Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení

Lada je v podstatě významná a světoznámá automobilka, takže si nemůže dovolit zůstat bez nových modelů. Jenže jak je vyvinout, když jí sankce znemožnily dosavadní způsob fungování? Sázíte-li na Čínu, jste na správné stopě. Lada na to půjde jako VW, akorát jí nejde o elektromobily.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení

19.9.2023 | Petr Prokopec

Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení

/

Foto: AvtoVAZ

Lada je v podstatě významná a světoznámá automobilka, takže si nemůže dovolit zůstat bez nových modelů. Jenže jak je vyvinout, když jí sankce znemožnily dosavadní způsob fungování? Sázíte-li na Čínu, jste na správné stopě. Lada na to půjde jako VW, akorát jí nejde o elektromobily.

Před nedávnem jsem si po delší době pustil pro pobavení pomalu už kultovní americkou pohádku zvanou Armageddon. Jelikož předpokládám, že příběh těžařů vedených Bruce Willisem znáte, budu se soustředit pouze na scénu s ruským kosmonautem. Z jeho úst totiž vzejde jedna z mých oblíbených hlášek: „Americké komponenty, ruské komponenty, všechno je to z Tchaj-wanu.“ Tato slova totiž dnes můžeme vztáhnout i na automobilovou branži, jen místo komponentů si dosaďte auta a místo Tchaj-wanu Čínu.

Říše středu totiž skutečně dělá vše proto, aby vládla celému automobilovému světu. Značně jí v tom pomáhají hlavně evropští politici, kteří se rozhodli, že spásou planety budou elektromobily. To je totéž, jako zkusit přelévat jezero hrníčkem na kávu, na nesmyslnost daného záměru jsme ale upozorňovali už mnohokrát. Ekologická stránka je nicméně pouze jeden aspekt věci. Tou druhou je fakt, že kvůli bruselským krokům lezou ceny nových aut hlavně v Evropě drasticky nahoru.

Vše zatím asi nejvíce odskákal Volkswagen, který se po skandálu s dieselovými motory uchýlil právě k elektromobilitě. Jenže jím opěvovaná platforma MEB byla nepřesvědčivá už v momentě, kdy se poprvé objevila. Nová řešení se navíc hned tak neobjeví, Němci tak už ve velkém přistupují ke spolupráci právě s výrobci z Říše středu. Zatím sice předpokládají, že by novinky postavené na čínských základech byly určené jen pro tamní trh, ovšem jejich příchodu do Evropy asi poté již nic nezabrání.

K podobnému zbrojení ostatně začíná docházet nejen na západ od našich hranic, ale také směrem na východ. Znovuzrození Moskviče hovoří za vše, aktuálně však s čínskými auty prodávanými pod vlastním logem začíná počítat také Lada, tedy v podstatě zajetá automobilka s širokým portfoliem vlastních modelů. Zdroje Autobroker Clubu z AvtoVAZu uvádí, že automobilka by měla navázat spolupráci se značkami Dongfend a Chery, z nichž každá pro začátek dodá po jednom modelu, které rozšíří portfolio ruské značky. Oč přesně půjde a kdy se tak stane, zůstává ale pro tuto chvíli tajemstvím.

Ruská automobilka momentálně odmítá záležitost jakkoli oficiálně komentovat, nicméně první informace o jejím koketování s Dongfengem se objevily již na konci srpna. Číňané tehdy uvedli, že „nic ještě nebylo spuštěno, aktuálně teprve probíhají jednání. Nicméně my můžeme pomoci pouze s výrobou vozu Lady, nikoli s vozy, které budou nabízeny pod značkou Dongfeng.“ To jen potvrzuje, že AvtoVAZ skutečně půjde cestou Moskviče. Jen se neví, jak moc tomu bude.

O spolupráci s Chery se pro změnu začalo mluvit dokonce již v červenci, tehdy přitom v centru dění byly dva modely Tiggo 7 Pro a Tiggo 8. Pokud přitom skončí ruka v rukávu, oba vozy nejspíše budou vznikat v Petrohradu. Zde se pak ostatně ještě před koncem roku má začít montovat nová Lada X-Cross 5. Tedy přeznačkované čínské SUV Bestune T77, jenž pro změnu spadá pod automobilku FAW. Rusko-čínské partnerství tak začíná nabírat pevné obrysy.


Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení - 1 - Bestune T77 2019 prvni sada 18Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení - 2 - Bestune T77 2019 prvni sada 20Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení - 3 - Bestune T77 2019 prvni sada 22Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení - 4 - Bestune T77 2021 Evropa nove 03
Bestune T77 je často označován jako Lamborghini pro chudé, svým vzhledem totiž připomíná italský Urus. Ještě letos přitom čínské SUV dorazí s logem Lady... Foto: Bestune

Lada přijde s dalšími dvěma novými moderními modely, zvolí cestu Volkswagenu v ruském provedení - 5 - Lada X Cross 5 oficialni prvni 01
...jako model X Cross 5, který se už ukázal i na první oficiální fotce. Foto: AvtoVAZ

Zdroj: Autobroker Club

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.