Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l

Předpokládané se stalo skutkem. Dosud tajemnou hybridní novinkou Porsche pro Ženevu bude Panamera S Hybrid. Přečtěte si, s čím přichází.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l

16.2.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Předpokládané se stalo skutkem. Dosud tajemnou hybridní novinkou Porsche pro Ženevu bude Panamera S Hybrid. Přečtěte si, s čím přichází.

Teprve před pár dny jsme vám informovali o záměru Porsche představit v Ženevě nový hybridní model. Tehdy byla ještě automobilka tajemná, naší pozornosti ale neuniklo, že krom dnes již prodávaného Cayennu Hybrid byla v minulosti řeč pouze o podobně koncipované Panameře. Nyní o tom nemusíme dále spekulovat - Panamera S Hybrid, jak zní celé jméno novinky, již není tajemstvím a známe hned i její českou cenu. Ale nepředbíhejme.

Hybridní Panamera totiž rozšíří nabídku Porsche až v červnu letošního roku, kdy doplní řadu modelů honosících se označením Porsche Inteligent Performance. Podle výrobce vůz instalací hybridního pohonu neztratí nic na své sportovnosti, o což se má zasloužit hlavně vysoký výkon pohonné soustavy. Ta je podle očekávání totožná s řešením instalovaným v již zmíněném Cayenne S Hybrid a sestává tedy z kompresorem přeplňovaného zážehového šestiválce 3,0 s výkonem 245 kW (333 k) a elektromotoru o výkonu 34 kW (47 k).

Oba motory pohánějí vůz společně, ale jsou schopné jej uvádět do pohybu také samostatně. Elektromotor se při zpomalování nebo brzdění přepíná do režimu generátoru a plní také funkci startéru. Mezi spalovacím motorem a elektromotorem je umístěná elektronicky ovládaná spojka, jež dokáže oba motory od sebe odpojit a spolu s elektromotorem tvoří hlavní hybridní modul hnacího ústrojí. Elektromotor je umístěný mezi zážehový motor a převodovku a je spojen s nikl-metal-hydridním (NiMh) akumulátorem, v němž se uchovává elektřina získaná rekuperací kinetické energie při brzdění a jízdě.


Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l - 1 - Porsche Panamera S Hybrid 01Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l - 2 - Porsche Panamera S Hybrid 02Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l - 3 - Porsche Panamera S Hybrid 03

Celkový výkon takto koncipované soustavy činí 279 kW (380 k), což vozu ve spojení s osmistupňovým automatem Tiptronic S dodává více než dostatečnou dynamiku - z klidu na 100 km/h zrychlí během 6,0 sekundy a dosáhne nejvyšší rychlosti 270 km/h. Na čistě elektrický pohon tento hybrid ujede přibližně dva kilometry a umí dosáhnout rychlosti až 85 km/h.

Bez zajímavosti není, že hybridní systém Panamery nabízí možnost takzvaného plachtění. Při ustálené jízdě, kdy není potřeba vyššího výkonu, dochází k úplnému vypnutí spalovacího motoru. Zkrátka jako byste vypnuli motor za jízdy a přitom mohli vůz plně ovládat, o vše potřebné se v tu chvíli postará elektřina. Je to zkrátka takový systém start/stop i pro jízdu, nikoli jen pro stání. Sluší se dodat, že takto „plachtit“ může Panamera S Hybrid až do rychlosti 165 km/h.

I přes zajímavé dynamické schopnosti nabízí hybridní Panamera nízkou normovanou spotřebu. V kombinovaném má spotřebovat jen 6,8 l benzinu na 100 km, ovšem jen s příplatkovými pneumatikám Michelin se sníženým valivým odporem. V kombinaci se standardními pneumatikami činí papírová spotřeba paliva 7,1 l benzinu na 100 km. Jaká bude ta skutečná, to zjistíme až později.

Po stránce výbavy Panamera S Hybrid překonává i své konvenční osmiválcové sourozence. Hybridní provedení disponuje například vzduchovým odpružením doplněným adaptivními tlumiči s funkcí PASM, řízením Servotronic a například i zadním stěračem. Novinka je po vzoru hybridního Cayennu vybavena též několika informačními displeji, které řidiče informují o specifických funkcích pro hybridní hnací systémy.

Vůz se poprvé představí veřejnosti za čtrnáct dní v Ženevě, k nám se ale dostane až během léta. Základní cena modelu pro český trh byla stanovena na 2 663 000 Kč včetně DPH.

Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l - 4 - Porsche Panamera S Hybrid 04Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l - 5 - Porsche Panamera S Hybrid 05Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l - 6 - Porsche Panamera S Hybrid 06Porsche Panamera S Hybrid: 380 koní a spotřeba 6,8 l - 7 - Porsche Panamera S Hybrid 07
Porsche Panamera S Hybrid 2011

Petr Miler

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše