Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše

Představte si, že si pořídíte vůz třícípé hvězdy klidně za pár milionů korun. A celý jej zaplatíte hned. Přesto tím vaše útraty končit nemusí, značka vás dál může nechat platit za další prvky.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše

26.9.2018 | Petr Prokopec

Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Představte si, že si pořídíte vůz třícípé hvězdy klidně za pár milionů korun. A celý jej zaplatíte hned. Přesto tím vaše útraty končit nemusí, značka vás dál může nechat platit za další prvky.

Jelikož žijeme v době digitální, dá se předpokládat, že prakticky každý z vás je vlastníkem mobilního telefonu. A obvykle to bude některé chytrých zařízení. Díky tomu jistě víte, že s jeho pořízením utrácení nekončí, zvláště pokud jste propadli „nakousnutému jablku“. Prakticky ze všech stran se na vás valí aplikace a hry, za které je třeba platit - a pokud ne rovnou při instalaci, pak v průběhu jejich užívání.

Tato praxe je známa prakticky všem, vedení automobilek nevyjímaje. Nemělo by nás proto překvapit, že Mercedes-Benz zvažuje zavedení obdobné strategie. Softwarový návrhář značky Markus Ehmann uvedl, že třícípá hvězda „pracuje na robustní platformě, která umožní řidičům, aby mohli zapínat a vypínat různé systémy - pravděpodobně takové, za něž je třeba připlácet“.

Podle Ehmanna se ovšem nebude jednat jen o různé softwarové aplikace, ale i věci týkající se hardwaru. Zákazník by si tedy mohl kupříkladu v zimních měsících platit za vyhřívání sedadel, zatímco v letních by měl k dispozici jejich chlazení, což by vedlo k úspoře peněz. Jednat se ale může o kde co - dnešní auta jsou často koncipována tak, že jsou v rozličných specifikacích „fyzicky” stejná a některé příplatkové prvky se pouze aktivují, třeba navigace u některých BMW.

Mercedes by tak zkrátka jen umožnil doplnění auta o určité výbavové prvky nejen při jeho koupi, ale i později v průběhu vlastnictví. Pro zákazníka to samozřejmě může být výhodné, může si například pořídit vůz v dostupnějším provedení a připlatit si za některé rozmařilosti až později. Výhodné to ale bude hlavně pro automobilku, neboť ta takto získá možnost nechat vás platit za pořízení části auta i v době, kdy bude dávno vaše. A nepředře se, taková aktivace navigace pro ni nebude znamenat víc než jednorázovou změnu nastavení vozu, klidně na dálku.

Jsme tedy zvědavi, jak na tuto možnost budou lidé reagovat. Jak jsme již zmínili, může to být vnímáno jako výhoda. Ale také si dokážeme představit, že někdo nebude zrovna spokojený, když si koupí Mercedes za miliony korun a automobilka bude chtít za prvky, které by leckdo mohl očekávat jako standard, další a další peníze, což by v případě neustálé aktivace a deaktivace některých prvků přišlo ke slovu. Soudit ale záměry značky zatím nemá smysl, když podrobnosti zůstávají utajeny. Budeme si tedy muset počkat na spuštění této iniciativy a oficiální oznámení podrobností.


Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 1 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 62Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 2 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 63Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 3 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 64Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 4 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 65Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 5 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 66Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 6 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 67Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 7 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 68Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 8 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 69Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 9 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 70Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 10 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 71Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 11 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 72Mercedes vymyslel způsob, jak vás nechat dál platit za pořízení auta, i když je už vaše - 12 - Mercedes S 2017 facelift oficialni 73
Ani špičkově vybavený Mercedes-Maybach za miliony korun obvykle nemívá ve výbavě vše myslitelné. Automobilka proto chce dovolit, aby si zákazníci mohli některé z výbavových prvků pořídit dodatečně nebo platit paušály za jejich dočasnou aktivaci

Zdroj: Drive

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše