Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají

Dobře, v některých ohledech ohromuje méně, třeba z jeho hmotnosti se puristům budou ježit všechny chlupy na těle. Přes dva tisíce koní výkonu ale ohromit umí, stejně jako akcelerace na stovku za méně jak 2 sekundy. Ale co využitelnost toho všeho?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají

18.11.2022 | Petr Prokopec

Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají

/

Foto: Drako Motors

Dobře, v některých ohledech ohromuje méně, třeba z jeho hmotnosti se puristům budou ježit všechny chlupy na těle. Přes dva tisíce koní výkonu ale ohromit umí, stejně jako akcelerace na stovku za méně jak 2 sekundy. Ale co využitelnost toho všeho?

Kalifornská společnost Drako Motors by se nejspíše velmi ráda stala druhým Rimacem. S chorvatskou společností má ostatně společný i postupný rozvoj, na jehož počátku byly nejprve unikátní systémy a poté i limitovaný sportovní model. Založena byla totiž v roce 2015 Deanem Drako, který je specialistou na elektroniku všeho druhu. Jejím prvním počinem pak byla řídicí jednotka, která zvládla individuálně ovládat každé ze čtyř kol. To byl základ pro budoucí elektrické ústrojí složené ze čtyř jednotek, jimiž značka osadila svou prvotinu, sporťák GTE založený na Fiskeru Karma.

GTE nabídlo 1 217 koní, s nimiž byly spárovány baterie o kapacitě 90 kWh. Vůz pak měl dosáhnout nejvyšší rychlosti 332 km/h a dojezd 402 km, přičemž v plánu byla výroba 25 exemplářů. Zda ovšem celá tato produkce byla skutečně vyrobena a prodána, je otázkou. Stojí za tím cena startující na 1,25 milionech dolarů (cca 29,3 milionu korun), která byla u začínající značky až příliš ambiciózní. Zvláště když jste za ni dostali z velké části neoriginální vůz, který byl jinde nabízen o poznání levněji.

Nyní nicméně značka Drako Motors vyráží do boje se svým druhým modelem, jenž by jí teoreticky mohl přinést celosvětovou slávu. Za názvem Dragon se totiž skrývá pět metrů dlouhé SUV, které taktéž dostalo čtveřici elektromotorů. Jejich celkový výkon činí 2 028 koní, jenž má vést ke zrychlení na stovku za 1,9 sekundy, k akceleraci na čtvrtmíli za 9 sekund a k nejvyšší rychlosti 322 km/h. Kromě toho má Dragon zvládnout 676 km na jedno nabití.

Výše zmíněná čísla jsou povětšinou ohromující, jen u nich se však značka Drako Motors nezastavila. Dále tu máme třeba schopnost dobíjet baterie výkonem až 500 kW. Zmínit můžeme rovněž 23palcová kola, za kterými se vpředu skrývají 420milimetrové karbon-keramické kotouče svírané 10pístkovými třmeny a vzadu 410milimetrové se šestipístkovými třmeny. Hmotnost činí krutých 2 253 kg, byť je to pořád méně, než kolik má na kontě Tesla Model X.

Americký start-up si přitom za nové SUV hodlá účtovat 290 tisíc dolarů (cca 6,8 milionu Kč), což je oproti prvotině - a při zvážení všeho uvedeného - relativně příznivá cena. Není tedy vlastně překvapivé, že Drako Motors chce prodat pět tisíc exemplářů ročně. Nicméně právě v tomto ohledu ji nejspíše čeká enormní zklamání. Prodat totiž 25 aut, na což nejspíše ani nedošlo, je jiným oříškem k rozlousknutí, než je dvousetnásobné množství. To je navíc spojené pouze s jedním rokem výroby.

Pro takové množství supersportovních SUV za miliony od neznámé značky podle nás neexistuje klientela, zvláště když ta je ponechána v menší nejistotě. Firma totiž poměrně překvapivě v rámci debutu nezmínila ani slovo o bateriích, jimiž by vůz měl být osazen, což je klíčový údaj pro reálnou použitelnost. S ohledem na zmíněný dojezd by mělo jít o více jak 100 kWh (ekvivalent skoro 26litrové nádrže nafty), také ale nemusí, bez konkrétního údaje můžeme jen hádat.

Původně se ostatně mluvilo o tom, že Dragon bude osazen pouze vylepšenou verzí baterií, jimiž disponovala firemní prvotina. Stejně tak ovšem bylo zmiňováno, že premiéra se odehraje již letos v lednu. Zpoždění v době koronavirové pak sice není ničím výjimečným, v tomto případě nicméně naznačuje, že vše nebude tak růžové, jak bylo oznámeno. Spíše se zdá, že společnost zatím dodavatele baterií hledá, a proto má nové SUV začít vyrábět až od roku 2026, tedy za dlouhé čtyři roky.

Dragon i proto působí jako další z odvážných elektrických vizí, jíž se v posledních letech objevilo velké množství. A skoro ze stejného množství se do sériové výroby nedostalo vůbec nic. Dean Drako má pochopitelně výhodu v tom, že se elektronice a příslušnému softwaru věnuje již čtyřicet let. I mnozí schopní lidé ale už poznali, že chlebíček automobilového světa je hodně tvrdý a štěstěna se usmála jen na hrstku z nich.


Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 1 - Drako Dragon 2022 prvni sada 01Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 2 - Drako Dragon 2022 prvni sada 02Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 3 - Drako Dragon 2022 prvni sada 03Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 4 - Drako Dragon 2022 prvni sada 04Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 5 - Drako Dragon 2022 prvni sada 05Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 6 - Drako Dragon 2022 prvni sada 06Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 7 - Drako Dragon 2022 prvni sada 07Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 8 - Drako Dragon 2022 prvni sada 08Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 9 - Drako Dragon 2022 prvni sada 09Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 10 - Drako Dragon 2022 prvni sada 10Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 11 - Drako Dragon 2022 prvni sada 11Nové 2000koňové super SUV chce ohromit ve všech ohledech, klíčový údaj ale jeho tvůrci tají - 12 - Drako Dragon 2022 prvni sada 12
Za designem tohoto stroje stojí Lowie Vermeersch a jeho italské GranStudio. Drako Dragon se zvenčí chlubí vzhůru výklopnými dveřmi, zatímco uvnitř lze nalézt pětici sedadel a 17,1palcový displej multimédií. Foto: Drako Motors

Zdroj: Drako Motors

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše