Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky

Poměrně odvážným krokem je od Seatu pokus o osamostatnění sportovní divize Cupra. Ta teď zkusí prorazit bez vazby na mateřskou značku prvními modely.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky

22.2.2018 | Jaroslav Vavera | 6 příspěvků

Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Poměrně odvážným krokem je od Seatu pokus o osamostatnění sportovní divize Cupra. Ta teď zkusí prorazit bez vazby na mateřskou značku prvními modely.

Verze označené slovem Cupra byly vždy těmi nejsportovnějšími Seaty. Nyní ale podle zástupců automobilky nastal čas, aby tato značka získala svou vlastní duši, svou vlastní DNA, svou vlastní identitu tím, že se stane samostatnou entitou. Přibližně těmito slovy dnes odstartoval tiskovou konferenci šéf Seatu Luca de Meo společně s novým ředitelem značky Antoniem Labattem.

Značka Cupra existuje po právní stránce jako společnost Cupra SA, přičemž většina jejích zaměstnanců dosud pracovala pro oddělení Seat Sport, které dneškem přestalo existovat. Pro vývoj nových vozů Cupra navázala firma partnerství s malými studii a řemeslnými dílnami, jako jsou L.G.R., Trakatan nebo Fabike, které budou vyvíjet exkluzivní rukodělné výrobky. Tímto krokem hodlá podpořit své zaměření na poctivé zpracování, vášeň pro věc, kvalitu a individualizaci. Cupra spolupracuje také se značkami Dainesse, Ninco a dalšími, s nimiž sdílí svou vášeň pro motoristický sport.

Všechny vozy značky Cupra ponesou nové logo symbolizující býčí hlavu a patří mezi ně i dnes poprvé představený model Cupra Ateca. Pohání ho technika známá z nejlepších koncernových hot hatchů, tedy motor 2,0 TSI s výkonem 221 kW (300 koní), jehož výkon míří na všechna čtyři kola. Motor s intenzivnějším zvukovým projevem je doplněn nově vyvinutou sedmistupňovou převodovkou DSG, která se má vyznačovat sportovnější charakteristikou s rychlejším i hladším řazením.

Cupra Ateca má také pozměněný vnější vzhled, třebaže „Mám 300 koní!” do světa nekřičí. Horní část masky chladiče má voštinovou mřížku se zmíněným novým logem. Nápis ve spodní části masky je z matného hliníku a mezi mezi charakteristické prvky patří i leskle černé detaily. Černé jsou také brzdové třmeny, které se skrývají za 19" koly z lehké slitiny, v případě karoserie je na výběr šest barev: modrá Energy, červená Velvet, stříbrná Brilliant, šedá Rodium, černá Magic a bílá Nevada.

Výplně dveří v interiéru jsou čalouněny Alcantarou a hliníkové prahové lišty pod nimi vítají osvětleným logem Cupra. Rovněž pro střední části čalounění sedadel je použita Alcantara, černá s šedým prošívání, bočnice jsou pak vyvedeny v imitaci uhlíkových vláken. Šedé prošívání zdobí rovněž sportovní volant a hlavici páky voliče, obšité kůží. Rámečky výdechů ventilační soustavy mají leskle černou povrchovou úpravu, což platí i pro obložení středové konzoly. A na spoustě míst nechybí logo Cupra, to asi abyste nezapomněli... že už nesedíte v Seatu

Novinka chce zaujmout i slušnou standardní výbavou čítající mj. bezklíčkový vstup a start, prostorový kamerový systém s rozsahem snímání 360°, navigační systém plus s osmipalcovým dotykovým displejem, adaptivní tlumiče, digitální panel přístrojů nebo parkovací asistent. Za příplatek pak můžete mít mimo jiné paket Performance, který zahrnuje 18“ brzdy Brembo s černými brzdovými třmeny, sedadla čalouněná kůží a pakety ozdobných prvků z uhlíkového kompozitu pro exteriér i interiér.

Cupra Ateca (nepíše - a zřejmě ani nečte - se to úplně snadno, ale je to tak od teď správně) nicméně logicky touží oslnit hlavně dynamikou. Na stovku tak dokáže zrychlit za 5,4 sekundy a rozjet se až na 245 km/h, což na SUV jistě nejsou špatná čísla. Kolik za to všechno, ptáte se? Českou cenu zatím neznáme, pohybovat by se ale v základu měla okolo ekvivalentu 42 tisíc Eur, dnes asi 1,06 milionu Kč.

Vedle ostrého SUV se pak při uvedení nové značky objevil i závodní speciál Cupra TCR a silniční vozy Cupra Ibiza a Cupra Arona, které jsou ovšem zatím jen stylistickými cvičeními. Dosud tedy nebylo potvrzeno, že se tyto vozy stanou součástí produktové řady značky Cupra, jakkoli se z nedávného úniku fotek mohlo zdát, že půjde hned o sériové modely.

Tím naopak bude Seat Leon Cupra R ST (skutečně Seat - do nabídky značky Cupra bůhvíproč nespadá), který je vybaven motorem 2,0 TSI o výkonu 300 koní, pohonem všech kol a převodovkou DSG. Vizuálně se pak pyšní řadou detailů v odstínu mědi, aerodynamickými díly z uhlíkového kompozitu, zvučnější výfukovou soustavou, koly z lehké slitiny v odstínu mědi a přepracovanou brzdovou soustavou. Vůz bude k dispozici od konce roku a bude za dva týdny vystaven na mezinárodním autosalonu v Ženevě. Na ceny si i zde budeme muset počkat.

Fotografie Cupry Ateca


Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 1 - Cupra Seat modely prvni Ateca 01Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 2 - Cupra Seat modely prvni Ateca 02Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 3 - Cupra Seat modely prvni Ateca 03Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 4 - Cupra Seat modely prvni Ateca 04Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 5 - Cupra Seat modely prvni Ateca 05Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 6 - Cupra Seat modely prvni Ateca 06Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 7 - Cupra Seat modely prvni Ateca 07Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 8 - Cupra Seat modely prvni Ateca 08Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 9 - Cupra Seat modely prvni Ateca 09Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 10 - Cupra Seat modely prvni Ateca 10Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 11 - Cupra Seat modely prvni Ateca 11Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 12 - Cupra Seat modely prvni Ateca 12Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 13 - Cupra Seat modely prvni Ateca 13Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 14 - Cupra Seat modely prvni Ateca 14Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 15 - Cupra Seat modely prvni Ateca 15Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 16 - Cupra Seat modely prvni Ateca 16Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 17 - Cupra Seat modely prvni Ateca 17Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 18 - Cupra Seat modely prvni Ateca 18Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 19 - Cupra Seat modely prvni Ateca 19Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 20 - Cupra Seat modely prvni Ateca 20

Fotografie Cupry Ibiza

Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 21 - Cupra Seat modely prvni Ibiza 01Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 22 - Cupra Seat modely prvni Ibiza 02Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 23 - Cupra Seat modely prvni Ibiza 03Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 24 - Cupra Seat modely prvni Ibiza 04

Fotografie Seatu Leon Cupra R ST

Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 25 - Cupra Seat modely prvni Leon S 01Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 26 - Cupra Seat modely prvni Leon S 02Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 27 - Cupra Seat modely prvni Leon S 03Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 28 - Cupra Seat modely prvni Leon S 04Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 29 - Cupra Seat modely prvni Leon S 05Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 30 - Cupra Seat modely prvni Leon S 06

Fotografie Cupry Leon TCR

Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 31 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 01Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 32 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 02Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 33 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 03Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 34 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 04Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 35 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 05Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 36 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 06Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 37 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 07Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 38 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 08Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 39 - Cupra Seat modely prvni Leon TCR 09

Fotografie z příprav modelů značky Cupra

Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 40 - Cupra Seat modely prvni Story 01Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 41 - Cupra Seat modely prvni Story 02Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 42 - Cupra Seat modely prvni Story 03Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 43 - Cupra Seat modely prvni Story 04Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 44 - Cupra Seat modely prvni Story 05Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 45 - Cupra Seat modely prvni Story 06Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 46 - Cupra Seat modely prvni Story 07Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 47 - Cupra Seat modely prvni Story 08Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 48 - Cupra Seat modely prvni Story 09Ostré Seaty už nejsou Seaty, teď jsou to Cupry. Tady jsou první modely nové značky - 49 - Cupra Seat modely prvni Story 10

Jaroslav Vavera

Diskuze 6 příspěvků

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.