Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi

Pro automobilový svět začíná letoškem krušné období a vůči následkům není imunní nikdo, ani největší světový dodavatel automobilových komponentů Bosch. Jeho šéf dokonce říká, že lépe už možná nikdy nebude.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi

30.1.2020 | Petr Miler

Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pro automobilový svět začíná letoškem krušné období a vůči následkům není imunní nikdo, ani největší světový dodavatel automobilových komponentů Bosch. Jeho šéf dokonce říká, že lépe už možná nikdy nebude.

Letoškem jsme definitivně vstoupili do poněkud zvláštního období, kdy svět jako takový ekonomické problémy skoro nezná, ten automobilový jimi ale trpí. Důvodů je více, hlavní příčina ale spočívá v přemíře regulací, které tento segment stihly.

Už léta na ně doplácí jednak samotný produkt, který se stále více vzdaluje od představ zákazníků, neboť je primárně formován právě zákonnými pravidly, nikoli trhem. To z nových aut dělá dražší a pro zákazníky méně žádoucí zboží. A i když prodeje na některých místech světa stále rostou, mohly by růst více. Nyní se navíc regulace Evropské unie a její přehnaný tlak na snížení průměrných emisí CO2 obrací proti automobilkám přímo.

Imunní proti následkům není nikdo a už měsíce vnímáme u nejrůznějších firem z odvětví značnou nervozitu. O automobilkách není třeba mluvit, následky zmíněného ale pochopitelně trápí i jejich dodavatele, z nichž ten vůbec největší je Bosch. Německý gigant zaměstnává po celém svět přes 400 tisíc lidí, ale dlouho zřejmě nebude, části jich postupně propustí.

Ani tato firma si není jistá v kramflecích a sám její generální ředitel Volkmar Denner v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že dobré časy asi u konce. „Je dost dobře možné, že vrchol automobilové výroby je za námi,” říká bez okolků Denner. Světové prodeje aut už tři roky v řadě klesají a letos se mají propadnout o 10 milionů níže než v roce 2017. A Denner očekává pokračování tohoto trendu minimálně po dalších 5 let.

Takový vývoj pochopitelně Boschi neprospívá, a tak hlásí snížení zájmu o komponenty z Evropy, USA i Číny. Denner říká, že jen letos má odbyt aut ve světě klesnou o 2,9 % na 89 milionů vozů, zatímco dříve koketovat se 100milionovou hranicí. Bosch tak za loňský rok hlásí o 44 % nižší zisk - výsledek 3 miliardy Eur není na v případě tak obrovské firmy nějak zvlášť ohromující.

Společnost tak už rozhodla o propuštění 6 800 zaměstnanců a řadě úsporných opatření. I z českých filiálek společnosti víme o úsporných režimech a omezení jakkoli odložitelných investic. Situaci pochopitelně nepomáhá ani přesun části pozornosti k elektrické mobilitě, kterou sice Denner z dlouhodobého hlediska označuje za „příležitost”, krátkodobě ji ale vidí jen jako cestu k dalšímu snižování ziskové marže a propouštění - na výrobu dieselového vstřikování je prý třeba 10 lidí, na to benzinové stačí 3 a elektrický motor udělá 1 člověk, upřesňuje Denner.

Opravdu nás tedy nejspíše nečeká nic pěkného, nakonec i dosavadní příjmy z dodávek pro výrobu elektrických aut jsou u Bosche za očekáváními. Letos v souvislosti s nimi předpokládá obrat ve výši 1 miliardy Eur, současně ale bude investovat 500 milionů Eur právě do jejich další výroby doufajíc v lepší vzdálenější budoucnost.


Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi - 1 - Bosch tovarna zavirani propousteni 2020 01Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi - 2 - Bosch tovarna zavirani propousteni 2020 02Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi - 3 - Bosch tovarna zavirani propousteni 2020 03Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi - 4 - Bosch tovarna zavirani propousteni 2020 04Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi - 5 - Bosch tovarna zavirani propousteni 2020 05Německý automobilový gigant propouští a šetří, říká, že vrchol výroby aut je za námi - 6 - Bosch tovarna zavirani propousteni 2020 06
Boschi se daří stále hůře a očekává další zmenšování trhu s auty. Jeho továrny tak výhledově prořídnou

Zdroje: Reuters, Bosch

Petr Miler

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.