Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků

Je to z podstaty nekonkurenceschopné auto, které je předurčeno přežívat pouze díky dotacím a dalším pokřivením trhu. Stát polovinu, mohlo by jít o zajímavý rozmar, takto se jedná o neskutečně drahý a přitom jen velmi omezeně využitelný vůz.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků

26.10.2022 | Petr Prokopec

Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků

/

Foto: Škoda Auto

Je to z podstaty nekonkurenceschopné auto, které je předurčeno přežívat pouze díky dotacím a dalším pokřivením trhu. Stát polovinu, mohlo by jít o zajímavý rozmar, takto se jedná o neskutečně drahý a přitom jen velmi omezeně využitelný vůz.

Škodu Enyaq lze bez okolků označit za vůz, který má šmrnc. O kupé to platí především, i když v obou případech záleží hlavně na tom, jakou zvolíte barvu. Zelený odstín Mamba působí asi nejlákavěji, dopřát si jej nicméně můžete pouze u varianty RS. Automobilka vám za něj navíc naúčtuje 10 600 Kč, což by se ještě dalo skousnout. Ovšem v případě pořízení samotného elektromobilu již musí běžný člověk zauvažovat o rozprodání poloviny těla na orgány. Enyaq Coupe RS totiž startuje na až neuvěřitelné sumě: 1 644 900 Kč.

Dosud byla se dvěma elektromotory naladěnými na 299 koní spojena pouze stylovější varianta, mladoboleslavští nicméně tímtéž ústrojím nově osadili i klasičtěji střižený model. Cena pak zmíněna nebyla, nicméně provedení iV 80x ve výbavě Sportline stojí 1 484 900 Kč. Je tak prakticky jisté, že případný zájemce si znovu bude muset znovu připravit více než 1,6 milionu korun. To je suma, za jakou můžete mít i BMW řady 5, a to bez ohledu na karosářskou variantu.

Musíme uznat, že po stránce dynamické nebude mnichovský vůz na stejné úrovni, daná částka vám totiž vystačí jen na pořízení skromnější variant typu 520d. Na druhou stranu je ovšem jejich zrychlení stálé a maximálka daleko vyšší (v případě sedanu 520d jde o 235 km/h). Zejména však v jejich případě nebudete konfrontováni s ne zrovna oslnivým reálným dojezdem. BMW 520d totiž dokáže díky 66litrové nádrži zvládnout 1 375 km na jeden zátah v kombinaci, opětovné dotankování je pak dílem minut.

Právě srovnání s konkurencí, byť nepřímou, jen dokládá, kterak bateriový pohon nelze považovat za adekvátní náhradu spalovacích aut. Nejspíše i proto řada výrobců podporuje snahy politiků zakázat prodej nových benzinových a dieselových vozů. Bez nich v nabídce totiž nebude až tak patrné, že jde o holý nesmysl, který ani v nejmenším nemůže vyhovět všem. Dokud tu ovšem budou spalovací ojetiny, propast obřích rozměrů bude patrná i po roce 2035.

Od úvah se nicméně vraťme k samotnému RS, byť pomalu vše potřebné již dávno znáte. Konzervativněji střižená verze totiž od kupé přebírá veškerou techniku, tedy kromě dvou elektromotorů i baterie o kapacitě 82 kWh. Dojezd byl přitom vyčíslen na 500 km, realita ale bude o poznání nižší, zvláště během nadcházejících zimních měsíců. Automobilka přitom dodává, že u stanic s výkonem 135 kW lze dobít baterie na 80 % za 36 minut.

Oproti svému stylovějšímu příbuznému pak Škoda Enyaq nabízí o 15 litrů větší zavazadelník, přičemž základních 585 litrů lze sklopením zadních sedadel navýšit na 1 710 l. Tradičně střižená záď se pak podepsala na zhoršení aerodynamiky (Cd 0,265 vs 0,234), v rámci zrychlení a maximálky se nicméně nic nezměnilo - stále tu máme 6,5sekundový sprint a nejvyšší rychlost 180 km/h, jenž méně výkonné verze převyšuje o 20 km/h. Škoda vůz tituluje jako nejsilnější model ve své historii, což je pravda, dynamicky ale dalece zaostává za Superbem 2,0 TSI 4x4 s 280 koňmi, který akceleruje na stovku za 5,3 sekundy a rozjede se až na 250 km/h. A je citelně levnější.

Automobilka pak i toto provedení napěchovala bohatou základní výbavou, ovšem i tak zde zůstává nemalý prostor na další vyprázdnění bankovního účtu. Kromě již zmíněného odstínu si totiž můžete přikoupit také 21palcové ráfky, kůži s karbonovým dekorem či paket Maxx zahrnující třeba masážní strojek v sedadle řidiče, adaptivní podvozek nebo automatické parkování. S cenou se tak snadno přiblížíte 2 milionům Kč, to už jsme ve sféře aut úplně, ale úplně jiné úrovně.


Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 1 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 01Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 2 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 02Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 3 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 03Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 4 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 04Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 5 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 05Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 6 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 06Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 7 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 07Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 8 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 08Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 9 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 09Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 10 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 10Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 11 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 11Nová Škoda je dalším autem značky, které zcela míjí potřeby i možnosti jejích zákazníků - 12 - Skoda Enyaq RS 2022 prvni sada 12
Enyaq Coupe RS se dočkal sourozence v podobě klasicky střiženého elektrického SUV. To má sice větší zavazadelník, nicméně jeho reálný dojezd je i nadále velmi skromný. A se stovkou za 6,5 sekundy nelze počítat vždy, jen při nabitějších bateriích. Vážně byste něčemu takovému dali přednost třeba před BMW řady 5? Foto: Škoda Auto

Zdroj: Škoda Auto

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše