Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky?

Sourozenec Peugeotu 2008 dostal robustnější design, a tak se z fotek zdá větší, než ve skutečnosti je. Okouzlit má i velkým zavazadelníkem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky?

18.1.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky?

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Sourozenec Peugeotu 2008 dostal robustnější design, a tak se z fotek zdá větší, než ve skutečnosti je. Okouzlit má i velkým zavazadelníkem.

Dnešní den nelze zahájit jinak než představením nového Opelu Crossland X. Jeho příchod německá automobilka avizovala již delší dobu, přičemž před pár dny prozradila, že novinka se bude tak trochu překrývat s modelem Mokka X. Dle výrobce ale k bratrovražednému souboji nedojde, oba vozy prý dokážou koexistovat a nebudou si krást zákazníky.

Jisté je, že vzhledově i technicky jedou Crossland X a Mokka X po odlišné linii. Již delší dobu prodávaný model je čistokrevným SUV, zatímco novinku Opel tituluje jako CUV. Tedy Crossover Utility Vehicle, který zejména při pohledu z boku dokazuje, že nahrazuje MPV Meriva. Vidíme vyšší linii, kterou doprovází plochá střecha. Ta je ovšem doplněna ližinami, které mají společně s robustní přídí navozovat dojem klasického off-roadu.

Designéři v Rüsselsheimu se snažili o pokrytí několika segmentů, výsledkem posuďte sami. My přejdeme k rozměrům, mezi kterými najdeme délku 4,21 metru. Tím je novinka o 160 milimetrů kratší než Astra, s výškou 1,58 metru je však o 100 mm vyšší. Zároveň je Crossland X větší než Nissan Juke či Peugeot 2008, ale taktéž menší než sourozenecké „kafe“ či Meriva, kterou nahrazuje. Zmínit pak musíme ještě šířku 1,76 metru, jež taktéž zaostává za Mokkou X.

Uvnitř nás velké překvapení nečeká, architektura kabiny i mnohé ovladače jsou převzaté z Opelu Astra. Novinkou je samozřejmě vyšší posez, přičemž dle Oplu byla sedadla přepracována za účelem vyššího komfortu při dlouhých cestách. Zadní lavici je možné podélně posouvat o 150 milimetrů, což navyšuje buď prostor pro nohy, nebo zavazadelník.

Se sedadly v nejzazší poloze přitom Crossland X nabídne 410 litrů, tato kapacita ale může být navýšena na 520 litrů, respektive až na 1 255 l při sklopení sedadel. Ta jsou standardně dělena v poměru 60:40, za příplatek je ale k dispozici konfigurace 40:20:40. Jakkoliv je tedy Mokka X zvenčí větší, v zavazadelníku je to právě novinka, kdo hraje na praktičtější notu.

Přesunout se můžeme na druhý konec vozu, a sice pod kapotu. Zde Opel mnoho informací do placu nedal, nicméně Crossland X sdílí mnohé komponenty s Peugeotem 2008. Očekávat tedy můžeme podobnou paletu pohonných jednotek sestávající z menších tří- a čtyřválců.

Navzdory robustnímu vzhledu máme očekávat pouze pohon předních kol, vybírat ovšem bude možné mezi manuálními a automatickými převodovkami. Výbavou se pak konkrétně budeme zabývat až při příchodu novinky na trh, nicméně kupříkladu ve Velké Británii má Crossland X již standardně nabízet služby OnStar s připojením k internetu a bezdrátovým dobíjením mobilů.

Mezi příplatky se pak objeví LEDkové světlomety, zadní parkovací kamera, autonomní brzdy či detekce únavy řidiče. Chybět nebude ani vyhřívaný volant či tempomat. Více informací ale dorazí v příštích měsících, prodej má přitom odstartovat ještě letos v létě. Ceny se přitom budou nacházet pod Opelem Mokka X, a to navzdory vyšší praktičnosti novinky.


Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 1 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 01Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 2 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 02Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 3 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 03Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 4 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 04Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 5 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 05Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 6 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 06Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 7 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 07Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 8 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 08Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 9 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 09Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 10 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 10Opel Crossland X je venku. Jaký smysl má vedle podobně velké Mokky? - 11 - Opel Crossland X 2017 prvni oficialni sada 11
Opel Crossland X sice dostal robustní vzhled, kořeny MPV ale nezapře. Okouzlit chce proto hlavně praktičností

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše