Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům

Je to přívěs, který jen na 14,8 metrech čtverečných disponuje ložnicí, kuchyní, koupelnou i relaxačním prostorem. Říká si Base Cabin, jeho cena ale moc „base” není - stojí 1,6 milionu Kč.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům

1.5.2020 | Petr Prokopec

Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je to přívěs, který jen na 14,8 metrech čtverečných disponuje ložnicí, kuchyní, koupelnou i relaxačním prostorem. Říká si Base Cabin, jeho cena ale moc „base” není - stojí 1,6 milionu Kč.

Nejspíše každý z nás alespoň jednou zatoužil po výletu v obytném voze, zvláště pokud by taková cesta vedla třeba napříč Amerikou. Země neomezených možností totiž nabízí řadu míst, po kterých byste v Evropě pátrali marně. Stále tam najdete mnoho civilizací málo dotčených a současně téměř opuštěných míst, kam si střechu nad hlavou musíte dopravit sami.

Problémem mobilních domovů je však jejich omezené využití. Přeci jen málokdo má možnosti na to, aby vyrazil na dovolenou několikrát ročně. Možností, jak mít celoročně využitelný mobilní přístřešek, je Base Cabin, tedy novinka z Austrálie. Za tu si protinožci účtují minimálně 99 tisíc australských dolarů, tedy zhruba 1,6 milionu korun. Ani tak sice nejde o levnou záležitost, její využití je však o poznání širší.

Vůz připomíná skutečný dům, moderně střiženou chatu na kolečkách, která je spíše než k cestování určena k občasnému převozu mezi dlouhodobějšími destinacemi. Protinožcům se na plochu pouhých 14,8 metrů čtverečních povedlo vměstnat ložnici, kuchyňku a koupelnu i relaxační prostor. Problémem sice může být nedostatek úložných prostor, nicméně pokud přívěs připojíte třeba za kombík či SUV, jejich ohromný zavazadelník vše vyřeší. Jakkoliv tvůrci nejspíše předpokládají, že uživatelé Base Cabin budou ve svých nárocích stejně minimalističtí, jako je samotný přívěs.

V interiéru ale nechybí nic, co je pro „civilizované cestování” potřeba. Kuchyně je plně vybavená, na palubě je i koupelna se sprchou a toaletou. Tvar písmene „A“ v čelních partiích, kde je umístěna postel, vylepšuje aerodynamiku přívěsu a tím snižuje spotřebu, zároveň však šikmé stěny napomáhají vytvořit poměrně intimní prostředí. Střešní okno přitom umožňuje i ničím nezakrytý výhled na hvězdné nebe.

Australané zatím nezmiňují, jaká musí být tažná kapacita vozu, za který přívěs připojíte. Stejně jako není jasné, na jak dlouho vydrží generátor či jiný zdroj energie, který se musí postarat jak o osvětlení, tak třeba o onu kuchyňku. A již vůbec není jasné, jaké má Base Cabin rezervoáry vody, na další detaily si zkrátka ještě musíme počkat.


Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 1 - Base Cabin 2020 prvni sada 01Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 2 - Base Cabin 2020 prvni sada 02Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 3 - Base Cabin 2020 prvni sada 03Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 4 - Base Cabin 2020 prvni sada 04Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 5 - Base Cabin 2020 prvni sada 05Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 6 - Base Cabin 2020 prvni sada 06
Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 7 - Base Cabin 2020 prvni sada 07Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 8 - Base Cabin 2020 prvni sada 08Protinožci stvořili obytný vůz jako žádný jiný, vypadá docela jako skutečný dům - 9 - Base Cabin 2020 prvni sada 09
Base Cabin nevychází zrovna levně, oproti obytným vozům ale ušetříte. A navíc se dočkáte sladění s přírodou a nikoliv neustálého mementa civilizačních neduhů

Zdroj: Studio Edwards

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše