Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí

Některé automobilky se se svými aktivitami v Rusku rozloučily snadno, jiné obtížněji. A další to nechtějí udělat vůbec. Hyundai podle dostupných informací nově obnovuje výrobu motorů v Petrohradu, patrně s cílem kompletovat auta pro Rusko v Kazachstánu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí

27.3.2023 | Petr Miler

Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí

/

Foto: Hyundai

Některé automobilky se se svými aktivitami v Rusku rozloučily snadno, jiné obtížněji. A další to nechtějí udělat vůbec. Hyundai podle dostupných informací nově obnovuje výrobu motorů v Petrohradu, patrně s cílem kompletovat auta pro Rusko v Kazachstánu.

I když se zejména velké firmy rády dopouští různých líbivých prohlášení politického ražení, hnacím motorem jejich rozhodnutí jsou nakonec vždy peníze. A není na tom nic špatného - pekárny jsou tu od toho, aby pekly pečivo, čokoládovny jsou tu od toho, aby vyráběly čokolády, a automobilky jsou tu od toho, aby vyráběly auta. Jistě, v podnikání nutně musíte mít nějaké morální limity, smyslem existence výrobců čehokoli ale není vychovávat zákazníky, formovat veřejné mínění nebo řešit geopolitické konflikty.

Nevěříme tedy v podstatě nikomu, že se po vypuknutí otevřeného konfliktu na Ukrajině stáhl z Ruska proto, aby pomohl Ukrajině nebo cokoli podobného. Pokud některé firmy loni opustily Rusko rychle, bylo to proto, že se jim tam tak jako tak nedařilo, popř. šlo prostě o strategické rozhodnutí vycházející z předpokladu, že se jim setrvání v zemi dlouhodobě vyplatí méně než okamžitý odchod.

Ostatní společnosti zvolily jiný přístup a dost často vyčkávaly, protože se tak velkého trhu, na kterém byly dlouhodobě úspěšné, nechtěly vzdát. Mezi takové patří i česká Škoda a vlastně celý koncern VW, který čekal přes rok, než zavelel k odchodu. A ještě lepší pozici v zemi měly a mají korejské značky, které pro změnu nechtějí odejít vůbec. Taková Kia našla cestu, jak nová auta do Ruska ve velkém dovážet, sesterské Hyundai je umí dokonce i v zemi vyrábět, alespoň částečně.

Sama firma se tím celkem pochopitelně nechlubí, obvykle dobře informovaný kanál Ruskij avtomobil na Telegramu ale uvádí, že Korejci nejnověji zvládli zajistit obnovení výrobu motorů v továrně Hyundai-WIA v Petrohradu. Ta byla otevřena teprve v září 2021 s výrobní kapacitou až 240 000 motorů ročně, už v březnu 2022 ale byla nucena kvůli protiruským sankcím přerušit provoz. Většinu zaměstnanců firma ovšem nikdy nepropustila a pracovala na tom, aby produkci obnovila. A to se teď mělo povést. Může se sice stát, že formálně změní vlastnickou strukturu, náplň její práce ale bude totožná.

„Závod na motory Hyundai-WIA poblíž Petrohradu začne brzy znovu fungovat. Zaměstnanci, kteří nebyli propuštěni, už pracují plný úvazek, nesedí doma s dvěma třetinami platu. Jak Korejci vyřešili problém s dodávkami komponentů, zatím nevím,“ uvádí zmíněný kanál s odkazem na svůj zdroj blízký firmě. Podle něj Korejci nejspíše půjdou cestou výroby motorů v Rusku, které budou následně odeslány do továrny Hyundai v Kazachstánu, kde dojde ke kompletaci aut a následovat bude jejich dovoz zpět do Ruska.

Je to jistě překvapivý krok, Korejci ale mají obecně větší manévrovací prostor než firmy ze zemí EU či z USA. Korea si sankce určuje sama a vzhledem k významu ruského trhu pro řadu jejích firem není tak příkrá. I kdyby ale byla, dokážeme si představit, že výroba motorů v Rusku může probíhat bez elektronických komponentů a kompletace v Kazachstánu bude zahrnovat i je. Obchodní vztahy s touto zemí sankcemi narušeny nejsou.


Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí - 1 - Hyundai Solaris Accent navrat 2022 vyroba 01Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí - 2 - Hyundai Solaris Accent navrat 2022 vyroba 02Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí - 3 - Hyundai Solaris Accent navrat 2022 vyroba 03Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí - 4 - Hyundai Solaris Accent navrat 2022 vyroba 04Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí - 5 - Hyundai Solaris Accent navrat 2022 vyroba 05Hyundai zaskočilo všechny, znovu spouští výrobu v Rusku v momentě, kdy to tam Škoda balí - 6 - Hyundai Solaris Accent navrat 2022 vyroba 06
Hyundai Solaris bylo dlouho nejprodávanějším autem Ruska, nyní se jako Accent znovu vyrábí v Kazachstánu i pro ruský trh. Právě tam nejspíše budou mířit nové motory z jejich obnovené výroby v Petrohradu. Foto Hyundai

Zdroj: Ruskij avtomobil@Telegram

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše