Kia odhalila nové SUV, kterým chce konkurovat BMW, marně opravdu nevypadá

Neskromný cíl si vybrala Kia v případě nového Sorenta. To dostalo nový design zvenčí i zevnitř, delší rozvor, více prostoru a luxusu, dočkat se ale má také vyšší ceny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kia odhalila nové SUV, kterým chce konkurovat BMW, marně opravdu nevypadá

17.2.2020 | Petr Prokopec

Kia odhalila nové SUV, kterým chce konkurovat BMW, marně opravdu nevypadá

/

Neskromný cíl si vybrala Kia v případě nového Sorenta. To dostalo nový design zvenčí i zevnitř, delší rozvor, více prostoru a luxusu, dočkat se ale má také vyšší ceny.

Při pohledu na evropské registrace Kie Sorento by její třetí generaci asi nikdo neoznačil za úspěch. Loni její prodeje zůstaly pod hranicí deseti tisíc kusů, pro srovnání, před patnácti lety na tom Korejci byli čtyřiapůlkrát lépe. Jenže starý kontinent v případě tohoto SUV dosud nebyl příliš podstatný, prioritou se pro Kiu stala Amerika, kde Sorento exceluje. Za posledních 10 let pouze dvakrát nepřelezlo metu 100 tisíc prodaných kusů, v obou případech jen těsně.

Automobilka si je nejspíše i vědoma, že ačkoliv je všude po světě po SUV všeho druhu velký hlad, konkurence je opravdu hodně. Kromě toho Evropa čelí stále přísnějším emisním limitům, se kterými si velké vozy příliš netykají. Je nepravděpodobné, že by prodej Kie Sorento mohly na starém kontinentu razantně vzrůst. A jelikož Korejci si to evidentně uvědomili, zásadně přehodili výhybku.

Můžeme si tak představit čtvrtou generaci, která hodlá konkurovat nejen mainstreamovým, ale i prémiovým soupeřům. To ostatně Kia potvrdila již během vývoje, kdy svou novinku poměřovala s BMW X5. Zatím je otázkou, zda jí Evropané skočí na špek, ovšem v případě Američanů nemáme větších pochyb. Nové Sorento totiž vypadá opravdu dobře, ať se již díváte na rozměrnější čelní masku, zajímavě stylizované zadní světlomety nebo dovnitř.

Nejde však pouze o design. Kia se rozhodla neponechat nic náhodě a natáhla rozvor, zatímco v případě předního i zadního převisu došlo ke zkrácení. Je tak sice otázkou, zda dojde k pokoření 4,8metrové délky předchůdce, vnitřní prostor bude určitě větší. Dá se předpokládat, že na výběr i nadále bude pětimístná a sedmimístná konfigurace, s ohledem na nové zaměření bychom se ale nedivili ani příchodu čtyřmístné verze.

Kabina se dále posunula do digitálního věku, řidič bude koukat na 12,3palcový digitální přístrojový štít, kterému dělá společnost 10palcová centrální obrazovka multimédií. Na prvních fotkách je pak jasně viditelné i zajímavé ambientní podsvícení či dvoubarevné kožené čalounění, s tím ale nejspíše bude možné počítat až u vyšších výbav.

Motorový prostor zatím zůstává ukryt za rouškou tajemství, nicméně s ohledem na zmiňované emise se dá předpokládat, že benzinové šestiválce zůstanou vyhrazené pouze Americe. Do Evropy by pak mohl dorazit pouze přeplňovaný dvoulitrový čtyřválec, ovšem nikoliv jako ryzí jednotka, nýbrž spárovaný s elektromotorem. Sazkou na jistotu pak bude v rámci starého kontinentu diesel, ve Státech bude funkci základního modelu plnit dvoulitr T-GDi.

Nové Sorento bude debutovat za necelý měsíc na ženevském autosalonu, v showroomech lze očekávat až někdy na podzim. A jelikož toho bude nabízet více než předchůdce, je víceméně zjevné, že pod milionem korun asi již startovat nebude. Vůbec by nás ale nepřekvapilo, kdyby zákazníků nakonec bylo více než u předchůdce.


Kia odhalila nové SUV, kterým chce konkurovat BMW, marně opravdu nevypadá - 1 - Kia Sorento 2020 prvni oficialni foto 01Kia odhalila nové SUV, kterým chce konkurovat BMW, marně opravdu nevypadá - 2 - Kia Sorento 2020 prvni oficialni foto 02Kia odhalila nové SUV, kterým chce konkurovat BMW, marně opravdu nevypadá - 3 - Kia Sorento 2020 prvni oficialni foto 03Kia odhalila nové SUV, kterým chce konkurovat BMW, marně opravdu nevypadá - 4 - Kia Sorento 2020 prvni oficialni foto 04
Nová Kia Sorento míří vzhůru, a to stylem, prostorem i výbavou. A samozřejmě také po stránce cenové

Zdroj: Kia

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše