Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi

Tato auta jsou obvykle poplatná svému účelu a jejich tvůrci se příliš nezajímají o to, jak budou vypadat. Hyundai udělalo výjimku a vozu schopnému pobrat až 4 935 litrů nákladu nadělilo vzhled jak ze Strážců galaxie.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi

21.9.2021 | Petr Prokopec

Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi

/

Foto: Hyundai

Tato auta jsou obvykle poplatná svému účelu a jejich tvůrci se příliš nezajímají o to, jak budou vypadat. Hyundai udělalo výjimku a vozu schopnému pobrat až 4 935 litrů nákladu nadělilo vzhled jak ze Strážců galaxie.

V polovině srpna Hyundai představilo vůz, který nemá obdoby. Za označením Staria se skrývá 5,3metrové MPV, které spojuje nemalý luxus s ještě větší praktičností. Jakkoliv totiž délkou tato novinka nepřesahuje Mercedes-Benz třídy S, pobrat dokáže až jedenáct pasažérů. Toto provedení by nicméně mělo zůstat zasvěcené pouze domácímu trhu, exportovat se budou jen sedmi- a devítimístné varianty. Nově ovšem Korejci přišli ještě s jednou verzí, která je také velmi zajímavá.

Hyundai odhalilo provedeni Staria-Load, které by pomalu mohlo připomenout komiksové Strážce galaxie a jejich hlavního hrdinu Star-Lorda. Nikoliv jen názvem, ale rovněž futuristickým designem. Pokud byste ovšem kvůli vzhledu tipovali, že pod kapotu zamířilo elektrické ústrojí, jste vedle. Korejci totiž stejně jako u osobní varianty sáhli po 2,2litrovém turbodieselu, který produkuje 177 koní a 430 Nm točivého momentu.

Spíše než na motorový prostor byl ovšem důraz kladen na ten nákladní. Staria-Load přitom v nabídce značky nahrazuje model iLoad, který se pyšnil 4 426litrovým objemem a schopností pobrat dvě europalety. Novinka nicméně zachází ještě dále, neboť naložit do ní můžete europalety hned tři. Či případně až 4 935 litrů. Přístup k nákladovému prostoru pak máte ze všech stran, neboť za sedadly chybí pevná přepážka, zatímco na bocích najdete posuvné a vzadu křídlové dveře.

Samotný prostor je 2 607 milimetrů dlouhý, 1 640 mm široký a 1 436 mm vysoký. Kvůli usnadnění nakládání byla o 96 mm snížena hrana, stejně jako Korejci kvůli hmotnosti oněch palet přepracovali tuhou zadní nápravu, jíž spojili s listovými pery. Pokud majitelům nebude kapacita zavazadelníku stačit, vždy mohou za vůz připojit až 2,5tunový přívěs. To je opravdu působivé, zvláště když si uvědomíme, že onen diesel skrze 8stupňový automat roztáčí pouze přední kola.

Lze už jen dodat, že ve výčtu standardních prvků nechybí rozsáhlá bezpečnostní výbava zahrnující třeba monitoring jízdních pruhů, autonomní brzdy, detekci aut ve slepém úhlu či adaptivní tempomat. Zákazníci pak mohou vybírat mezi dvoumístným a pětimístným provedením, ve druhém případě ovšem musí počítat se sníženou nákladní kapacitou. Kromě toho pak mohou nahradit i zadní křídlové dveře vzhůru výklopným víkem. Ceny v Austrálii startují na 45 740 dolarech (cca 720 tisíc Kč), dostupnost pro další trhy zatím nebyla upřesněna. Staria jako taková se ale prodává i v Německu, takže...


Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 1 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 01Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 2 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 02Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 3 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 03Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 4 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 04Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 5 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 05Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 6 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 06Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 7 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 07Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 8 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 08Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 9 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 09Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 10 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 10Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 11 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 11Korejci ukazují, že i praktické auto může být šik, jejich novinka je jako ze sci-fi - 12 - Hyundai Staria-Load 2021 prvni sada 12
Hyundai Staria-Load je užitkovou verzí nejnovějšího MPV, které však Korejci nazývají PBV (Purpose Built Vehicle). Pobrat dokáže až tři europalety nebo 4 935 litrů nákladu a vypadat při tom... zajímavě. Foto: Hyundai

Zdroj: Hyundai

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.