Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Ikonická Lada Niva dostane poslední facelift, učiní ji skoro nesmrtelnou
17.9.2019 | Petr Prokopec
Poslední zůstává, takové jméno by zjevně mohla přijmout za své sovětská a ruská ikona mezi off-roady. Pokud jsou informace ruských médií pravdivé, čeká ji skoro padesátiletý životní cyklus.
Kdy přesně dorazí druhá generace Lady Niva? Na to vám dnes nejspíše nedá konkrétní odpověď ani nikdo z AvtoVAZu. Rusové sice loni v srpnu vyrukovali na autosalonu v Moskvě s konceptem a posléze naznačili, že sériové provedení by se mohlo ukázat za dva nebo tři roky, ovšem se sliby a jejich dodržováním vždy měli nemalé problémy. Není tedy stoprocentně jisté, že se nového provedení dočkáme, ostatně původně mělo dorazit na čtyřicáté výročí originálu. To bylo v roce 2017. Jak je ale zjevné při pohledu na nabídku Lady, nic takového se nestalo.
Je tu navíc ještě jeden důvod, proč se novinka neukáže nejspíše ani v roce 2020, ani o pár měsíců později. Lada totiž pro současné provedení chystá ještě jeden facelift, který bude odhalen někdy před vánočními svátky. A jelikož bude opravdu zásadní, nedá se předpokládat, že by AvtoVAZ přišel s obří investicí jen proto, aby modernizovaný model udržel na trhu jen po další rok, jakkoliv je ale samozřejmě možné, že obě generace možná budou chvíli existovat bok po boku. Ostatně ta nová bude daleko modernější a tedy logicky i výrazně dražší.
Co přesně se tedy chystá? V rámci zevnějšku sice zůstanou zachovány všechny panely karoserie, stejně jako přední a zadní světlomety, měnit se však budou nárazníky. Ten přední se navíc dočká integrace mlhovek, což je pro Rusy zásadní krok - Niva totiž po celých dvaačtyřicet let nic podobného oficiálně k dispozici neměla. Jakkoliv v mezičase řada tuningových firem vyrukovala s náhradou. To je sice v případě exteriéru vše, nicméně uvnitř se Lada rozhodla úřadovat daleko větší měrou.
Kabina se tedy dočká zcela nové palubní desky, která do značné míry vychází z architektury modernizované Lady Granta. Nový bude také přístrojový štít s oranžovými detaily, volant, středový tunel či komfortnější sedadla. V rámci stropu natažené plátno nahradí plastový výlisek, objeví se moderní klimatizace či vyhřívání a standardem bude také anténa rádia. Aby toho navíc nebylo málo, nesmíme opomenout ani na příchod kvalitnějších plastů, těsnění či dveřních závěsů.
Novinek je tedy ve výsledku opravdu hodně, i proto je více než jisté, že původní Niva na trhu ještě nějaký ten pátek vydrží, zvláště když prodej se má rozjet až někdy v lednu či únoru příštího roku. Informace ruských médií hovoří o životním cyklu originálu, který by měl být prodloužen nejméně do roku 2026, Niva by tedy na trhu mohla oslavit i padesátiny. Něco takového je v automobilovém světě naprosto výjimečné, k nesmrtelnosti už to opravdu nemá moc daleko.

První generace Lady Niva se dočká výrazného faceliftu, který změní hlavně kabinu
Venkovní změny se zaměří jen na nárazníky, kdy ten přední dostane integrované mlhovky
Zdroj: Rossijskaja gazeta
Bleskovky
Nechvalně proslulý silniční pirát znovu udeřil, po 7 letech se ve Švýcarsku znovu prohnal před radarem skoro dvojnásobnou rychlostí
před 11 hodinamiNepovedené nové BMW M5 dostalo znovu nakopáno od svého vlastního předchůdce, ránu z milosti mu přidal Mercedes
13.5.2025Srovnání s Ferrari teprve ukázalo nesmyslnost nového BMW M5. Už nikdy nebude jako dřív, říká úpravce
11.5.2025
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
„Rychlé” dobíjení vám zničí vaše elektrické auto, varuje nová studie, zkrácení životnosti baterií je ohromné
před 5 hodinamiNěkdo 38 let téměř jen v garáži schovával auto koupené za statisíce, teď ho prodal za víc než 5 milionů
před 6 hodinamiČínské Porsche za cenu Octavie se začíná stávat obětí svého vlastního úspěchu, zákazníci hrozí žalobou kvůli relativní prkotině
před 8 hodinamiNěmecko je odsouzeno ke zkáze, lidi tam vyrábí auta nejdráž na světě, i Česko a Slovensko jsou superlevný kraj
před 9 hodinamiNechvalně proslulý silniční pirát znovu udeřil, po 7 letech se ve Švýcarsku znovu prohnal před radarem skoro dvojnásobnou rychlostí
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- Onboard videa 05.15. 15:13 - řidičBOB
- S větrem ve vlasech.... 05.15. 15:03 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 05.15. 14:53 - řidičBOB
- Řidiči, co to mají v ruce... 05.15. 10:13 - Stepan
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 05.15. 08:04 - spooon
- Detektory policejních radarů 05.14. 18:23 - řidičBOB
- Cyklistické vlákno 05.12. 18:45 - Brus
- whitelist & blacklist 05.10. 09:44 - Stepan