Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
Koenigsegg chce rekord Nordschleife, s One:1 může zdolat i metu 6:30
3.12.2014 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
V příštím roce se bude malosériový výrobce pokoušet zlomit rekord na Ringu a to hned dvakrát za sebou. Lepší čas bude jistě patřit hypersportu One:1.
V uplynulém roce jsme o šéfovi Christianu von Koenigseggovi, potažmo o jeho malosériové automobilce v podstatě psali jen ve spojitosti s nejsilnějším modelem One:1, jenž má bý díky kombinaci výkonu 1 360 koní, hmotnosti 1 360 kilogramů a maximální rychlosti 450 km/h nejen nejbrutálnějším, ale i nejrychlejším produkčním automobilem současnosti. Ke zrychlení z nuly na 400 km/h totiž vůz potřebuje pouhých 20 sekund a na následnou deceleraci zpět na nulu mu pak stačí jen poloviční čas.
Teď se ukázalo, že s tímhle bolidem bude výrobce ze Švédska v příštím roce usilovat o rekord na Severní smyčce německého Nürburgringu, který má v současné době hodnotu 6:57 díky Porsche 918 Spyder. Z rozhovoru Koenigsegga s našimi americkými kolegy z Car & Driver vyšlo najevo, že šéf značky nenávidí tahanice v Zeleném pekle, ale že rekord je vždy jedním ze způsobů, jak se v tomto segmentu aut jednoznačně zviditelnit. Pro marketing je to prý dnes veledůležité.
V důsledku toho se bude automobilka pokoušet o jeho pokoření hned dvakrát, a sice už v příštím roce. Jako první přijde na řadu Agera R, která je na trhu jen s lehkými obměnami už od roku 2011, kdy si připsala několik světových rekordů. V současnosti disponuje díky dvojitě přeplňovanému osmiválci výkonem 1 140 koní a točivým momentem 1 200 Nm, přičemž třístovku zvládne za 14,5 sekundy. Výraznějším pokořitelem Porsche se ovšem má stát až druhý vůz, tedy zmiňované silnější One:1, jehož hmotnost je ještě o sto kilogramů nižší a výkon o 220 koní vyšší. Velké rozdíly mezi těmito modely také spočívají v aerodynamice, respektive v polovičním přítlaku Agery R.
U One:1 Švédové kalkulují s časem zhruba šest minut a třicet sekund, což by byl nejen pořádný kvapík, ale hlavně obrovský náskok, který by i částečně mohl ospravedlnit cenu, jenž se pohybuje u hranice 60 milionů korun. Christian von Koenigsegg zároveň tvrdí, že na rozdíl od Nissanu chtějí být naprosto spravedliví a nechají prý do zákulisí těchto pokusů řádně nakouknout i široké veřejnosti, aby ukázali, že nepodvádějí. Uvidíme tedy záběry na váhu, nechají na žádost analyzovat, na jaké palivo jedou, ukážou nám pneumatiky, každý bude moci přijít. A věřte, že toho mnoho zapálených novinářů využije...





















Koenigsegg se chystá na Nordschleife hned se dvěma modely, které mají pokořit Porsche 918 Spyder. Už v příštím roce tak uvidíme na Ringu Ageru R i zde demonstrované One:1
Zdroj: Car and Driver
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
před 8 hodinami
Žena jela autem po dálnici a najednou jí na střeše přistálo letadlo. Video zachycuje vše
11.12.2025
Muž si nechal na zimu hodit své Ferrari jeřábem na balkon jen aby zjistil, že Vídeň není Dubaj
10.12.2025
Nejčtenější články
Šéf BMW dál tvrdě kritizuje EU. Podle něj zabíjí místní autoprůmysl, i když BMW její tlak viditelně neškodí
14.11.2025
Ikonický kombík se loučí s jednou érou brutálním provedením, je výkonnější než Bugatti Veyron
14.11.2025
Další stát zrušil povinnost používat často ohyzdné přední poznávací značky aut, stačí splnit jedinou podmínku
15.11.2025
Shořelou obří dopravní loď skutečně celou zapálil elektromobil, ukázalo vyšetřování, úřady jeho výsledky do poslední chvíle tajily
15.11.2025
Seat odhalil vůbec nejrychlejší auto, jaké kdy stvořil. Vyndali z něj omezovač, vy z něj můžete vyndat sedačky
15.11.2025
Tiskové zprávy
- Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva - Mio MiVue C588T: duální autokamera s pozoruhodným natáčením i ve tmě
tisková zpráva
