Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho

Již za pár dnů se německých pravidel týkajících se provozu na silnicích dotknou změny, které pochopitelně platí i pro české řidiče. Němci chtějí navýšit hned v několika případech.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho

20.12.2019 | Petr Prokopec

Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Již za pár dnů se německých pravidel týkajících se provozu na silnicích dotknou změny, které pochopitelně platí i pro české řidiče. Němci chtějí navýšit hned v několika případech.

Za rohem je nový rok, a s ním přichází i mnohé změny na silnicích. My se dnes zaměříme na Německo, které je častým cílem českých motoristů, ať již kvůli nákupům či pouze jako tranzitní země. Není přitom důležité, s jakým záměrem k našim sousedům vyrazíte, tedy pokud se budete pohybovat v legálních mezích, podstatné je, čemu budete muset nově čelit. Přibyla další pravidla, ta stávající pak byla zpřísněna. Německo zareagovalo i na moderní dobu, zatopit tak nemalou měrou může i uživatelům sociálních sítí.

Samozřejmě se neobávejte toho, že pokud ve voze sepíšete příspěvek na Facebook, zvláště pak jako spolucestující, hrozí vám pobyt ve vězení. Nicméně nově „za katrem” skutečně skončit můžete, pokud budete pořizovat snímky fatálních nehod a ty následně šířit na sociálních sítích. V takovém případě vám hrozí až dvouleté odnětí svobody, neboť Němci se rozhodli rozšířit ochranu soukromí. „Fotografující supy“ tak od příštího roku čekají krušné časy.

Vyšší ochranu Němci chtějí poskytnout i cyklistům. Od nového roku proto platí zvětšená minimální vzdálenost při předjíždění, pročež je třeba ve městě počítat s jeden a půl metrem a mimo město se dvěma metry. Dosud konkrétní vzdálenost stanovena nebyla, motoristé pouze měli mezi svými vozy a předjížděnými cyklisty udržovat bezpečný prostor. Nyní ale budou mít hlavně na venkovských cestách problém, při dvoumetrovém horizontálním odstupu jim může pomalu hrozit jízda v příkopu.

Dále je třeba počítat s navýšením pokut, pokud se rozhodnete zaparkovat ve druhé řadě, kde k tomu nejsou určená místa, na pěších zónách, cyklostezkách či v pruzích vyhrazených třeba hromadné dopravě. Dosud vám za takové prohřešky hrozila platba maximálně 30 Eur (cca 765 Kč), nově však půjde až o 100 Eur (2 550 Kč). Pokud půjde o vážnou situaci, kdy vaše bezohlednost povede k veřejnému ohrožení, hrozí vám pokuta až 320 Eur (8 155 Kč). Němci se navíc musí připravit i na stržení bodů.

Tím změny související s 1. lednem víceméně končí, další ale přijdou záhy, spojené jsou s 1. červencem 2020. Od té doby bude vyžadováno, aby kamiony s přívěsy byly osazené monitoringem slepých úhlů. Německo tak chce zabránit zejména vážným a fatálním zraněním chodců a cyklistů, o nichž nepozorný řidič náklaďáku ani nevěděl. V první fázi se počítá s tím, že slepé úhly budou hlídány pouze ve zcela nových vozech. Od července 2022 však systém bude vyžadován ve všech kamionech jedoucích po německých silnicích.

To je pro příští rok vše v Německu vše důležité, poměrně překvapivě není zmiňován ani žádný nový zákaz vjezdu starších dieselů do center měst. Jak se tedy zdá, organizaci Deutsche Umwelthilfe nejspíše došla munice. Bude tedy zajímavé sledovat, zda se situace změní v metropolích, kde již sporné opatření bylo zavedeno. Zvláště proto, že obvykle nepřineslo nic dobrého.


Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 1 - Nemecko zmeny na silnicich od roku 2020 01Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 2 - Nemecko zmeny na silnicich od roku 2020 02Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 3 - Nemecko zmeny na silnicich od roku 2020 03
Němci chtějí navýšit bezpečnost cyklistů, předjíždět je proto budete moci při zachování minimální vzdálenosti 1,5 metru ve městě a 2 mimo něj

Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 4 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 01Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 5 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 02Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 6 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 03Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 7 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 04Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 8 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 05Německo mění několik důležitých pravidel pro řidiče, neznalost může přijít draho - 9 - Nemecka policie zaznamenala fotici ridice 06
Velmi tvrdě jdou Němci proti tzv. „fotografujícím supům“ - za pořizování a sdílení fotek obětí dopravních nehod bude nově hrozit vězení

Zdroje: Focus, Bundespolizei

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše