Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h

Koenigsegg Agera One:1 se má na 400 km/h rozjet za méně než polovinu času, než který potřebuje Veyron. Prototypu se prý dočkáme ještě letos.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h

30.9.2013 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Koenigsegg Agera One:1 se má na 400 km/h rozjet za méně než polovinu času, než který potřebuje Veyron. Prototypu se prý dočkáme ještě letos.

O další speciální edici Koenigseggu Agera, zvané One:1, jsme už psali. Nyní se ven dostalo několik nových detailů, které jsou velmi zajímavé - naznačují totiž mimo jiné i to, o jak neskutečně rychlé auto má jít.

Již víme, že bude mít pevnou střechu, celokarbonová kola a, jak napovídá název, tisíc koní na tunu, neboli poměr výkonu a hmotnosti 1:1. Christian von Koenigsegg dodává, že tohoto poměru vůz dosáhne se vším všudy, tedy s olejem, benzínem a vším ostatním, nutným pro správný provoz pětilitrové V8 o výkonu 1 400 koní - o celých 285 více, než má Agera R. Zda je ve 1 400 kg hmotnosti započítán i 75kilový eurořidič se svými eurozavazadly, sice nevíme, v těchto sférách už to ale příliš podstatné není.

Počítačové výpočty ukázaly, že Agera One:1 bude na několika rychlostních metách nejdříve, mnohem dříve, než třeba takové Bugatti Veyron Vitesse. Hovoří se o zrychlení z nuly na 200, 300 i 400 km/h. Právě na čtyřstovku by měla tato speciální Agera zrychlit za neuvěřitelných 20 vteřin. Pro srovnání - Veyronu to na takovou rychlost trvá 45 vteřin.

Maximální rychlost by měla činit 450 km/h, tedy ještě o kousek více, než naznačovaly předchozí odhady. Otázka však zní, zda také nedostane omezovač, podobně jako Veyron Super Sport - ten se s maximálkou dostal přes 431 km/h, ale standardně se prodával s omezovačem na 415 km/h.

Výrobce také oznámil, že ještě před koncem roku 2013 bude mít hotový funkční prototyp. Otázka zní, kde půjde takovouto rychlost vyzkoušet - do Ehra-Lessien Švédy Volkswagen těžko pustí.

Oproti původním zprávám také nebude vyroben pouze jeden kus, bude jich šest. Cena ještě přesně známa není, avšak má být „výrazně vyšší” než u Agery S nebo R. Hovoří se tak o částce 1,4 milionu dolarů za kus, i přesto si však všech šest aut už našlo své majitele.

Christian von Koenigsegg přiznal, že i přes vysokou cenu bude nejspíš na Ageře One:1 firma tratit. Výsledky výzkumu však chce použít i na svých dalších strojích, takže se nejspíš máme na co těšit.


Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h - 1 - Koenigsegg Agera One to 1 oficialni skica 01Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h - 2 - Koenigsegg Agera One to 1 oficialni skica 02Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h - 3 - Koenigsegg Agera One to 1 oficialni skica 03Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h - 4 - koenigsegg agera one 1 nove 01Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h - 5 - koenigsegg agera one 1 nove 02Koenigsegg Agera One:1 odhalil své specifikace, pojede až 450 km/h - 6 - koenigsegg agera one 1 nove 03
Tisíc koní na tunu a z nuly na 400 km/h za 20 vteřin - to je Agera One:1. Teoreticky.

Zdroj: BusinessWeek

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.