Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi

Dacia Duster v posledních letech zamířila výš, nikdy se ale nedostala tak vysoko, aby mohla napodobit některé verze nabízené s logem Renaultu. Ta nejvyšší z nich se teď dočkala modernizace.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi

13.4.2022 | Petr Prokopec

Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi

/

Foto: Renault

Dacia Duster v posledních letech zamířila výš, nikdy se ale nedostala tak vysoko, aby mohla napodobit některé verze nabízené s logem Renaultu. Ta nejvyšší z nich se teď dočkala modernizace.

Dacia loni v létě lehce modernizovala svůj Duster. Ten zejména v oranžovém laku vypadá stylově i moderně, což byl pro rumunskou automobilku a její francouzskou „matku” i tak trochu problém. Dříve totiž roli stylové varianty zastával Duster Oroch, který se prodával pouze v Jižní Americe, a to navíc s logem Renaultu. Vedle faceliftovaného SUV však pick-up náhle vypadal poněkud zastarale. Právě to se ovšem nyní mění, neboť modernizací prošel také Duster Oroch.

O této novince jsme se již dříve zmiňovali, nyní vám ale můžeme ukázat hotové auto. Podstatné přitom je, že nejde o druhou generaci, jak se původně spekulovalo. Renault oznámil, že zcela nový vůz bude představen až v roce 2024 a teprve u něj máme očekávat modulární platformu CMF-B-LS. Do té doby bude Duster Oroch užívat architekturu B0 v modernizované verzi.

Neznamená to nicméně, že by jeho facelift byl z malých. Pick-up se dočkal zejména nové přídě, která se neinspirovala jen evropským Dusterem, ale také konceptem Bigster, pochopitelně však bez nového loga Dacie - je to dále Renault. Nejzajímavější proměnou prošel přední nárazník, máme tu světlomety s modernější grafikou, a to vepředu i vzadu. Nový je rovněž interiér, který kráčí ve stopách evropského Dusteru II a některých modelů Renaultu, jako je Arkana.

Změny se ovšem dotkly i motorového prostoru, a to zejména kvůli brazilskému trhu. Tamní úřady se totiž rozhodly zpřísnit emisní normy, a to dokonce ve dvou fázích. Od 1. ledna 2022 začaly platit standardy L-7, od 1. ledna 2025 přijde ke slovu norma L-8. V prvním případě je zpřísněn hlavně evaporační test, neboť snižuje limity z 1,5 gramu na 0,5 gramu. Kromě toho ovšem musí výrobci snížit emise NOx i prachové částice PM.

Duster Oroch proto přišel o dosavadní atmosférický dvoulitr, který by novým normám již nevyhověl, a to přesto, že Brazilci hodlají ponechat v platnosti řadu výjimek určených hlavně vozům s off-roadovou charakteristikou. Taková auta ovšem musí být registrována jako užitková, což je v rozporu s nálepkou stylové verze, s jakou je Oroch nabízen. Automobilka proto atmosféru nahradila přeplňovaným 1,3litrovým přeplňovaným čtyřválcem, který známe i od nás. Ovšem ne v této verzi.

Duster u nás disponuje jedna-trojskou produkující 130 nebo 150 koní, na jihoamerické trhy nicméně míří verze Flex-Fuel uzpůsobená ke spalování biopaliva. U té výkon narostla na 170 koní a točivý moment na 270 Nm, čímž Oroch zůstává na firemním vrcholu i po technické stránce. Tyto parametry ale platí jen při spalování ethanolu, na benzin motor dává 162 koní, hodnota maxima točivého momentu v takovém případě nebyla zveřejněna.

Automobilka počítá s tím, že letos začne pick-up nabízet rovněž v Jižní Africe, a tak už nepůjde jen o jihoamerickou záležitost. Však původně na tento krok mělo dojít již dříve, ovšem plány narušil koronavirus. Do Evropy ovšem Duster Oroch znovu nezamíří, byť k oné druhé generaci bychom již naděje upínat mohli. S novou platformou má totiž dorazit také hybridní technika, načež by problémem nebyly ani místní přísnější normy. Přesně v tuto chvíli jde ale jen o brazilskou specialitu s cenou od 105 800 realů, tedy asi 510 tisíc Kč. To z ní dělá Duster nejen nejstylovější, ale také nejdražší.


Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 1 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 01Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 2 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 02Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 3 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 03Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 4 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 04Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 5 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 05Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 6 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 06Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 7 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 07Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 8 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 08Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 9 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 09Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 10 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 10Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 11 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 11Nejdražší a nejstylovější Duster se odhalil v novém, teď má i silný motor se 170 koňmi - 12 - Renault Duster Oroch 2022 prvni 12
Jihoamerický Renault Duster Oroch dostal s faceliftem nový vzhled, interiér i motor, přeplňovaná jedna-trojka dává až 170 koní. Foto: Renault

Zdroj: Renault

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše