Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost

Tento stroj dokáže zajistit útok z takové vzdálenosti, že ani nebudete vědět, odkud se vzala smršť deseti raket za minutu, které si dokáží najít cíl s přesností jediného metru.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost

26.7.2021 | Petr Prokopec

Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost

/

Foto: Krauss-Maffei Wegmann

Tento stroj dokáže zajistit útok z takové vzdálenosti, že ani nebudete vědět, odkud se vzala smršť deseti raket za minutu, které si dokáží najít cíl s přesností jediného metru.


V současné době lidstvo čelí koronavirové pandemii, která nakonec není tak neškodná, jak si někteří zpočátku mysleli. Stále však nejde o nic v porovnání s tím, čemu byli vystaveni naši rodiče a prarodiče. Kromě Španělské chřipky lze zmínit dvě světové války, stejně jako nemalý počet lokálních konfliktů. Je přitom třeba doufat, že ty se opět nestanou globálními, neboť zbraně, které mají různé armády k dispozici, jsou mnohem ničivější a efektivnější než vše, co tu kdy bylo.

Za příklad si můžeme vzít Panzerhaubitze 2000 neboli PzH 2000, jak je nazvána houfnice s vlastním pohonem, za kterou stojí společnosti Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall. Jde totiž o jeden z nejsilnějších systémů svého druhu, který je schopen velmi rychlé kadence. První tři střely totiž dokáže vypálit během pouhých 9 sekund. Do jedné minuty pak vystřelí 10 střel a dle chlazení pak dalších 10 až 13 každou minutu.

Nejde nicméně jen o samotnou kadenci, ale i veškerou obsluhu. Automatizované nabíjení dokáže pobrat zásobník s pěti střelami, přičemž automatické je i vyhazování prázdných nábojnic. Posádka dvou operátorů tak dokáže za méně než 12 minut nabít 60 střel, jejichž dolet se liší v závislosti na zvoleném typu od 30 do 67 km. Při vzdálenosti 48 km přitom maximální odchylka střel od cíle dosahuje pouhý 1 metr.

Pohon houfnice dostal na starosti turbodiesel MTU 881 Ka-500, naladěný na 1 000 koní. S tímto výkonem pak houfnice dosahuje nejvyšší rychlosti 67 km/h na silnici a 45 km/h v terénu, což nezní jako přílišné tempo. Nesmíme totiž zapomínat na pancíř, jenž navyšuje jak životnost pětičlenné posádky v poli, tak hmotnost, a to na takřka 56 tun. Dojezd nicméně díky rozměrným nádržím činí nemalých 420 km.

Lze už jen dodat, že PzH2000 vznikla původně pro potřeby německé armády, postupně však rozšířila také ozbrojené síly Itálie, Nizozemska, Řecka, Litvy, Maďarska, Kataru a Chorvatska. Firmy Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall přitom houfnice pochopitelně nevyrábí na sklad, nýbrž na základě konkrétních objednávek, v nichž lze specifikovat i unikátní prvky. Dodávky tak trvají dva roky.


Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost - 1 - Krauss-Maffei Wegmann Rheinmetall PzH 2000 01Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost - 2 - Krauss-Maffei Wegmann Rheinmetall PzH 2000 02Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost - 3 - Krauss-Maffei Wegmann Rheinmetall PzH 2000 03Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost - 4 - Krauss-Maffei Wegmann Rheinmetall PzH 2000 04Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost - 5 - Krauss-Maffei Wegmann Rheinmetall PzH 2000 05Moderní německá zbraň ohromí i nažene strach, má neskutečnou kadenci i přesnost - 6 - Krauss-Maffei Wegmann Rheinmetall PzH 2000 06
Rychlost, s jakou PzH2000 dokáže střílet, stejně jako dolet i přesnost raket, bere dech. I proto je ale třeba doufat, že na další světovou válku již nedojde. Foto: Krauss-Maffei Wegmann

Zdroj: Krauss-Maffei Wegmann

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.