Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul

Zatímco Škoda i kvůli nemožnosti vyrábět dostatek aut zachází na úbytě a je ráda, když vyrovnává alespoň loňské výsledky, Hyundai míří nahoru. Problém s nedostatkem čipů se jej podle evropského šéfa téměř netýká.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul

28.9.2021 | Petr Prokopec

Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul

/

Foto: Hyundai

Zatímco Škoda i kvůli nemožnosti vyrábět dostatek aut zachází na úbytě a je ráda, když vyrovnává alespoň loňské výsledky, Hyundai míří nahoru. Problém s nedostatkem čipů se jej podle evropského šéfa téměř netýká.

Současná krize automobilového průmyslu je opravdu nepříjemná, nedostatek polovodičů a dalších komponentů trápí automobilky více než svého času koronavirové uzavírky. Nových aut se tak přes nižší poptávku nevyrábí dost a čeká se na ně neúměrně dlouho. Pokud byste si nyní objednali třeba novou Toyotu Land Cruiser, dříve než za čtyři roky ji nedostanete. Chování zákazníků tak doznalo mnohých změn - někteří raději zcela zaklapli šrajtofle, další mění oblíbené značky za jiné, které jim dokáží vyjít více vstříc.

I když se totiž může zdát, že problémy dopadly na všechny stejně, není tomu tak. Některé automobilky mají komponentů více než jiné a jednou z těch šťastnějších je Hyundai, které chytrým rozhodnutím z loňska zabránilo nejhoršímu. I z letních prodejních statistik se zdálo, že potíže se Korejců téměř netýkají a přesně to nyní potvrdil Michael Cole, evropský šéf značky Hyundai.

Podle něj korejská automobilka nebyla nedostatkem čipů „dramaticky zasažena“. „Samozřejmě máme nějaké dodací lhůty, ale zákazníci zatím nezaznamenali výraznější zdržení,“ řekl doslova Cole. Jeho slova pak dokládá nejen pohled na celoevropské prodeje, kdy takový červen byl pro značku vůbec nejlepší v historii. Ale třeba i na ty české, kde Hyundai dlouhodobě válčí se Škodou - ta letos roste meziročně jen o 2 %, Hyundai o více jak 28.

Situace svědčí i sesterské Kie, pro kterou byl červen rovněž rekordní a jež v květnu a červenci dosáhla druhých nejlepších výsledků. Situace navíc pro Korejce není tak příznivá pouze v Evropě, ale i ve Spojených státech. Takové Hyundai totiž jen za květen dosáhlo pomalu stejných registrací jako za celý rok 1995 či 1996. Ne náhodou tak jde o vůbec nejlepší měsíc značky vůbec.

Ne všude je ale situace růžová. V takové Austrálii se třeba u hatchbacku i30 prodloužily čekací lhůty ze dvou až čtyř na čtyři až pět měsíců. To pořád není až tak dramatická změna, u sedanu ale již jde o nárůst ze dvou na osm až devět měsíců. Na SUV Kona a Tucson se pak čeká až pět měsíců, v případě verze N-Line pak dokonce až 11 měsíců. Podobně je na tom také Indie, kde je sice většina vozů spojena s 1,5měsíční čekací lhůtou, ovšem na Cretu s čeká šest až osm měsíců.

V Evropě ale ničeho takového svědky nejsme a problémy korejskou automobilku skutečně téměř nezasáhly, alespoň prozatím. I proto ostatně Korejci stále znají pojmy jako „skladové vozy“.


Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 1 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 01Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 2 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 02Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 3 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 03Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 4 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 04Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 5 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 05Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 6 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 06Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 7 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 07Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 8 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 08Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 9 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 09Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 10 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 10Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 11 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 11Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 12 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 12Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 13 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 13Odvěký konkurent Škody si mne ruce, krizi s nedostatkem čipů se chytře vyhnul - 14 - Hyundai Tucson N Line 2021 prvni sada 14
Nové Hyundai Tucson N-Line představili Korejci na počátku roku. S ním i dalšími modely jsou zejména v Evropě spojené mnohem kratší čekací doby než u konkurence, vyloženým nedostatkem čipů Korejci zatím netrpí. Foto: Hyundai

Zdroje: Autocar, Hyundai

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše