Koronavirus vráží novým pravidlům EU nůž do zad, říká šéf evropské Kie

Jak epidemie koronaviru bující hlavně kdesi v nitru Číny vstupuje do plánů EU na snížení emisí CO2 u aut? Velmi, říká Emilio Herrera, velmi pravděpodobně je brzy učiní zcela nesplnitelnými.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Koronavirus vráží novým pravidlům EU nůž do zad, říká šéf evropské Kie

18.2.2020 | Petr Prokopec

Koronavirus vráží novým pravidlům EU nůž do zad, říká šéf evropské Kie

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Jak epidemie koronaviru bující hlavně kdesi v nitru Číny vstupuje do plánů EU na snížení emisí CO2 u aut? Velmi, říká Emilio Herrera, velmi pravděpodobně je brzy učiní zcela nesplnitelnými.

Nejspíše není nějak zvláště připomínat, že rozvoj elektromobility stojí a padá s akumulátory a vzácnými kovy potřebnými pro jejich výrobu. Jde především o lithium a kobalt, mimo ně lze zmínit rovněž dysprosium či neodym. Jejich těžba je pak hlavně čínskou doménou, stejně jako pozdější výroba samotných akumulátorů. A to nyní paradoxně představuje problém hlavně pro Evropu a zdejší automobilky.

EU totiž od letošního roku začíná vyžadovat po výrobcích průměrné emise CO2 ve výši 95 gramů na kilometr, což odpovídá spotřebě prakticky nedosažitelné v autech se spalovacími motory. Prozatím se sice limit netýká všech aut v prodeji, nýbrž „jen“ 95 procent z nich, ovšem i tak má řada výrobců s novým limitem velký problém. A „akumulátorová závislost” na Číně jej nyní pouze umocnila.

Jak asi již velmi dobře víte, asijskou zemi momentálně zachvátil koronavirus. Ten vedl nejen k uzavření letišť, škol či obchodních domů, ale také k zavření automobilových továren. Mimo provoz jsou rovněž další dodavatelské firmy i doly. Ohrožena je tak evropská hybridizace a elektrifikace, jak říká ředitel evropské Kie Emilion Herrera. Podle něj koronavirus novým emisním pravidlům EU doslova vráží nůž do zad.

„Plány, jak splnit emisní cíle, chystáme několik let dopředu, ovšem koronavirus je problémem, se kterým nikdo nepočítal. Dnes nelze odhadnout, jaký bude mít dopad, nicméně se může stát, že celý průmysl se dostane do pozice, kdy nebude schopen dosáhnout vytyčených prodejů. Budeme tedy muset jít za EU a odvolat se na vyšší moc,“ uvedl Herrera s tím, že kvůli nedostatku vzácných kovů nebude moci být vyrobeno tolik hybridů a elektromobilů, kolik by bylo třeba k vykompenzování modelů s vyššími emisemi. Automobilky ale budou v takovém případě z obliga, neboť toto je situace, kterou nemohly ovlivnit, i kdyby se sebevíce snažily.

„Momentálně nejsme ani v bodě, kdy by naše plány doznaly trhliny, ani v bodě, kdy by nedošlo na splnění evropských emisních cílů, nicméně je třeba se připravit na nejhorší možný scénář,“ dodal dále Herrera. Ten skutečně má důvody k obavám, neboť infekční epidemie již stihla odstavit i některé montážní linky v Koreji. Takový Fiat pak již promluvil i o odstávce v Evropě, koronavirus tak začíná mít globální dopad.

S ohledem na omezení plánovaná v Číně i na duben se ale situace hned tak nezmění. Koronavirus navíc nyní začíná ohrožovat také Afriku. To problém elektrifikace ještě více umocňuje, neboť kobaltové doly se nachází především v Kongu. Vlastní je přitom hlavně čínské firmy, které takto kontrolují 80 procent celosvětové produkce akumulátorů. Asijská velmoc tedy skutečně rozhoduje o osudu elektromobility. A jak se nyní zdá, pro nejbližší dobu nás více než co jiného čeká stop-stav.


Koronavirus vráží novým pravidlům EU nůž do zad, říká šéf evropské Kie - 1 - Kia e-Soul a Emilio Herrera 01
Šéf evropské Kie varuje před důsledky koronaviru...

Koronavirus vráží novým pravidlům EU nůž do zad, říká šéf evropské Kie - 2 - Kia e-Soul a Emilio Herrera 02Koronavirus vráží novým pravidlům EU nůž do zad, říká šéf evropské Kie - 3 - Kia e-Soul a Emilio Herrera 03Koronavirus vráží novým pravidlům EU nůž do zad, říká šéf evropské Kie - 4 - Kia e-Soul a Emilio Herrera 04
...díky kterému zakrátko celému světu mohou dojít vzácné kovy potřebné na výrobu elektromobilů, jako je třeba e-Soul

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše