Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy

Automobilové díly teď nejsou třeba a je otázkou, zda po nich v dohledné době může být poptávka srovnatelná s tou dřívější. Logo známé z autoservisů se tak nově objevuje na rychlotestu koronavirové nákazy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy

30.3.2020 | Mirek Mazal

Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Automobilové díly teď nejsou třeba a je otázkou, zda po nich v dohledné době může být poptávka srovnatelná s tou dřívější. Logo známé z autoservisů se tak nově objevuje na rychlotestu koronavirové nákazy.

Firmu Robert Bosch kterou před 134 léty založil Němec, jehož jméno jistě nemusíme uvádět. Společnost respektovaného vynálezce začínala nízkonapěťovými zapalovači pro spalovací motory a dnes zaměstnává na 400 tisíc lidí, kteří se orientují hlavně na dodávky dílů pro automobilové výrobce, firma se ale nezalekne ani domácích spotřebičů, elektrického nářadí, zabezpečovací techniky nebo produktů pro stavebnictví.

Konglomerát s ročním obratem okolo 80 miliard Eur (přes 2 biliony Kč) ale v posledních týdnech nemá zrovna přebytek práce, i část jeho českých zaměstnanců je doma s částečným platem. A tak se přeorientoval od standardních procesů k výrobě pomůcek proti šíření pandemie nemoci COVID-19. Němci v rekordním čase vyvinuli rychlý test na přítomnost koronaviru uvnitř buněk odebraného vzorku. Zařízení schválené Světovou zdravotnickou organizací bylo vyvinuté ve spolupráci s pracovníky Randox Laboratories a irskou lékařskou technologickou společností. Technika má prý detekční přesnost 95 % a může diagnostikovat pacienta za méně než 2,5 hodiny, což je ve srovnání se současností citelné urychlení.

Rychlotest byl vyvinut za šest týdnů a je již k dispozici pro zdravotnický personál po celém světě. Kromě COVID-19 může diagnostikovat současně devět dalších onemocnění dýchacích cest, včetně chřipky A a B. „Zvláštností testu Bosch je to, že nabízí diferenciální diagnostiku, což lékařům šetří čas potřebný k další práci,“ řekl Marc Meier, prezident společnosti Bosch Healthcare Solutions.

Provizorní zacílení na nejzásadnější problém dnešních dnů vedl k vyvinutí výrobku se snadnou obslužností. Digitální laboratoř by měla být uživatelsky přívětivá i pro zdravotnický personál méně zdatný v ovládání podobných přístrojů. Detekční systém hodnotí vzorky odebrané z nosu, nebo krku pacienta. Rychlý výsledek obstará vložená kazeta vybavena požadovanými činidly pomocí technologie naprogramované uvnitř kompaktního přístroje Bosch Vivalytic. Dokud se výsledek analýzy nezobrazí na displeji, mohou lékaři klidně řešit další povinnosti. Bosch u přístroje slibuje realizaci minimálně 10 testů během 24 hodin.


Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 1 - Bosch Vivalytic test koronavirus 01Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 2 - Bosch Vivalytic test koronavirus 02Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 3 - Bosch Vivalytic test koronavirus 03Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 4 - Bosch Vivalytic test koronavirus 04Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 5 - Bosch Vivalytic test koronavirus 05Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 6 - Bosch Vivalytic test koronavirus 06Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 7 - Bosch Vivalytic test koronavirus 07Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 8 - Bosch Vivalytic test koronavirus 08Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 9 - Bosch Vivalytic test koronavirus 09Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 10 - Bosch Vivalytic test koronavirus 10Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 11 - Bosch Vivalytic test koronavirus 11Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 12 - Bosch Vivalytic test koronavirus 12Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 13 - Bosch Vivalytic test koronavirus 13Nevytížený výrobce autodílů začal v nouzi vyrábět rychlé koronavirové testy - 14 - Bosch Vivalytic test koronavirus 14
Bosch Vivalytic se zapojuje do záchrany světa před dnes tak skloňovaným virem

Zdroj: Bosch

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše