Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi

Když se řekne „luxusní kombík”, člověk si představí něco jako Mercedes třídy E v praktičtějším provedení. Může to zajít i o hodně dál, jak ukazuje exkluzivní kombi Rolls-Royce od Nielse Van Roije.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi

3.10.2020 | Petr Miler

Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi

/

Foto: Niels Van Roij Design

Když se řekne „luxusní kombík”, člověk si představí něco jako Mercedes třídy E v praktičtějším provedení. Může to zajít i o hodně dál, jak ukazuje exkluzivní kombi Rolls-Royce od Nielse Van Roije.

Jsou značky aut, které kombíky tradičně vyrábí, i když cílí na prestižní klientelu. A pak jsou tu takové, které se tomu stejně tradičně vyhýbají. Opravdu sportovní nebo luxusní modely v těchto verzích obvykle nevznikají, neboť převoz obkladaček z hobbymarketu nejde moc dohromady s povahou člověka, který si koupí Rolls-Royce nebo Ferrari za 10 milionů. Výjimky se ale najdou a právě pro takové vznikají exkluzivní stroje mimo samotné automobilky.

Historie poznala i kombík Ferrari a poznala také praktická provedení Rolls-Royců. Teď je tu další, možná nejpropracovanější, který kdy vznikl. Stojí za ním studio nizozemského designéra Nielse Van Roije, které si dalo za cíl vzpomenout na první polovinu minulého století, kdy frčely vozy s karoserií Shooting Brake. Právě tím - tedy třídvéřovým kombíkem - je novinka zvaná Silver Spectre.

Vůz má tedy jen trojici dveří, neboť technicky vychází z kupé Wraith. Na rozdíl od jiných Van Roijových projektů, toto není unikát postavený na míru zámožnému zákazníkovi, ale malosériový model, který bude moci získat sedm vyvolených z celého světa. Za kolik, o tom se nizozemské studio nezmiňuje, něco nám ale říká, že pokud se na to musíte ptát, nemáte na to.

Může se zdát, že udělat kombík z existujícího modelu není zase taková dřina, auto se ale se sériovým modelem shoduje jen ke sloupku A. Všechno ostatní muselo být vyrobeno na míru či upraveno, a to včetně specifické střechy z karbonového kompozitu. Karoserie může být nalakována dle představ zákazníka, stříbrný pás, který vidíme na hnědém prezentačním provedení, ale vozu zůstane vždy. Ostatně, odtud se bere i jeho název, Stříbrný přízrak.

Interiér se zdá být do značné míry sériový se dvěma sedadly vzadu, což u Rolls-Roycu jistě nelze označit za chybu. Naopak zcela specifický je zavazadlový prostor v patřičně noblesním provedení - uložit do něj jakýkoli špinavý náklad by citlivému člověku zřejmě zlomilo srdce.

Aby toho nebylo málo, auto má i upravenou techniku, minimálně motor. Dvanáctiválec 6,6 nyní dává 700 koní výkonu a 900 Nm točivého momentu (standardně je koní 630) a u když výrobce neudává dynamiku, už stovka standardního provedení za 4,4 sekundy by stačila. Tohle auto je zkrátka něco, po všech stránkách.


Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 1 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 01Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 2 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 02Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 3 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 03Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 4 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 04Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 5 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 05Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 6 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 06Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 7 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 07Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 8 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 08Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 9 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 09Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 10 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 10Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 11 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 11Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 12 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 12Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 13 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 13Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 14 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 14Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 15 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 15Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 16 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 16Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 17 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 17Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 18 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 18Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 19 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 19Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 20 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 20Luxusní kombík Rolls-Royce převeze náklad v nebývalém komfortu hnán 700 koňmi - 21 - Rolls-Royce Silver Spectre Shooting Brake final 21
Tento kombík Rolls-Royce vznikne jen v sedmi kusech, výjimečnost z něj čiší každým coulem. Foto: Niels Van Roij Design

Zdroj: Niels Van Roij Design

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.