Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí

Byl to od začátku velmi ambiciózní nápad a byť Ford dlouho setrval v odhodlání se s ním prosadit, teď už je jasné, že se to nepovedlo. Jeho Focus Vignale po Nizozemsku končí i v Británii a další země mají následovat.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí

8.4.2021 | Petr Prokopec

Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí

/

Foto: Ford

Byl to od začátku velmi ambiciózní nápad a byť Ford dlouho setrval v odhodlání se s ním prosadit, teď už je jasné, že se to nepovedlo. Jeho Focus Vignale po Nizozemsku končí i v Británii a další země mají následovat.

Quo Vadis, Ford, chtělo by se říci při pohledu na počínání modrého oválu z poslední doby. Tato značka byla zvláště v Evropě loni silně zasažena koronavirovou pandemií, načež její prodeje poklesly o 30 procent na 699 631 aut. Letošní vývoj je pak ještě horší, neboť registrace dále klesaly v lednu i únoru. A jelikož Ford měl loni ještě relativně silný březen, vlastně by nás ani nepřekvapilo, kdyby se dolů šlo i třetí měsíc v řadě. Což víceméně znamená, že u modrého oválu se budou utahovat šrouby více, než kdokoliv předpokládal.

Momentálně se zdá, že umíráček začíná zvonit hlavně verzím Vignale. S těmi Ford vyrukoval již v roce 2014, kdy odhalil luxusně vybavené Mondeo. Posléze se pak nabídka rozrostla na sedm zástupců, neboť směrem k prémiovému segmentu zamířily i Edge, Fiesta, Kuga, Puma, S-Max a Focus. Posledně zmíněný však má evidentně na kahánku, neboť jeho prodej na nizozemském trhu byl kvůli nedostatečnému zájmu zákazníků ukončen. Tehdy jsme dodávali, že na základě informací od dodavatelů Fordu nepůjde o ojedinělý krok. A nešlo.

K témuž aktuálně přistupuje i britské zastoupení automobilky a při pohledu na prodejní statistiky to není překvapivé. Standardní Focus Vignale měl na celkových registracích modelu pouze 4,4procentní podíl, drsnější varianta Active X Vignale pak dosáhla dokonce jen na 2,2 procenta. Zájem tedy byl o chlup lepší než v Nizozemsku, ovšem ani tak se nejedná o nic světoborného. A dá se předpokládat, že podobné to bude i na jiných trzích, jak nám znovu potvrdil jeden z dodavatelů Fordu, který specifické prvky pro Vignale vyrábí - zájem o ně je minimální a dlouhodobě nižší než Ford plánoval.

Stejně tak se nicméně můžeme ptát, jak to bude s vrcholnou výbavou u dalších modelů. Je totiž třeba si uvědomit, že Ford se nesnačí o posun směrem k prémii jen se stupněm Vignale, nýbrž se hodlá na vyšší patro trhu přesunout jako celá značka. Proto u nových modelů dochází na eliminace někdejších základních výbav. Tím ovšem modrý ovál značně zužuje mantinely, ve kterých se pohybuje, neboť zákazníci dostávají již u úrovní jako Titanium či ST-Line opravdu široký standard.

Ukazuje se tak, že některé věci člověk nezmění, ať se snaží sebevíc. Kuře můžete připravit na milion exotických způsobů, stále to ovšem bude kuře a nikoliv bažant. Stejně tak Ford je lidmi brán jako dlouholetý zástupce mainstreamu, o což se ostatně zasloužil již legendární Model T. Právě u něj totiž došlo na razantní snížení ceny, aby se tak nestal jen doménou bohatých, ale mohlo dojít i na mobilitu lidových vrstev. A něco takového již značce nikdo neodpáral.

Chápeme samozřejmě, že Ford touží po vyšším zisku. Toho lze ovšem dosáhnout mnohem méně spornými způsoby, než je ten s názvem Vignale. Stačí si totiž jen uvědomit, že třeba vrcholná Kuga startuje o poznání výše než BMW X1 či X2. Ty jsou sice o chlup kratší, ovšem pochlubit se mohou lepší image. A pokud se lidé mají rozhodovat, zda sáhnou po modrém oválu či bavorských modelech, je víceméně jasné, po čem jejich srdce a vlastně i rozum zatouží.


Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí - 1 - Ford Focus Vignale 2019 nove foto 01Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí - 2 - Ford Focus Vignale 2019 nove foto 02Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí - 3 - Ford Focus Vignale 2019 nove foto 03Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí - 4 - Ford Focus Vignale 2019 nove foto 04Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí - 5 - Ford Focus Vignale 2019 nove foto 05Propadák Fordu končí na dalším trhu, o kuře převlečené za bažanta lidé nestojí - 6 - Ford Focus Vignale 2019 nove foto 06
Focus Vignale se po nizozemském trhu stahuje i z Velké Británie. Pokus Fordu o proniknutí do prémiového segmentu je zjevný propadák. Foto: Ford

Zdroj: Autocar

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše