Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou

Čekáme na ni už přes 40 let a podle všeho se už brzy dočkáme. Sama ruská automobilka ale není jedinou, která se pokouší na tradici ruského off-roadu navázat, vzniklo i zajímavé neoficiální pojetí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou

26.7.2019 | Petr Prokopec

Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou

/

Čekáme na ni už přes 40 let a podle všeho se už brzy dočkáme. Sama ruská automobilka ale není jedinou, která se pokouší na tradici ruského off-roadu navázat, vzniklo i zajímavé neoficiální pojetí.

První generace Lady Niva spatřila světlo světa již v roce 1977. Od té doby se stihla stát kultem, a to i díky českému televiznímu seriálu Návštěvníci, kde hrála stěžejní roli. Mohlo by se zdát, že za místní oblibou stojí hlavně nostalgie, nicméně Niva zkrátka má charakter, který moderním vozům již povětšinou chybí. To bylo ostatně patrné při nedávném testu německého Auto Bildu, ve kterém bylo konstatováno, že ze současného úhlu pohledu již ruský off-road nemá jedinou šanci obstát. Jenže zároveň zazněl také to, že na Ladu Niva jsou všechny tabulky krátké.

I přes značnou oblibu, kterou odráží stále slušné prodeje, je ovšem jisté, že po více než čtyřiceti letech konečně drazí druhá generace. Rusové loni v srpnu na autosalonu v Moskvě představili její koncept a je třeba uznat, že rozhodně nepůsobí špatně - jak v rámci designu, tak po stránce technické. Otázkou však je, co se dostane do výroby, a to i přes prohlášení šéfdesignéra značky Steva Mattina, dle nějž má být sériové provedení velmi blízko výstavnímu exempláři.

Rozhodně bychom se ovšem nedivili, kdyby novinka nakonec vypadala jako kreace Dena Dizila. Ten na svém pojetí náhrady pojízdné fosílie začal pracovat již v roce 2016, publikoval ji však až nedávno, a tak se teprve teď jeho práce dostává do širšího povědomí. Prohlédnout si tedy můžeme ruský off-road ve verzi California, v jehož případě snad jen čelní maska prozrazuje poněkud postarší původ. Zezadu ovšem vůz vypadá stále moderně, zejména proto, že jeho zadní světla propojuje diodový pásek (a velmi tak připomíná novinky Volva).

V rámci boků je jasně viditelná inspirace současným designovým jazykem Lady, tedy prolisy ve tvaru písmene „X“, do stejného tvaru ostatně byla vytvarována i příď, jež tak jako záď používá LEDky. Nadmíru sympatické je zachování tří ventilačních otvorů na koncovém sloupku, vskutku zajímavé je pak zasazení dveří pomalu až nad zadní nápravu. To ukazuje, že místa na zadních sedadlech bude poskrovnu.

Výhodou této koncepce je ale pro změnu krátký rozvor, se kterým by Niva California dozajista excelovala v terénu. Pokud se tak ovšem stane v reálu, pak jen díky snaze některého z majitelů současného provedení, jenž změní venkovní kabát. Jak jsme zmínili, Lada již stihla vyrukovat s vlastním pojetím nové generace, jejíž příchod je očekáván někdy v roce 2021.


Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 1 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 01Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 2 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 02Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 3 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 03Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 4 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 04Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 5 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 05Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 6 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 06Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 7 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 07Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 8 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 08Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 9 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 09Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 10 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 10Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 11 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 11Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 12 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 12Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 13 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 13Nová Lada Niva z pera ruského designéra vtipně kombinuje tradici s modernou - 14 - Lada Niva California 2016 neoficialni ilustrace 14
Neoficiální pojetí druhé generace Lady Niva působí opravdu dobře, přestože jeho kořeny se datují k roku 2016. Do výroby ovšem tato studie nedorazí

Zdroj: Den Dizil@Behance

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše