Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci

Mercedes je další z automobilek, které svou brzkou budoucnost vidí jen v elektřině. Pokud ale soudí, že o taková auta je zájem, pak nevíme z čeho. Ani klíčový model EQC spadající mezi tak populární SUV nefrčí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci

30.7.2021 | Petr Miler

Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci

/

Foto: Mercedes-Benz

Mercedes je další z automobilek, které svou brzkou budoucnost vidí jen v elektřině. Pokud ale soudí, že o taková auta je zájem, pak nevíme z čeho. Ani klíčový model EQC spadající mezi tak populární SUV nefrčí.

Německo už o loňska dává na elektrická auta dotaci skoro čtvrt milionu korun na kus a některé vozy tak jde pořídit i zcela zdarma. V tomto kontextu není není divu, že zájem o ně roste, třebaže asi ne až tak, jak optimisté doufali. Za uplynulý půlrok se u našich západních sousedů prodalo 148 716 elektromobilů, což znamená podíl na celkových prodejích (1 390 889) ve výši 10,7 %. Uvážíme-li, že se některá auta skutečně skoro rozdávají, to není zase tolik, některým elektrickým autům se přesto daří. Tím úplně nejprodávanějším je pak VW up! s 15 471 registracemi a více jak 10procentním podílem na trhu.

Ne každý elektromobil ale má dnes v Německu na růžích ustláno a paradoxně může jít i o domácí koně. Jedním z nich je Mercedes-Benz EQC, který třícípá hvězda ve své domovině mocně propaguje už přes rok. Kromě marketingových aktivit, mezi které patřila i koupě vozu Lewisem Hamiltonem, automobilka ráda hovoří o vysokém zájmu, ten je ale všechno, jen ne takový. A tak i v době, kdy všechno elektrické zažívá v Německu boom, EQC jen paběrkuje.

V datech tamního úřadu pro motorová vozidla (KBA) informace o počtu prodejů EQC na první pohled vůbec nenajdete, neboť automobilka je samostatně neeviduje - možná raději. Musíte při pročítání tabulek chvíli přemýšlet a objevit kolonku „vozy s elektrickým pohonem” u modelu GLC. V takový moment narazíte na pouhých 168 prodaných aut za červen a 1 976 aut za celý letošní rok. To nemusí na první pohled vypadat jako úplná mizérie, je ale třeba si uvědomit, kde jsme - na největším evropském trhu s auty vůbec.

Evidovaných 168 aut za měsíc je opravdu bída s nouzí. Pro srovnání - konkurenčního Audi e-tron se v červnu prodalo 574 kusů a za letošek 4 137 exemplářů. Lépe se prodává i mnohem dražší Porsche Taycan (299/1 982 aut), nemluvě o Škodě Enyaq (1 623/4 120 aut) či třeba levnějším Hyundai Kona (3 500/15 244). A spalovací pohony v případě GLC drtí elektrickou verzi zcela - jejich prodej je i jen v Německu skoro 10krát vyšší.

Proč tomu tak je, nedokážeme jednoznačně říci. Buď se EQC lidem zkrátka nelíbí, nebo jsou klienti Mercedesu příliš konzervativní a příliš dobře situovaní na to, aby naskákali do elektrických aut jen proto, že jim někdo zaplatí pár set tisíc z jejich ceny.

Ať už je ale důvodem cokoli, je fascinující, že Mercedes před pár týdny v kontextu těchto zjištění avizoval svůj závazek směrem k úplné elektrické budoucnosti. Je skutečně smutné, když trh přestane být trhem, když automobilky přestane zajímat, co lidé chtějí a nechtějí a rozhodnou se jim vnutit auta dle svých - nebo vlastně ani ne svých - představ. Vzít to jako fakt dokážeme, smířit se s tím nikoli, s bolavou zkušeností s jinak centrálně ovládaným hospodářstvím rozhodně ne.


Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci - 1 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 01
Lewis Hamilton si sice Mercedes EQC koupil... Foto: Mercedes-Benz

Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci - 2 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 02Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci - 3 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 03Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci - 4 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 04Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci - 5 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 05Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci - 6 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 06Mercedes, který si koupil Hamilton, přes obrovské dotace moc nekupují ani Němci - 7 - Lewis Hamilton a Mercedes-Benz EQC 2019 prvni foto 07
...mnoho lidí ale jeho příkladu nenásledovalo. Ani v domácím Německu není tento vůz navzdory velmi štědrým dotacím příliš úspěšný. Foto: Mercedes-Benz

Zdroj dat: KBA

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.