Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody

Pokud máte rádi opravdu univerzální auta, o mnoho dále než s tímto strojem už nedojdete. Poslouží jako automobil i domov a nezajímá ho, jestli na místo určení vede nějaká oficiální cesta či nikoli.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody

21.12.2019 | Mirek Mazal

Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Pokud máte rádi opravdu univerzální auta, o mnoho dále než s tímto strojem už nedojdete. Poslouží jako automobil i domov a nezajímá ho, jestli na místo určení vede nějaká oficiální cesta či nikoli.

Americká firma Earth Cruiser používá platformu lehkých nákladních automobilů Mitsubishi Fuso Canter 4x4 pro trochu jiné než obvyklé účely. Japonské základy jsou používány pro výrobu expedičních vozidel a posloužily i novému výletnímu speciálu EXP s délkou 6,53 a výškou 2,06 metru. Terénní karavan žene do divočiny vidlicový osmiválec Vortec firmy General Motors s výkonem 221 kW (301 koní) a 489 Nm. Energii přenáší do vlastního systému 4x4 automatická převodovka Allison 1000 s možností redukce či přepnutí na pohon jen jedné nápravy.

Earth Cruiser EXP je tvořen samonosnou karoserií namontovanou na nosném rámu. Osvědčený způsob konstrukce předurčuje použití v off-roadové džungli, kde skvěle fungují navijáky, světelné rampy či 37palcové hrubé pneumatiky značky Toyo. Každé kolo na obou stranách je osazeno 14palcovými ventilovanými kotouči, které jsou stlačeny brzdiči jištěnými ABS.

Ve voze má nově své místo inovativní zařízení recyklace špinavé vody se třemi uhlíkovými filtry, UV čištěním a nerezovou zásobní nádrží. Nádoba na splašky má objem 87 litrů, zato jistotu dostatku pitné vody zaručuje úložný prostor pro pitnou vodu o objemu 320 litrů. Zdroj elektrické energie zastupují solární panely na střeše a lithiové baterie o kapacitě 720 Ah.

S poslední modernizací EXP přibyla rozšiřitelná venkovní kuchyň, která stačí k vaření pro pět dospělých, nebo čtyři dospělé a dvě děti. Všichni mají zajištěné místo na spaní, kromě předem připravené ložnice je možné sklopit stůl a sedací lavici do podoby dvou postelí. Každodenní hygienu obstará malá toaleta s umyvadlem a sprchovým koutem.

Ze stropu karavanu lze stisknutím tlačítka vytvořit vyvýšený prostor lemovaný třemi vrstvami tkaniny. Bílá barva elektrické nástavby odvrací sluneční paprsky a nechtěné teplo. Měkká zeď výsuvné konstrukce je spojena černou textilií kvůli posílení izolace. Prostup vzduchu je možný díky osmi oknům ve vytahovací střeše, z nichž všechna jsou vybavena moskytiérou.

Překvapivě útulný expediční kompakt stojí přibližně 350 tisíc dolarů (8 milionů Kč), takže nejde o žádnou láci, dodán ale může být kamkoliv na světě, neboť tvůrci počítali s rozměry vhodnými do přepravního kontejneru. A podobně široký je i jeho akční rádius - prakticky není místo, kam byste se s tímto strojem nemohli vydat, po svých a s veškerým zázemím.


Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 1 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 01Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 2 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 02Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 3 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 03Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 4 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 04Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 5 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 05Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 6 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 06Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 7 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 07Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 8 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 08Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 9 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 09Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 10 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 10Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 11 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 11Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 12 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 12Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 13 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 13Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 14 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 14Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 15 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 15Americký „obytňák” za 8 milionů je hotel na kolech do hodně velké nepohody - 16 - Earth Cruiser EXP 2020 foto prvni 16
Earth Cruiser EXP z Washingtonu vyráží za poznáním neprobádaných koutů světa s pozoruhodnou výbavou

Zdroj: Earth Cruiser

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.