Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu

Nové indicie naznačují, že schválení výroby konceptu Sport Turismo je jen papírovou záležitostí. Stejně jako údaje o spotřebě a elektrickém dojezdu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu

11.12.2012 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Nové indicie naznačují, že schválení výroby konceptu Sport Turismo je jen papírovou záležitostí. Stejně jako údaje o spotřebě a elektrickém dojezdu.

Německá značka nazývá Panameru Sport Turismo jen konceptem, který stále nedostal oficiální požehnání. Několik vybraných médií přesto dostalo možnost usednout za volant plně funkčního modelu a prohnat jej po ulicích Los Angeles. To by mohlo naznačovat sériovou výrobu, o čemž svědčí i video s prvními jízdními záběry. Jak se totiž nechává slyšet generální manažer designového oddělení Mitja Borkert, karosářská verze Shooting Brake plně zapadá do modelové řady Panamera. Wolfgang Hatz z vývoje Porsche pak jen dodává, že hybridní systém, který koncept pohání, je hudbou budoucnosti automobilky.

Neznamená to samozřejmě, že by se Sport Turismo dostalo do výroby přesně v té formě, jaká se poprvé představila na autosalonu v Paříži. Pokud by jej totiž Porsche schválilo, došlo by k představení až v rámci druhé generace Panamery, jejíž debut je naplánován někdy na rok 2015. Do prodeje by se tak druhá karosářská verze dostala o 12 měsíců později, přičemž podle předchozích zvěstí by ji v showroomech doplnilo také kupé a dost možná kabriolet.

Ještě předtím by však Porsche mohlo uvést do praxe hybridní systém modelu Sport Turismo. Či spíše jeho novou generaci, kombinace třílitrového benzinového šestiválce o výkonu 333 koní a elektromotoru totiž pohání i stávající Panameru S Hybrid. Její nikl-metal-hydridové baterie však nabízí kapacitu pouhých 1,7 kWh, zatímco novinka prezentuje lithium-iontové komponenty o kapacitě 9,4 kWh. Výkon elektromotoru tak činí 95 koní namísto 47, celkově má pak celá soustava 416 koní.

Rozdíl v síle pod kapotou by tím stoprocentně měl zaručit zrychlení z klidu na stovku pod šest sekund, udávaná spotřeba 3,5 l/100 km je však ze stejné říše fantazie jako původně uvedená žíznivost 3,2 l/100 km, jíž se prezentoval koncept Porsche 918 Spyder. Zvláště, když aktuální hybridní verze oficiálně dosahuje hodnoty 6,8 l/100 km, skutečnost je však dvojnásobná. Dosažení oznámeného je tak znovu dáno jen úplnou ignorací elektřiny v akumulátorech coby spotřebovávané energie, ani ta se přitom nebere ze vzduchu.

S nadhledem je třeba brát i udávaný elektrický dojezd 30 kilometrů, jakkoli prakticky možný při klidné jízdě jistě bude. Pokud ale párkrát okusíte dostupnou akceleraci jistě těžkého plug-in-hybidu, kapacita baterií bude ráda, pokud ustojí alespoň třetinu této hodnoty.

Možné samozřejmě bude dobíjení ze zásuvky a ačkoli potřebnou dobu značka nezveřejnila, v běžné zásuvce můžeme počítat asi s třemi hodinami. Do produkční verze to ovšem Porsche Panamera Sport Turismo stále ještě má daleko, během následujících let se tak některé údaje (a také vzhled) budou jistě ještě měnit.


Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 1 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 01Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 2 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 02Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 3 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 03Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 4 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 04Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 5 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 05Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 6 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 06Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 7 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 07Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 8 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 08Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 9 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 09Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 10 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 10Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 11 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 11Porsche Panamera Sport Turismo: plně funkční koncept na nových fotkách a videu - 12 - Porsche Panamera Sport Turismo nova sada 12
Porsche Panamera Sport Turismo je oficiálně stále jen konceptem. Značka přesto postavila plně funkční exemplář, za jehož volant se mohli posadit někteří kolegové

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.