Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi

Je to jedno z těch aut, kterým byste už podle jejich vzhledu věštili dávnou smrt. Jenže je to omyl. Tato Buchanka sice míří pod zem, je ale úplně nová.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi

21.5.2018 | Mirek Mazal | 7 příspěvků

Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to jedno z těch aut, kterým byste už podle jejich vzhledu věštili dávnou smrt. Jenže je to omyl. Tato Buchanka sice míří pod zem, je ale úplně nová.

Díváte se na UAZ-3742, variantu legendárního UAZu-452 zvaného též Buchanka, který se stále vyrábí. První exemplář byl vyroben v roce 1965, takže dnes si odbývá 53. rok své existence. Možná byste řekli, že takto může přežívat jen kdesi na východě, ale není to pravda - Buchanku je možné koupit a přihlásit také u nás a vlastně kdekoli v Evropě. Byly provedeny některé úpravy, aby vůz plnil emisní nařízení a další normy, ale základní koncept je stále stejný.

Stroj příznačně nazvaný podle ruského označení pro bochník chleba nejenže přežívá ve výrobě, na svět stále přichází nové speciální varianty. Ta nejnovější má vskutku zvláštní poslání - bude sloužit horníkům v Ťumenské oblasti Uralského federálního okruhu. Neděláme si legraci, tento vůz bude skutečně jezdit pod zemí ve službách společnosti Kola MMC, pro jejíž potřeby byl speciálně upraven.

Buchanka proto dostala doplňky, které zvyšují odolnost standardního provedení. Uralská důlní verze se vyznačuje zesílením zavěšením kol, lepšími pneumatikami, přídavnými světlomety a nejvýrazněji vnějším trubkovým rámem, který má za cíl krýt hlavně střechu před odpadávající horninou - je to taková helma na auto. Změny se dotkly také vnitřního uspořádání. Šestici sedadel vystřídalo celkem deset míst k sezení, komentuje Jevgenij Chairutdinov, vedoucí podzemního úseku. Tím narůstá počet lidí, kteří se mohou autem najednou přepravovat.

Pomocí UAZu 3742 se pod zem vozí nejen lidé, ale také pomocné nářadí a díly určené k opravě poškozených dobývacích mašin. Řidič Vladimir Černobaj novinářům nastínil složitě přístupné cesty na pracoviště. Služební vozy jsou denně v permanentním zápřahu, musí překonat přírodní nástrahy, nutnost orámovaného transportéru nemůže nikoho překvapit. Pracovníci dolů se mohou těšit na modernizaci kompletního vybavení. Majitel šachet Kola MMC slibuje investovat nejméně 800 milionů rublů (280 milionů Kč) do nákupu nových zařízení, dvojice nerozbitných UAZů je jen předvoj.

Buchanka docela nedávno (na poměry života tohoto stroje...) prošla faceliftem, pro modelový rok 2016 navíc dostala nová přední sedadla s podélným nastavením a příplatkovým vyhříváním. Překvapením je upravená palubní deska s digitálním displejem. Jaké bude počasí, sdělí rosnička z jednoduchého audiosystému a elektrické přístroje zvládne napájet 12V zásuvka. Další řady sedaček mají vlastní výdechy vzduchu, i když o klimatizaci stále nemůže být řeč.

Český prodejce nabízí UAZ Van 2206, což je Buchanka jen v jiném uspořádání. Ex-sovětský off-road pro několik lidí popisuje jako: „Modernizované terénní vozidlo klasické konstrukce. Uzavřená skříňová karoserie je pružně uložena na ocelovém žebřinovém rámu. Vozidlo je vybaveno dvěma tuhými nápravami, zavěšenými na čtveřici listových per. Tato koncepce zásadně snižuje servisní náklady a prodlužuje životnost vozu.“ Přeberte si to jak chcete, na každý pád je možná přestavba vozu na montážní dílnu, vozidlo technické pomoci, záchranářský či expediční speciál. Jeho česká cena začíná na 395 000 Kč.


Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 1 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 01Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 2 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 02Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 3 - UAZ 3742 specialni uprava Rusko 01Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 4 - UAZ 3742 specialni uprava Rusko 02
Toto je speciální Buchanka pro ruské horníky

Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 5 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 08Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 6 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 09Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 7 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 10Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 8 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 11Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 9 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 03Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 10 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 04Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 11 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 05Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 12 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 06Víte, že se dál vyrábí a prodává i u nás? Legenda z časů SSSR dostala novou verzi - 13 - UAZ 3742 upraveny pro doly v Rusku 07
Další snímky UAZu v jeho aktuálním provedení

Zdroj: Kn 51

Mirek Mazal

Diskuze 7 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše