Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše

Pro automobilku je to chytrý způsob, jak vydělat peníze navíc, ani zákazníci se ale nakonec zlobit nemusí. Majitelé nových i ojetých Mercedesů by tuto možnost měli ocenit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše

23.7.2019 | Petr Prokopec

Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše

/

Pro automobilku je to chytrý způsob, jak vydělat peníze navíc, ani zákazníci se ale nakonec zlobit nemusí. Majitelé nových i ojetých Mercedesů by tuto možnost měli ocenit.

Na sklonku loňského září Mercedes prozradil, že našel způsob, jak vytáhnout z kapes zákazníků peníze za pořízení auta i poté, co jim ho prodal. Řeč tedy není o servisech, ale skutečně o samotném autě a jeho výbavě. Podstatou je přitom platforma, která vám umožní dokupovat různé prvky příplatkové výbavy i poté, co jste již své auto převzali, ovšem v průběhu používání jste zjistili, že vám některá věc zoufale schází.

O této možnosti se právě před několika měsíci zmiňoval softwarový návrhář značky Markus Ehrmann, dle kterého Mercedes „pracuje na robustní platformě, která umožní řidičům, aby mohli zapínat a vypínat různé systémy - pravděpodobně takové, za něž je třeba připlácet“. To po technologické stránce není nikterak nereálné, neboť automobilkám se již nevyplatí vyrábět několikeré specifikace svých modelů. U některých značek jsou už nyní auta v různých výbavových specifikacích „fyzicky“ do značné míry stejná a prvky výbavy aktivovány dle volby při objednávce.

Co přesně to znamená? Vysvětlit si to můžeme na vyhřívaných sedadlech - topnou spirálou jsou dnes často osazena i ta, která funkci vyhřívání nemají, možnost ji aktivovat ale dostanou ti zákazníci, kteří zaškrtli příslušné okénko a na středový tunel bylo umístěno patřičné tlačítko, popř. byla aktivována taková možnost v menu palubního systému s dotykovým displejem. Jakmile dojde na Ehrmannova slova, bude možnost si za tuto funkci připlatit nejen při objednávce, ale i kdykoli později v průběhu používání auta.

Softwarový guru značky přitom naznačil, že s podobnými možnostmi máme počítat spíše až v příští dekádě, třícípá hvězda však na tuto možnost nebude jen nečinně čekat. Letos tak spustila první fázi nové strategie, která je zaměřena hlavně na elektronické funkce. K nejnovějším modelům značky, jako je nová třída GLC, si tak zákazníci už mohou dokoupit digitální rádio, navigaci, elektronické funkce spojené s paketem AMG či propojení s mobilním telefonem, pokud tak neučinili hned při pořízení vozu. V brzké budoucnosti pak mají přibýt i nové podoby digitální přístrojovky a další elektronické vymoženosti.

Pro takový krok je zapotřebí pouze připojení k internetu a vytvoření účtu na platformě „Mercedes me”. Poté již postačí jen pár dotyků na obrazovce přímo ve voze, jež vás zavede do internetového obchodu značky. Zde si následně vyberete některý z doplňků, za který po potvrzení přes SMS bezhotovostně zaplatíte a jenž vám bude zaktivován online bez nutnosti návštěvy dealerství.

Zajímavé je, že možnost dokoupení prvků není vyhrazena jen prvním majitelům, ale klidně i těm druhým či třetím - jakmile si vůz v budoucnu odkoupí, stačí jen založení účtu a již mohou vesele nakupovat. Mercedes si tak slibuje spokojenější kupce ojetých vozů, kteří si auto více přizpůsobí obrazu svému a u automobilky budou utrácet, i když se jejím dealerstvím zdaleka vyhnuli.

V tuto chvíli se nákupy týkají všech nových modelů, které dorazily na trh po nové třídě A, v případě dalších nových typů, které přijdou na trh v roce 2020 nebo 2021 pak lze počítat i s dodatečným nákupem poněkud „fyzičtější” výbavy, třeba onoho vyhřívání sedadel. A do budoucna je řeč i o přikupování většího výkonu motoru či delšího dojezdu, to až nabídku Mercedesu ovládnou elektromobily. Nakonec, Tesla něco takového nepřímo už pár let dělá.


Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše - 1 - Mercedes me dodatecne nakupy vybavy 01Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše - 2 - Mercedes me dodatecne nakupy vybavy 02Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše - 3 - Mercedes me dodatecne nakupy vybavy 03Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše - 4 - Mercedes me dodatecne nakupy vybavy 04Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše - 5 - Mercedes me dodatecne nakupy vybavy 05Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše - 6 - Mercedes me dodatecne nakupy vybavy 06Mercedes rozjel způsob, jak vás nechat platit za koupi auta, i když už je vaše - 7 - Mercedes me dodatecne nakupy vybavy 07
Mercedes zatím umožňuje zpětné nákupy „elektronické” příplatkové výbavy u nejnovějších modelů, jako je třída GLC. Další typy budou následovat

Zdroj: Mercedes-Benz

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše