Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova

Někteří považují auta a živou přírodu za dva protipóly, když se ale chce, i tyto dva elementy dokáží žít bok po boku ve vzájemné úctě a harmonii.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova

30.12.2019 | Mirek Mazal

Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Někteří považují auta a živou přírodu za dva protipóly, když se ale chce, i tyto dva elementy dokáží žít bok po boku ve vzájemné úctě a harmonii.

Symbolem australského Vánočního ostrova jsou výrazně červení suchozemští krabi. Nepřehlédnutelní živočichové každoročně migrují kvůli rozmnožování a jejich hromadný přesun připomíná hororovou záplavu rudých korýšů po celém území izolované pevniny. Pravidelný pochod asi 120 milionů cupitajících korýšů bývá považován za jeden ze zázraků přírody.

Krabi svým typickým úkrokem překonávají všechny překážky, bohužel mnoho z nich nedojde do cíle, protože zahynou pod koly projíždějících automobilů. Klepeta jsou natolik silná, že by mohly propíchnout silniční pneumatiku, ale zásah na krunýř většinou znamená smrt.

Na ostrově žijí aktivní ekologové Chris a Jess Brayovi, kteří se už nevydrželi dívat na pravidelnou zkázu statisíců nevinných jedinců. Silnice bývají uzavřené, jenže nikdy ne všechny, a tak dva budovatelé ekologické vesnice vymysleli zlepšovák odhrnující kraby z prostoru před koly pomalu jedoucího automobilu. Princip je úplně jednoduchý - ze železa se vyrobí jakési improvizované pluhy a ty se připevní do prostoru před odvalující se pneumatiky.

„Před dvěma lety jsem vyrobil prototyp a minulý rok jsem ho vyzkoušel. Po provedení několika vylepšení byla poslední verze dokončena zhruba před týdnem a půl,“ řekl nedávno Chris ke svému nápadu, který dovoluje autu se dále pohybovat po cestě a kraby ušetřit násilné smrti.

Podobné opatření nenapadlo ano studenty univerzity v Sydney. „Studenti sice měli spoustu zajímavých nápadů, ale když začali krabi migrovat, stejně to zůstalo jen na mně a musel jsem použít toho, co bylo doma po ruce,“ pochlubil se autor triku. Čtyři pluhy mohou mít různou velikosti nebo zpracování, Chris použil vlečné rameno a nástavce ve tvaru šípu vždy širšího než kolo samotné.

Iniciativu manželského páru pochválil správce místního národního parku. Po ukázkovém projetí mezi migrujícími kraby nezahynul ani jeden. Musí se dodržovat rozumné tempo, přesto je to způsob řešení dlouhotrvajícího problému zimních měsíců v této oblasti.


Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 1 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 01Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 2 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 02Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 3 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 03Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 4 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 04Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 5 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 05Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 6 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 06Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 7 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 07Manželé si upravili auto tak, aby ušetřilo smrti nejmilovanější obyvatele Vánočního ostrova - 8 - Auto upravene proti prejizdeni krabu foto 08
Doplněk aut na Vánočním ostrově chrání zdejší vzácné živočichy

Zdroje: Jalopnik, Swell Lodge@Youtube, Wlodek@Youtube

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše