Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte

Legendární česká značka motocyklů je dál činná i u nás, tyto novinky ale na českém trhu nekoupíte. Škoda, trojice atraktivních strojů si povšimna i mnohá světová média.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte

21.11.2018 | Petr Prokopec

Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte

/

Legendární česká značka motocyklů je dál činná i u nás, tyto novinky ale na českém trhu nekoupíte. Škoda, trojice atraktivních strojů si povšimna i mnohá světová média.

V roce 1929 český inženýr a designér František Janeček odkoupil motocyklovou divizi firmy Wanderer, která tou dobou stála na pokraji krachu. Ačkoliv s jednostopými stroji neměl do té doby zkušenosti, rozhodl se, že s výrobou bude pokračovat. Ovšem již po jiným názvem, který se od té doby stal legendárním. Řeč je samozřejmě o Jawě, která pod komunistickou taktovkou trpěla alespoň o trochu méně než automobilový průmysl. Po druhé světové válce se tak změnilo v prvé řadě jedno - export se již nezaměřoval na západ, ale na opačnou světovou stranu.

Jawa se tak dostala do dalších světových zemí, z nichž jednou byla Indie. Na tamním trhu se tuzemské motocykly staly doslova kultem, pročež nakonec nezůstalo jen u importu. Odstartovala i místní výroba, stejně jako došlo i na pozměnění názvu značky u některých modelů z Jawy na Yezdi. Nicméně i přes neskutečnou oblibu nakonec došlo v roce 1996 k ukončení aktivit firmy na indickém trhu. Na tom českém pak sice Jawa zůstala činná i po tomto datu, taková sláva jako kdysi to ovšem nebyla.

V roce 2016 ovšem začalo docházet na resuscitaci firmy. Nikoliv však v Týnci nad Sázavou, kde bylo ústředí původní i dodnes činné nástupnické společnosti. Místo toho se Jawa dočkala návratu přesně tam, kde je dost možná nejslavnější - tedy v Indii. Práva na užívání názvu značky, stejně jako loga i designu, totiž získal konglomerát Mahindra. A ten se rozhodl, že výrobce motocyklů vrátí zpátky na trh, a to skrze svou pobočku Classic Legends. Jak přitom bylo naplánováno, tak se skutečně i stalo.

Před pár dny tak došlo k představení hned tří novinek, které nás zaujaly samy o sobě, vracíme se k nim ale hlavně kvůli tomu, jak moc si jich všímají světová média. Člověk by možná čekal, že Jawy pro Indii budou stěží zajímat někoho jiného než Indy, snad sama atraktivita nových motocyklů se ale postarala o to, že se o nich píše v Rusku i v Indii. A tak si na ně posvítíme i my.

Základem nové indické nabídky tedy bude Jawa 300, která je pomalu přesnou replikou někdejší „kývačky“. Máme tu tedy především tradiční hnědočervený lak, který ovšem budou moci zákazníci vyměnit i za černý či šedý. Nechybí ani palivová nádrž s chromovými boky, zlaté linky, výfuky ve tvaru doutníků, odkládací schránky pod sedlem či čelní světlomet s integrovanou spínací skříňkou. Vše pak doplňuje teleskopická přední vidlice s 18palcovým vyplétaným kolem, zatímco vzadu najdeme drátěnou sedmnáctku.

Pohon tohoto stroje dostane na starosti čtyřtaktní jednoválec o objemu 295 centimetrů krychlových, který produkuje 27 koní a 28 Nm točivého momentu. O bezpečné zastavení se pak stará kotoučová brzda vpředu a bubnová vzadu, jenž doplňuje jednokanálové ABS. Zmínit pak můžeme ještě hmotnost 170 kilogramů či sedlo, které se nachází ve výšce 765 mm. Za toto provedení si Indové budou účtovat 164 tisíc rupií (cca 52 500 Kč).

Níže v nabídce najdeme Jawu 42, která do vínku dostala stejný vodou chlazený motor. Ten páruje s identickou šestistupňovou převodovkou, brzdami, hmotností i rozměry. Odlišný je pouze design, který má více evokovat sportovnost. Zrcátka jsou tak zasazena do řídítek, přední blatník je menší a zadní tlumiče byly odkryty. Na výběr je také odlišná a navíc širší paleta barev, ceny pak startují na částce 155 tisíc rupií (49 300 Kč).

Třetím do party je Jawa Perak, která se vůči již zmíněné dvojici liší vzhledem i technikou. Možná i proto nakonec dorazí do prodeje až v průběhu příštího roku, zatímco modely 300 a 42 je možné objednávat ihned. Perak přitom oproti nim dostane motor zvětšený na 334 centimetrů krychlových, jenž produkuje 30 koní a 31 Nm. Posílení se pak dočkaly i brzdy, které počítají s dvoukanálovým ABS a kotoučem i vzadu.

Design se nese na „chopperovské“ vlně, přičemž aktuálně je pro výrobu potvrzen pouze jeden odstín laku, a sice matně černá. Zda dojde na rozšíření, bude záležet na zájmu zákazníků. Zmínit tedy již jen můžeme, že stejně jako sourozenci vsadí i Perak na přední teleskopickou vidlici a 18palcové kolo či zadní sedmnáctku. K mání pak bude od 184 tisíc rupií (58 600 Kč).

Taková nabídka by jistě zaujala i u nás, s dovozem na Starý kontinent se ale nepočítá, přestože pohonné jednotky všech tří strojů plní emisní normu BS6, která je podobná místní Euro 6. Tyto nové retro-Jawy tedy budou k mání jen na jihovýchodě Asie, odkud se podívají zřejmě jen do bližších destinací s méně náročnými kritérii homologace, jako je třeba Rusko. Zrovna tam už se jich nemohou dočkat.


Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 1 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 01Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 2 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 02Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 3 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 03Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 4 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 04Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 5 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 05
Jawa se vrátila na scénu, a to s modely 300...

Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 6 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 06Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 7 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 07Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 8 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 08Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 9 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 09
...a 42, jenž sdílí techniku a disponují retro vzhledem

Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 10 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 10Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 11 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 11Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 12 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 12Jawa zaujala svět novými retro modely s moderní technikou, u nás je ale nekoupíte - 13 - Jawa India 2018 nove modely prvni foto 13
Kromě toho dorazí i výkonnější Perak, ovšem až v příštím roce

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše