Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže

Neuvěřitelné čtyři dekády právě uběhly od chvíle, kdy se na trhu poprvé zjevila Lada Niva. Dnes už si tak neříká, její podstata je ale stále stejná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže

13.4.2017 | Petr Miler | 6 příspěvků

Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Neuvěřitelné čtyři dekády právě uběhly od chvíle, kdy se na trhu poprvé zjevila Lada Niva. Dnes už si tak neříká, její podstata je ale stále stejná.

Na poli nekompromisních off-roadů existují jen tři srovnatelné legendy. A všechny spojuje jedna pozoruhodná věc - vyráběly se nebo se ještě vyrábí po několik dekád. Ani jednou se to tedy neobešlo bez průběžných modifikací, samotné technické základy těchto vozů a do značné míry i jejich design zůstal ale po celou dobu stejný. A představte si, že by dnes Škoda prodávala mnohokrát faceliftovaný model 100 resp. 110.

Na poli silničních aut je to stěží představitelná věc, Land Rover Defender, Mercedes třídy G a Ladu Niva resp. 4x4 ale přesně tento osud definuje. Dnes si vezmeme na paškál poslední zmíněný model a i když lze bez okolků říci, že není tak schopný jako zbylé dva, nic to nemění na jeho výjimečnosti. Oproti Defenderu i třídě G totiž stojí pakatel a přináší jejich hodnoty blíže komukoli, kdo si může dovolit pořídit auto.

Důvod, proč se k němu vracíme, je prostý. Psal se rok 1977, když se Niva poprvé dostala do prodeje a letos označuje kalendáře číslovka 2017. Niva slaví čtyřicátiny a i když za tu dobu změnila jméno - práva na jméno Niva dnes patří Chevroletu, takže Ladě bychom správně měli říkat 4x4 - její podstata je stále stejná. A máme pocit, že na 40 ani nevypadá, však se podívejte na přiložené fotky.

Ty zachycují oslavnou verzi 40 Anniversary, která se z Nivy, pardon 4x4 snaží dostat to nejlepší, co tento model dokáže nabídnout. Jde tedy o klasické třídvéřové provedení, zde v jakési tmavě béžové barvě (k dispozici bude i červená, bílá, šedo-modrá a terracotta), které zdobí částečně černá litá kola a oslavné plaketky. Více specifik najdeme uvnitř, kde prim hraje na Nivu poněkud neobvyklé kožené čalounění především sedadel, volantu a částečně i výplní dveří. Je tu také přístrojová deska v červeno-oranžové a další odkazy na 40. výročí. A to i v místech, které na fotkách nevidíme - na ocelových dekorech vnitřních prahů.

Vážně máme pocit, že to Nivě v tomto hávu sluší, horší zprávou je, že vyrobeno bude pouze 1 977 exemplářů tohoto provedení za zatím neznámou cenu. Dá se tušit, že se po nich rychle slehne zem, stejně jako to, že jde o poslední edici ke kulatinám. Už příští rok má totiž Niva alias 4x4 dorazit ve zcela nové generaci...


Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže - 1 - Lada Niva 4x4 40 Anniversary prvni 01Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže - 2 - Lada Niva 4x4 40 Anniversary prvni 02Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže - 3 - Lada Niva 4x4 40 Anniversary prvni 03Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže - 4 - Lada Niva 4x4 40 Anniversary prvni 04Lada Niva slaví 40 let. Podívejte se na oslavný model plný kůže - 5 - Lada Niva 4x4 40 Anniversary prvni 05
Ladě Niva resp. 4x4 je 40 let. A to si zaslouží oslavu. Tato vypadá velmi důstojně

Petr Miler

Diskuze 6 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše