Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku

Zdálo se, že Niva to to má mimo Rusko a spřátelené země v Evropě spočítané, opak je ale nakonec pravdou. Vznikat bude přímo v Německu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku

23.9.2020 | Petr Miler

Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku

/

Foto: Partisan Motors

Zdálo se, že Niva to to má mimo Rusko a spřátelené země v Evropě spočítané, opak je ale nakonec pravdou. Vznikat bude přímo v Německu.

Lada Niva je stejnou off-roadovou legendou jako Land Rover Defender či Mercedes-Benz třídy G. Pravda, nepohybuje se sice ve stejné cenové hladině jako britský nebo německý vůz, ovšem to nic nemění na popularitě, s jakou je spojena. Když v roce 1978 dorazila na trhy západní Evropy, rychle se stala takovým hitem, že tvořila celých 40 procent všech prodaných aut s pohonem 4x4. Jistě, všechna kola mělo tehdy hnané máloco, přesto je z tohoto výsledku patrné, jak úspěšný vůz svého druhu to byl a vlastně dodnes je.

Niva v původní, pouze průběžně modernizované podobě jede dál, Lada se ale nedávno rozhodla, že ji z trhů Evropské unie stáhne. Od příštího roku totiž naplno začnou platit přísnější limity spotřeby paliva resp. emisí CO2, které by vzhledem k technickým parametrům Nivy zatížily autmobilku příliš velkými odvody do Bruselu. A nebo by muselo dojít na přenesení pokut na zákazníky, což omezilo šance na úspěch na trhu.

Až dosud se zdálo, že řešením bude leda individuální dovoz, který pokuty Evropské unie míjejí. Nově se však ukázalo, že ve hře je ještě jedna možnost, a sice malosériová výroba vozu přímo v Německu. Na výrobu malém množství se vztahují výjimky EU a kromě toho by zmizelo trápení s dovozem, logistikou či občas nevyzpytatelnou automobilkou.

Za tímto nápadem stojí Jurij Postnikov. Ten v Německu založil značku Partisan Motors, která se uvedla off-roadem One, nově ale bude vyrábět Lady Niva a dávat jim dosud nepoznanou tvář i další možnosti. Postupně má vzniknout více verzí, zhmotnění ale zatím dochází první z nich.

Bude si říkat Lada 4x4 - Lada 50th Anniversary Limited Edition, neboť přesně před 50 léty došlo k založení samotného AvtoVAZu. Jak bude vypadat, zatím ukazuje jen jediná oficiální ilustrace, z níž je patrná aplikace poněkud drsněji vyhlížejícího designu s rozsáhlejším oplastováním, novými koly s off-roadovými pneumatikami a dalšími úpravami pro jízdu v terénu, jakými je například šnorchl sání.

Ke změnám dojde i v interiéru, do nějž zatím nahlédnout nemůžeme. Výrobce ale slibuje mimo jiné pro Nivu neobvyklé kožené čalounění či označení každého kusu speciální plaketkou. Lada 4x4 - Lada 50th Anniversary Limited Edition má totiž vzniknout jen v 50 kusech, z nichž každý má přijít zákazníka na na 19 900 Eur, tedy asi 536 tisíc Kč. Dost peněz na Ladu, ale na takto výjimečnou Nivu? Předpokládáme, že se po ni jen zapráší, dostupná by měla být už během následujících měsíců.


Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku - 1 - Lada 4x4 - Lada 50th Anniversary Limited Edition prvni 01Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku - 2 - Lada 4x4 - Lada 50th Anniversary Limited Edition prvni 02Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku - 3 - Lada 4x4 - Lada 50th Anniversary Limited Edition prvni 03
Firma Partisan Motors bude vyrábět Ladu Niva v německém Magdeburgu, dá ji speciální vzhled, jméno i cenu. Prvotní 50kusové výroční edice má být jen první z řady. Ilustrace: Partisan Motors

Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku - 4 - Lada Niva 2019 facelift prvni oficialni foto 01Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku - 5 - Lada Niva 2019 facelift prvni oficialni foto 02
Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku - 6 - Lada Niva 2019 facelift prvni oficialni foto 03Lada Niva se pozoruhodným způsobem vrací do EU, nabídne tu víc než v Rusku - 7 - Lada Niva 2019 facelift prvni oficialni foto 04
Pro srovnání současná Niva resp. Lada 4x4 2020 ve své původní podobě. Foto: AvtoVAZ

Zdroj: Partisan Motors

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše