Papež František ukázal své nové auto, o skromnosti zjevně jen nemluví

Papamobilů jsme za dobu jejich existence poznali už spoustu, dnešní hlava katolické církve je ale již pár let nakloněna rumunské automobilce. Po sériovém Loganu má upravený Duster.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Papež František ukázal své nové auto, o skromnosti zjevně jen nemluví

28.11.2019 | Petr Prokopec

Papež František ukázal své nové auto, o skromnosti zjevně jen nemluví

/

Papamobilů jsme za dobu jejich existence poznali už spoustu, dnešní hlava katolické církve je ale již pár let nakloněna rumunské automobilce. Po sériovém Loganu má upravený Duster.

Stejně jako je papež Svatým otcem všech katolíků, tak bychom pomalu mohli říci, že je jeho úřad nakloněn všem automobilkám. Historie papamobilů je nadmíru rozmanitá, jakkoliv zejména Jan Pavel II. proslavil hlavně značku Mercedes. Se svými kreacemi však přišly také Seat, Ford, GMC, Fiat, Jeep, Renault nebo dokonce výrobce nákladních automobilů Leyland. Nyní však přišla řada na Dacii, jejíž speciální Duster bude sloužit papeži Františkovi. Ten hlásá skromnost, což rumunské SUV do puntíku naplňuje.

Duster byl upraven divizí, jež má na starosti prototypy, stejně jako rumunským týmem Dacia Special Needs ve spolupráci s karosárnou Romturingia. Zvenčí se liší hlavně proskleným střešním boxem, který má papeže chránit ve chvílích, kdy kyne davům. Je otázkou, zda je sklo neprůstřelné, neboť různým svatým otcům byly dodány pancéřované i nepancéřované speciály. Vůbec bychom se ale nedivili, kdyby v tomto případě došlo na druhou variantu.

Pro papeže Františka speciální Duster není první zkušeností s Dacií. Během své návštěvy v Arménii v roce 2016 hlava katolické církve používala naprosto sériový Logan, instalace dodatečných ocelových plátů tedy zřejmě neproběhla ani v tomto případě. Jakkoliv k takové domněnce svádí snížení podvozku o 30 milimetrů, jež by měla na kontě zvýšená hmotnost, realita bude jiná. Dacia uvádí, že toto opatření má pouze usnadnit nastupování.

Bíle lakovaný vůz se mimo to dočkal ještě několika detailních úprav, kupříkladu instalace držáků vlajek. Uvnitř je béžové kožené čalounění a i když má zadní lavice nabízet zvýšený komfort, stále je určena pro tři pasažéry. Nic bližšího ale již rumunská automobilka neudává, prozrazena nebyla ani pohonná jednotka. Dost by nás přitom zajímalo, zda se Svatý otec vydal cestou nižších emisí NOx (benzín) nebo CO2 (diesel).

Stejně tak bude zajímavé sledovat, zda dar Dacie papeži nějakým způsobem ovlivní prodeje. Duster se již nyní veze na vlně neskutečné popularity a v srpnu byl dokonce druhým nejprodávanějším vozem Evropy po Volkswagenu Golf. Září pak sice bylo pro SUV nejslabším letošním měsícem, nicméně i tak registrace oproti loňskému roku narostly o 52 procent. Po Silvestru tak můžeme čekat zmínky o novém prodejním rekordu.


Papež František ukázal své nové auto, o skromnosti zjevně jen nemluví - 1 - Dacia Duster Papamobil 2019 prvni foto 01Papež František ukázal své nové auto, o skromnosti zjevně jen nemluví - 2 - Dacia Duster Papamobil 2019 prvni foto 02Papež František ukázal své nové auto, o skromnosti zjevně jen nemluví - 3 - Dacia Duster Papamobil 2019 prvni foto 03Papež František ukázal své nové auto, o skromnosti zjevně jen nemluví - 4 - Dacia Duster Papamobil 2019 prvni foto 04
Papež František dostal od Dacie darem speciálně upravený Duster

Zdroj: Dacia

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše