Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase

Japonský hot hatch bude tak rychlejší a zřejmě i levnější než GT 86, spoustu konkrétních dat ale Toyota stále neprozradila.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase

7.3.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Japonský hot hatch bude tak rychlejší a zřejmě i levnější než GT 86, spoustu konkrétních dat ale Toyota stále neprozradila.

Únorové prodejní statistiky odhalily jednu nemilou skutečnost - o sportovní Toyotu GT 86 na českém trhu dále není pražádný zájem. Loni byl prodán jediný exemplář, pro letošek má pak kupé na svém kontě nulu. To rozhodně není dobrá zpráva pro tuzemské zastoupení, které nejspíše zvažuje, zda bude na českém trhu nabízet zcela nový Yaris GRMN. Tento model by přitom Toyotu GT 86 mohl překonat minimálně ve sprintech.

Důvod najdeme v motorovém prostoru, kde kupé disponuje atmosférickým dvoulitrem. Yaris místo toho dostal 1,8litrový čtyřválec, který dopuje kompresor. To je dnes ojedinělá kombinace a GRMN je vlastně jediným modelem ve svém segmentu, jenž jí používá. O naprostý unikát ovšem nejde, právě tuto pohonnou jednotku totiž Toyota dodává Lotusu.

Japonci nám přitom již před několika týdny oznámili, že agregát bude produkovat přes 210 koní. Konkrétní číslo ovšem neupřesnili ani na výstavišti Palexpo. Neznámá jsou i data týkající se jízdní dynamiky, byť v tomto ohledu Japonci alespoň naznačovali - Yaris GRMN by měl zvládnout sprint na stovku pod 6 sekund, tedy rychleji než GT 86 i Ford Fiesta ST.

Veškerý výkon bude směřovat na přední kola přes šestistupňovou manuální převodovku, systém 4x4 či automat nebudou k dispozici ani za příplatek. Toyota místo toho dodala přední nápravě mechanický samosvorný diferenciál, který má řidičům napomoci hlavně v zatáčkách. Ve srovnání se základní verzí modelu Yaris pak byl přepracován i podvozek, který značka ladila na Ringu.

Zakázkové tlumiče vznikly ve spolupráci se společností Sachs, přičemž speciální vzpěra usazená v motorovém prostoru mezi pouzdry tlumičů navyšuje torzní tuhost. Dále můžeme zmínit tužší stabilizátory či zkrácené pružiny, součástí kompletu jsou ovšem i 17palcová litá kola BBC a za nimi se ukrývající odvětrávané kotoučové brzdy svírané vpředu čtyřpístkovými třmeny.

Opomenout nesmíme ani na agresivní vzhled, jehož součástí jsou nové nárazníky, střešní spoiler a zadní difuzor. Grafické polepy nejspíše budou součástí příplatkové výbavy, sportovní sedadla lze ale očekávat již ve standardu. To samé platí také o kůží obšitém volantu, který byl převzat ze zmiňovaného kupé GT 86, a sadě hliníkových pedálů.

O ceně se Toyota prozatím nezmínila, nicméně očekávat lze sumu na úrovni Fordu Fiesta ST. Tedy pod úrovní sesterského kupé, což jen naznačuje, že Yaris GRMN by nakonec mohl mít na českém trhu větší úspěch než GT 86. Zda tomu tak ale skutečně bude, to zjistíme nejdříve ve druhé půli letošního roku, kdy půjde výkonná předokolka do prodeje.

Tip: Projděte si všechny novinky ženevského autosalonu 2017.


Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 1 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 01Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 2 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 02Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 3 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 03Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 4 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 04Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 5 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 05Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 6 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 06Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 7 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 07
Toyota v Ženevě potvrdila, že nový Yaris GRMN skutečně nabídne přes 210 koní. Konkrétní výkon však neupřesnila

Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 8 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 08Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 9 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 09Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 10 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 10Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 11 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 11Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 12 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 12Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 13 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 13
Japonský hot hatch si ovšem můžeme představit také na dalších oficiálních fotkách...

Ostrá Toyota Yaris GRMN se ukázala v Ženevě, stovku udělá v úctyhodném čase - 14 - Toyota Yaris GRMN 2017 nova sada 14
...a také ilustraci

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše