Rivian dál ztrácí půdu pod nohama. Rozjel nové propouštění, jeho akcie se propadly už o 93 procent

V poslední době už několikáté kolo výpovědí není masivní, ale také není zdaleka první. Ruku v ruce s tím klesá i hodnota firmy, jejíž akcie jsou dole už o 93,3 procenta ve srovnání s momentem, kdy vstoupila na burzu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rivian dál ztrácí půdu pod nohama. Rozjel nové propouštění, jeho akcie se propadly už o 93 procent

20.4.2024 | Petr Prokopec

Rivian dál ztrácí půdu pod nohama. Rozjel nové propouštění, jeho akcie se propadly už o 93 procent

/

Foto: Rivian

V poslední době už několikáté kolo výpovědí není masivní, ale také není zdaleka první. Ruku v ruce s tím klesá i hodnota firmy, jejíž akcie jsou dole už o 93,3 procenta ve srovnání s momentem, kdy vstoupila na burzu.

Automobilce Rivian nelze upřít, že automobilový obohatila o zajímavé inovace. S tou pro mě nejpůsobivější přišla už u své prvotiny, pick-upu R1T, který má před zadními koly schránku procházející napříč vozidlem. Jde o jakýsi dodatečný zavazadlový prostor, který ovšem můžete využít třeba jako základ pro své výlety mimo civilizaci. Stačí totiž výklopné plochy osadit mobilní kuchyňkou, dovnitř instalovat skříňky na nádobí, a když k tomu ještě přihodíte matraci do korby, rázem máte jednoduchý dům na kolech.

Rivian nicméně stejně jako řada nových i zavedených automobilek vsadil na to, že elektrický pohon aut je budoucností a spalovací vozy v řádu několika málo let zašlape do země za neutuchajícího jásotu zákazníků. K něčemu takovému má realita velmi daleko, většina lidí elektromobilitu odmítá pro její cenu, nepoužitelnost a nakonec i diskutabilní ekologický přínos.

Pohled na finanční trhy tak rázem připomíná jízdu na horské dráze, jenž ovšem posledních pár měsíců míří jediným směrem, a to dolů. Tempo Rivianu je pak rychlejší než třeba u takové Tesly a jen dokládá, že bublina nafouknutá investory splaskla. Když totiž tato automobilka vstoupila v listopadu 2021 na burzu, prodávala se jedna akcie za 172 dolarů (cca 4 080 Kč). Dnes má ovšem hodnotu necelých 9 USD (215 Kč). Rivian tedy v řádu dvou a půl let přišel o víc jak 93,3 procenta své hodnoty.

Něco takového již nelze přejít mávnutím ruky a prohlášením, že nějak bylo a nějak bude. Automobilka tak oznámila, že stav zaměstnanců sníží o jedno procento. To na první pohled nezní hrůzostrašně, stejně jako na ten druhý, kdy si uvědomíme, že jde o zhruba 150 lidí. Je tu ovšem ještě pohled třetí a až ten naplno vyjevuje reálný stav věcí. Nejde totiž o první propouštění v poslední době - naposledy přitom Rivian rozdal výpovědi 10 procentům lidí v únoru.

Ještě předním dostalo v prosinci 2023 padáka 20 zaměstnanců bateriové divize, propouštělo se ale již i v roce 2022. Šéf značky R.J. Scaringe přitom nově dodal, že „Rivian není imunní vůči existujícím ekonomickým a politickým nejistotám“. Tím poukázal nejen na stále menší zájem zákazníků, ale hlavně také na zákonodárce, kteří dříve nastavené limity začínají postupně uvolňovat. I jim totiž došlo, že onen urychlený přechod k elektromobilům je zkrátka nereálný, jen to zatím nechtějí otevřeně říkat.

Otázkou je, zda Rivian měnící se nálady na trhu přežije. Automobilka sice ve srovnání s minulostí snížila své ztráty, ovšem v loňském posledním kvartálu stále prodělávala na každém prodaném voze 43 372 dolarů (1 029 000 Kč). V reakci na to Tim Fallon, výkonný viceprezident pro výrobu v továrně v Normalu uvedl, že navýšena by měla být efektivita montážních linek, stejně jako půjdou dále dolů výrobní náklady. Propouštění je jednou z cest k tomu vedoucích.


Rivian dál ztrácí půdu pod nohama. Rozjel nové propouštění, jeho akcie se propadly už o 93 procent - 1 - Rivian vyroba oficialni 01Rivian dál ztrácí půdu pod nohama. Rozjel nové propouštění, jeho akcie se propadly už o 93 procent - 2 - Rivian vyroba oficialni 02Rivian dál ztrácí půdu pod nohama. Rozjel nové propouštění, jeho akcie se propadly už o 93 procent - 3 - Rivian vyroba oficialni 03
Rivian zavelel k vyšší efektivitě, což se projevuje hlavně stále častějším propouštěním. Značka se navíc drasticky propadla na burze, její budoucnost je tak nejistá. Foto: Rivian

Zdroj: Business Insider

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše