Porsche Cayman R: ještě ostřejší

Nízká hmotnost a mimořádně sportovní ambice. Takové jsou hlavní přednosti modelu Porsche Cayman R, který se představil ve světové premiéře na autosalonu v Los Angeles.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Porsche Cayman R: ještě ostřejší

18.11.2010 | Jaroslav Vavera | Přidat příspěvek

Porsche Cayman R: ještě ostřejší

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nízká hmotnost a mimořádně sportovní ambice. Takové jsou hlavní přednosti modelu Porsche Cayman R, který se představil ve světové premiéře na autosalonu v Los Angeles.

Značka Porsche si ve svém názvosloví písmeno R tradičně rezervuje pro mimořádné sportovní vozy. Nový Cayman R je o 55 kg lehčí a o 10 koní výkonnější než Cayman S. Speciálně naladěný sportovní podvozek má řidiči zaručit ještě bezprostřednější zážitek z jízdy.

Pohon nového kupé s motorem uprostřed zajišťuje zážehový šestiválec o objemu 3,4 l se zvýšeným výkonem na 330 k (243 kW). Standardně je síla motoru přiváděna na zadní nápravu pomocí manuální šestistupňové převodovky a je připravena zajistit zrychlení z klidu na 100 km/h během 5,0 s. Model může být také vybaven sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou PDK, která tento čas zkracuje na 4,9 s. V případě, že je Cayman R vybaven paketem Sport-Chrono dodávaným na přání, lze stlačit čas zrychlení z nuly na sto až na 4,7 s. Nejvyšší rychlost udávaná výrobcem u provedení s manuální převodovkou je 282 km/h, s převodovkou PDK pak 280 km/h. Výrobcem udávaná kombinovaná spotřeba dosahuje u modelu s manuální převodovkou 9,7 l/100 km, s převodovkou PDK klesá dokonce na 9,3 l/100 km.

Jednoznačným cílem při vývoji modelu Cayman R bylo posílit snížením hmotnosti dynamiku a agilitu vozu a dosáhnout tak ještě efektivnějšího přenosu výkonu. Inženýrům společnosti Porsche se podařilo snížit pohotovostní hmotnost na 1 295 kg, což pro model s manuální převodovkou odpovídá výkonové hmotnosti jen 3,9 kg/k. S převodovkou PDK činí tento poměr 4,0 kg/k. Snížení hmotnosti bylo dosaženo především použitím lehkých materiálů a omezením komfortní výbavy. Stejně jako je tomu v případě modelů 911 GT3/GT3 RS a Boxster Spyder, také pro Cayman R lze objednat lithium-iontový akumulátor. Nové vrcholné provedení kupé s motorem uprostřed je navíc osazeno nejlehčími koly, která jsou ve výrobním programu Porsche k dispozici. Kompletní sada kol tak váží méně než 40 kg.

Puristický charakter modelu Cayman R je jasně patrný již na první pohled. Jeho charakteristická silueta, s podvozkem o 20 mm blíže zemi, je zvýrazněna osobitým, pevně umístěným spoilerem na zádi. Jasným odlišujícím prvkem jsou také stříbrně lakovaná kola a mnoho dalších sportovně laděných detailů interiéru i exteriéru. Mezi nimi nechybí černé orámování světlometů, černé kryty vnějších zpětných zrcátek či nápis „PORSCHE“ na bocích vozu. Ten je vždy v kontrastní barvě k odstínu karoserie, a to v černém nebo stříbrném provedení.

Cena nového modelu Cayman R byla pro český trh stanovena na 1 799 000 Kč včetně DPH a cena pro model s dvoustupňovou převodovkou PDK bude činit 1 881 000 Kč včetně DPH.


Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 1 - CaymanR01Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 2 - CaymanR02Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 3 - CaymanR03Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 4 - CaymanR04Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 5 - CaymanR05Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 6 - CaymanR06Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 7 - CaymanR07Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 8 - CaymanR08Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 9 - CaymanR09Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 10 - CaymanR10Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 11 - CaymanR11Porsche Cayman R: ještě ostřejší - 12 - CaymanR13

Jaroslav Vavera

Diskuze Přidat příspěvek