Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní

Něco jako elektrická dodávka může pro rozvoz zboží po městě a okolí dávat smysl. Ne ale v momentě, kdy za tolik peněz dostanete tak málo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní

19.11.2020 | Petr Prokopec

Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní

/

Foto: Peugeot

Něco jako elektrická dodávka může pro rozvoz zboží po městě a okolí dávat smysl. Ne ale v momentě, kdy za tolik peněz dostanete tak málo.

Elektromobilita v době koronaviru nabírá na síle, neboť když už přerozdělovat miliardy z hluboce schodkových rozpočtů, tak proč ne také tímto směrem? Na této vlně se automobilky rády svezou a nejnověji se k nim přidal Peugeot se svým e-Boxerem. Tedy francouzskou dodávkou, která se namísto dieselového pohonu dočkala toho elektrického. S ním ovšem dokáže oslovit zájemce snad jen tam, kam je vjezd vozů se spalovacím ústrojím zakázán, nebo kde jsou konvenční vozy zatíženy asi tak 500procentními daněmi. Jinak nedává žádný smysl, a tak vlastně není překvapivé, že se v České republice nenabízí.

Elektrický Boxer si ovšem mohou pořídit Nizozemci, kteří za provedení s bateriemi o kapacitě 37 kWh dají 57 990 Eur. Nespletli jsme se, jde skutečné o asi 1,53 milionu Kč, na podobnou dodávku extrémní sumu. Za to kupci dostanou motor o výkonu 136 koní a dojezdem 200 kilometrů. Ten je pochopitelně vypočítán na základě cyklu WLTP, realita tedy bude o poznání nižší. A to již využití dodávky značně limituje, přičemž dobití na 80 procent kapacity baterií je sice možné za hodinu, ovšem u rychlodobíjecí stanice. U wallboxu jich budete muset strávit alespoň 5, u normální zásuvky ještě dvakrát více.

Druhá nabízená varianta dostala do vínku paket se 70 kWh, jenž má vystačit až na 340 kilometrů na jedno nabití. Rychlodobíjecí stanice pak opětovně dokáže obstarat 80 procent kapacity za jednu hodinu, při použití wallboxu o výkonu 22 kW se však již daná doba prodlužuje na 9 hodin. V případě běžné zásuvky se bavíme o skoro 20 hodinách.

Ve výsledku tedy není až tak podstatné, že elektrická varianta je k dispozici se třemi rozvory, čtyřmi délkami a třemi výškami. Jakkoliv totiž dokáže pobrat až 17 metrů krychlových či 1 890 kilogramů, její využití je značně limitované oním dojezdem. A i kdyby náhodou s těmito parametry vůz zapadl do potřeb té či oné firmy, pořád je tu bláznivá cnovka.

Verze e-Boxeru s většími bateriemi na 66 380 Eurech (1,75 milionu Kč), což je třikrát (!) vyšší suma než u dieselové varianty, u které nemusíte soustavně sledovat, zda vám již nesvítí „hladové oko“ a případně jej může rychle „ukojit” u čerpací stanice. Jestliže osobní auta jsou jako elektromobily obtížně konkurenceschopná v poměru výkon/cena, pak u dodávek to platí ještě násobně. A tak bychom se nedivili, kdyby z této nabídky byl další prodejní propadák, ostatně stejně koncipovaný e-Crafter od VW dopadl v Nizozemsku prachbídně.


Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 1 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 01Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 2 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 02Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 3 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 03Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 4 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 04Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 5 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 05Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 6 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 06Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 7 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 07Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 8 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 08Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 9 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 09Pokus Francouzů o elektrickou dodávku je odsouzen do role propadáku, její cena je absurdní - 10 - Peugeot e-Boxer 2020 prvni foto 10
Peugeot e-Boxer při své ceně a parametrech opravdu nedává valný smysl. Foto: Peugeot

Zdroj: Autoblog.nl

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.