Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Pravdivost hesla Blanických rytířů si nyní nejlépe uvědomují Francouzi, kteří si už jistě mysleli, že o jejich odvážný vůz nemůže být menší zájem. Až ho za celý měsíc nekoupil nikdo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák

26.6.2021 | Petr Prokopec

Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák

/

Foto: Citroën

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Pravdivost hesla Blanických rytířů si nyní nejlépe uvědomují Francouzi, kteří si už jistě mysleli, že o jejich odvážný vůz nemůže být menší zájem. Až ho za celý měsíc nekoupil nikdo.

Pokud se ptáte, k čemu je oplastovaný sedan se zvýšenou světlou výškou, odpověď od nás nečekejte. Že to není zrovna auto, po němž by lidé toužili, mohlo na vlastní kůži poznat už několik výrobců, kteří chtěli spojit eleganci se zvýšenou průchodností terénem. Odpovědí na jejich snahy byl minimální zájem publika, což nakonec dává smysl. Lidé, kteří si kupují sedany, povětšinou nejezdí každý víkend na chatu či do neprobádaných končin. Zvýšený podvozek tak využije málokdo, spíše vede ke zvýšení spotřeby i zhoršení ovladatelnosti. A nemáme ani pocit, že by výsledkem bylo něco stylového či cokoli podobného.

Automobilky jsou ale nepoučitelné, ostatně někteří manažeři se rádi drží hesla, že není důležité být první, ale přijít s tím či oním produktem ve správnou dobu. To, na čem si tedy vylámalo zuby Volvo a ještě předtím Subaru, zkouší od loňska přetavit v úspěch Citroën. Francouzská automobilka uvedla na trh model C3L, který není ničím jiným než právě sedanem s přizvednutým podvozkem a ochrannými plasty ve spodní části karoserie.

K dostání je pouze v Číně, což nás ani moc netrápí. Jakkoliv je vnímání vzhledu záležitostí čistě subjektivní, v tomto případě si nedokážeme představit větší množství lidí, kterým by se Citroën C3L mohl líbit. Vzhled vozu sice přiznává inspiraci líbivějším SUV C3-XR, ovšem výsledek vypadá přijatelně snad jen při pohledu zepředu. Ospravedlnit jej by dokázala tak maximálně nízká cena, to však není až tak úplný případ francouzského sedanu. K dispozici je od 84 900 tisíc yuanů, což je asi 281 tisíc Kč. Neříkáme, že to je hodně, zrovna v Číně ale za takové peníze koupíte spoustu skutečných SUV větších rozměrů, ne přizvednutý sedan stojící stále na základě malého auta.

Je tedy nutné dodat, že oproti evropské C3 disponuje ta čínská lepšími rozměry, C3L má s rozvorem 2 655 mm náskok i před leckterými SUV. Očekávat lze tedy slušný prostor pro sezení, alespoň v případě nohou, jenže ani to, ani tříválcová jedna-dvojka se 114 koňmi a 190 Nm pod kapotou, která pochopitelně pohání jen přední kola, situaci nezachraňuje.

Nevíme, co Citroën od tohoto auta prodejně čekal, i tak ale tušíme, že jeho prodejní bilance je nekonečně daleko za jeho nejhoršími očekáváními. C3L se dostal do prodeje loni v květnu, kdy už byl čínský trh za koronavirovou propastí a po většinu zbytku roku prudce rostl. Přesto si vůz za celých 8 měsíců koupilo pouhých 484 lidí. Čtyři sta osmdesát čtyři. A to je třeba dodat, že nebýt dvou prodejních výkyvů v červnu a v listopadu, kdy si dost dobře mohli jen brát auta na sklad dealeři, neprodalo by se skoro nic.

I na tyto časy ale mohou nyní Francouzi vzpomínat se slzou v oku, neboť letošní bilance je ještě horší. Podle dal asociace výrobců CAAM se v lednu prodalo 62 aut, v únoru 5 aut, v březnu 12 aut a pozor, v dubnu 0 aut. Skutečně C3L nekoupil už vůbec nikdo. Květnová data zatím k dispozici nemáme, tušíme ale, že už na ně nečeká ani sám Citroën, tohle auto nevyhnutelně skončí po jediném roce na trhu.

Je to skutečně prodejní propadák nevídaných rozměrů, víc aut v Číně prodává i Ferrari. A pokud uvážíme, kolik aut si museli koupit dealeři nebo registrovat sama automobilka... Inu, allroadové sedany na zákazníky nezabírají, to už víme. Kolik důkazů výrobci ještě potřebují vidět, aby to s nimi přestali zkoušet?


Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 1 - Citroen C3L 2020 oficialni 01Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 2 - Citroen C3L 2020 oficialni 02Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 3 - Citroen C3L 2020 oficialni 03Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 4 - Citroen C3L 2020 oficialni 04Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 5 - Citroen C3L 2020 oficialni 05Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 6 - Citroen C3L 2020 oficialni 06Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 7 - Citroen C3L 2020 oficialni 07Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 8 - Citroen C3L 2020 oficialni 08Pokus uspět s autem, na němž si ostatní vylámali zuby, je stále větší propadák - 9 - Citroen C3L 2020 oficialni 09
Citroën C3L byl odhalen v prosinci 2019 a jeho vyhlídky byly nejasné. Teď, po skoro celém roce v prodeji, už si můžeme říci, že i v Číně jde o nevídaný propadák hodný pouze odpojení od přístrojů. Foto: Citroën

Zdroje: Citroën, CAAM

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.