Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná

Tak trochu proti svým zvyklostem z poslední doby jde Škoda s novým Rapidem. I s přitažlivějším vzhledem a bohatší výbavou bude stále levný, pro nás už ale určen není.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná

11.12.2019 | Petr Prokopec

Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Tak trochu proti svým zvyklostem z poslední doby jde Škoda s novým Rapidem. I s přitažlivějším vzhledem a bohatší výbavou bude stále levný, pro nás už ale určen není.

Před více než rokem Škoda odhalila zcela nový model Scala. Ten oproti předchozímu Rapidu dorazil pouze v jediné karosářské variantě, a to jako pětidveřový hatchback. Značka si přitom od tohoto kroku slibovala navýšení prodejů , ovšem prozatím jásat rozhodně nemůže. „Skále“ se ale dnes primárně věnovat nehodláme, jakkoliv o ni ještě párkrát zavadíme. Automobilka totiž dnes odhalila i nov Rapid, za čímž ovšem nestojí snaha žehlit problémy zmiňovaného hatchbacku. Liftback se totiž na většinu dřívějších trhů skutečně nevrátí, ale cílí na hlavně na Rusko, kde je nadmíru oblíben.

O tom, že Rapid je pro ruské zastoupení Škody stěžejní model, svědčí pompéznost slavnostního představení. Světelnou laserovou show totiž doprovodil pouze pro tuto událost sepsanými skladbami orchestr. Jakkoliv však značka o voze mluví jako o zcela nové generaci, spíše než to zde máme rozsáhlý facelift. Jak se totiž očekávalo, Rapid se vydal stejným směrem jako již zmiňovaná Scala. Dostal tedy dynamičtější čelní masku, na kterou navazují trojúhelníkové světlomety.

Pokud bychom přitom zůstali pouze u čelního pohledu, nejspíše i lidé z automobilky by na chvíli zapochybovali, s jakým vozem mají co do činění. Stačí však zamířit na opačný konec, a rázem je situace zcela jasná. Jakkoliv totiž Rapid dostal do vínku bumerangovitá světla po vzoru svého „skalního příbuzného“, s konkurencí pro Volkswagen Golf si jej již nespletete. Sluší se přitom dodat, že i díky černě lakované odtrhové hraně a nápisu Škoda namísto loga vypadá novinka docela přitažlivě.

Jestliže jsme tedy dosud titulovali nový Rapid jako „Scala pro chudé“, je třeba daná slova vzít zpět, jakkoliv po faktické stránce jsou vlastně správná. Po stránce technické se toho již mnoho nezměnilo, zvláště pod kapotou, kde i nadále budou odvádět svou práci 1,6litrový atmosférický a 1,4litrový přeplňovaný motor. První přitom nabízí 90 či 110 koní a může být spárován s manuální či automatickou převodovkou, zatímco druhý je k mání pouze se 125 koňmi a dvouspojkovým DSG.

Přesunout se můžeme do kabiny, kde s lácí lze spojovat už jen ryze základní úroveň výbavy, jenž bude v kombinaci s atmosférickou jedna-šestkou a pětistupňovým manuálem k dispozici od 829 tisíc rublů (cca 299 tisíc korun). Vůči stávajícímu provedení tedy sice novinka nepatrně podraží, nabídne však přepracovanou středovou konzoli s moderními multimédii a volně stojícím displejem. Doprovázet je pak budou také kvalitnější materiály, lepší dekory a odlišné čalounění.

Pokud se však ruská klientela rozhodne zamířit v nabídce výše, čeká jí nejenom zcela nový dvouramenný volant s vyhříváním, ale za ním také digitální přístrojový štít. K dispozici pak bude dále i vyhřívání čelního okna, přední a zadní parkovací senzory nebo přednárazový bezpečnostní systém. Novinek tedy ve výsledku není málo a souhrnně Rapid posunují na mnohem vyšší úroveň, jakkoliv vůz i nadále zůstává základní vstupenkou do ruského klubu Škody.

Lze pak už jen dodat, že výroba bude i nadále probíhat v továrně Kaluga. První exempláře se pak k dealerům mají dostat v prvním čtvrtletí příštího roku, přičemž třešinkou na dortu je skutečnost, že Škoda zakomponovala klimatizaci již do základní výbavy. Jak se tedy zdá, Rapid bude od příštího roku na ruském trhu ještě větším hitem než dosud.


Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 1 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 16Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 2 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 17Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 3 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 18
Nová Škoda Rapid se ukázala naživo během pompézní prezentace...

Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 4 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 01Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 5 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 02Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 6 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 03Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 7 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 04Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 8 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 05Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 9 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 06Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 10 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 07Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 11 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 08Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 12 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 09Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 13 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 10Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 14 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 11Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 15 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 12Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 16 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 13Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 17 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 14Nová Škoda Rapid je venku, vypadá lépe než kdy dříve a přesto zůstává levná - 18 - Skoda Rapid 2019 prvni oficialni sada 15
...stejně jako můžeme dát do placu oficiální sadu fotek

Zdroje: Škoda Auto, Drom

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše