Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho

Francouzi popírají představu o tom, že v dnešní době není možné dostat do prodeje nové auto za atraktivní cenu a když, tak že podle toho musí vypadat. Toto je sympaticky vyhlížející vůz nabízející vše důležité, přesto je levný.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho

8.9.2021 | Petr Prokopec

Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho

/

Foto: Renault

Francouzi popírají představu o tom, že v dnešní době není možné dostat do prodeje nové auto za atraktivní cenu a když, tak že podle toho musí vypadat. Toto je sympaticky vyhlížející vůz nabízející vše důležité, přesto je levný.

V Evropě automobilky třídy menších a levnějších aut kvůli tlakům Evropské unie a s nimi spojenými náklady postupně opouštějí. A pokud se vyplní předpoklady šéfa Škody, opustí je s konvenčními auty během pár let zcela. Ne, že by je fyzicky nešlo vyrobit, to samozřejmě jde, problém je v tom, že při splnění všech regulatorních požadavků by auto typu Škoda Fabia mělo stát přes půl milionu korun. A výrobci se celkem logicky obávají, že pak už by jej skoro nikdo nekoupil.

Konkurenční Renault to nevidí jinak, v Evropě nadobro končí třeba s Twingem. Ani tento vývoj ale neznamená, že by automobilky s takovými auty končily zcela. Zrovna Renault v Indii v lednu uvedl do prodeje nový model Kiger, který míří právě do těchto vod a jeho šance na úspěch od počátku nebyly malé.

Ač může na pohled vypadat větší, je ve skutečnosti dlouhý jen 3 991 milimetrů. Drží se tedy pod čtyřmi metry, což je v Indii stěžejní údaj, neboť se k němu váže nižší daňová zátěž. Země tedy taková auta podporuje, neboť logicky zaberou méně místa a již z podstaty méně zatěžují životní prostředí. Máme pocit, že to je rozumnější přístup než jejich zdejší nepřímé potírání, ale je to skutečně jen náš pocit.

Environmentální aspekty nechme stranou, Kiger je zajímavé auto i bez toho, třebaže výkonem neoslní. Renault jej nabízí jen se dvěma verzemi litrového tříválce, přičemž první atmosférická nabídne jen 72 koní a 96 Nm točivého momentu. To opravdu není mnoho, je nicméně třeba dodat, že novinka se pohybuje v muší váhové kategorii. Její hmotnost tak činí pouze 1 012 kg, přičemž Kiger navíc dostal ještě sportovní režim, aby značka dosáhla jadrnější odezvy motoru a rychlejšího řazení.

S tímto módem je pochopitelně spojeno také přeplňované provedení se 100 koňmi a 160 Nm. Pohon v obou případech míří pouze na přední kola (velkorysá světlá výška 205 mm ale nějaký ten výlet mimo silnici dovolí), přičemž zákazníci budou moci volit mezi pětistupňovým manuálem a automatickou převodovkou CVT. Stejně tak si ostatně budou moci připlatit za dvoubarevné lakování karoserie či 16palcová litá kola v černém provedení, jakkoliv základ dorazí v jednom odstínu a na „plecháčích”.

V interiéru určeném až pro pět dospělých se klientela může spolehnout na sedmipalcový digitální přístrojový štít, jemuž společnost dělá osmipalcová obrazovka multimediálního systému. V rámci ovládání pak Renault sáhl po řadě prvků z produkce Dacie, mimo to jako vůbec první v segmentu - tedy na indickém trhu - zvolil duální přední přihrádku před spolujezdcem. Ta spolu s dalšími schránkami v kabině pobere 29 litrů, zatímco do zavazadelníku se vejde dalších 405 až 879 litrů.

Možná to není odzbrojující, bavíme se ale o malém SUV pro pět dospělých s cenou od 564 030 INR, tedy asi 164 tisíc korun. To je daleko nižší suma, než za jakou v Evropě Renault kdy nabízel zmíněné Twingo, které nabízí nesrovnatelně méně praktičnosti. Je to v dnešní době malý rodinný zázrak a ne jen takto na papíře.

Ačkoli prodeje vozu začaly až na sklonku února, letos už si našel přes 20 000 kupců a každý měsíc tedy oslovuje přes 3 tisíce lidí. To nemusí znít jako moc, je ale třeba dodat, že indický trh je navzdory tamnímu množství obyvatel relativně malý a nejprodávanějších aut vůbec, obvykle od domácích výrobců, se prodává okolo 10 tisíc měsíčně. S novým „vetřelcem z Francie” tak Renault rozhodně boduje a znát je to i na jeho celkových číslech.

Od ledna do srpna prodal v Indii celkem 68 460 aut, v srpnu meziročně rostl o více jak 20 procent a Kiger na tomto úspěchu má skoro třetinový podíl. Indie se tak poprvé historii Renaultu dostala do desítky jeho nejlepších světových trhů a to dodává, že nebýt nedostatku čipů, mohly by výsledky Kigeru být ještě o 20 až 40 procent lepší. Přesto ale nezdražuje.

Tušíme, že na takový vůz za podobné peníze by slyšel i mnohý Evropan, šance na to, že by se tu něco takového někdy prodávalo, jsou ale velmi, velmi malé. A kdyby se to přece jen stalo, auto 164 tisíc stát jistě nebude.


Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 1 - Renault Kiger 2021 nove 01Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 2 - Renault Kiger 2021 nove 02Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 3 - Renault Kiger 2021 nove 03Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 4 - Renault Kiger 2021 nove 04Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 5 - Renault Kiger 2021 nove 05Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 6 - Renault Kiger 2021 nove 06Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 7 - Renault Kiger 2021 nove 07Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 8 - Renault Kiger 2021 nove 08Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 9 - Renault Kiger 2021 nove 09Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 10 - Renault Kiger 2021 nove 10Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 11 - Renault Kiger 2021 nove 11Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 12 - Renault Kiger 2021 nove 12Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 13 - Renault Kiger 2021 nove 13Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 14 - Renault Kiger 2021 nove 14Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 15 - Renault Kiger 2021 nove 15Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 16 - Renault Kiger 2021 nove 16Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 17 - Renault Kiger 2021 nove 17Rodinný zázrak Renaultu je prodejní hit, za 164 tisíc toho nabízí neuvěřitelně mnoho - 18 - Renault Kiger 2021 nove 18
Méně než čtyřmetrové SUV Kiger je v Indii prodejní hit. Při pohledu na jeho vzhled, praktičnost a cenu začínající v přepočtu na 164 tisících Kč se skutečně není čemu divit. Foto: Renault

Zdroj: Renault

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.