Home > Rubriky a sekce > Představení > Článek
První automobilka začala dávat záruku na motor na 1 milion km, u nás ale nepůsobí
30.12.2018 | Petr Prokopec
Ne 100 nebo 200 tisíc km, ale rovný 1 milion kilometrů bez závad má vydržet tento motor. A pokud to nezvládne, výrobce zaplatí opravu. Čekáte něco japonského? Jste vedle, tohle auto je z Číny.
Na čínské automobily v Evropě stále koukáme přes prsty, jejich výrobci si za to ale do značné míry mohou sami. První útok Asiatů na starý kontinent dopadl naprosto tragicky - jejich auta měla design kopírující zavedené značky a nízkou bezpečnost doplněnou interiérem prosyceným výpary z lepidel. Není proto divu, že navzdory nízkým cenám zákazníci nad Číňany zlomili hůl a auta z Číny jsou dodnes symbolem něčeho velmi špatného. Nad elektronikou, bicykly nebo hračkami z Číny skoro nikdo nos neohrnuje.
Taková je ale situace jen u nás. Automobilky z největšího trhu světa jsou doma velmi úspěšné, ziskové a poučeny z prvotního nezdaru vedou nový útok na Evropu mnohem sofistikovanější cestou. Na jedné straně investují do zavedených značek, na straně druhé (i díky tomu) zvyšují kvalitu svých vlastních produktů. Ztracená důvěra se ale nezískává snadno, a tak musí přicházet s něčím, co dokáže zákazníky přesvědčit o tom, že jsou hodny pozornosti.
V čele těchto snah se momentálně rozhodlo kráčet Chery, které se letos v prosinci po menší odmlce naplno vrátilo na ruský trh. Právě tam láká zákazníky program s názvem „Milion kilometrů důvěry“. Jeho podstatou je přesně to, co je zmíněno v názvu. Chery se rozhodlo, že zákazníky osloví záruční lhůtou, která není omezena sto, stopadesáti nebo dvěma sty tisíci kilometry. Místo toho můžete opravdu počítat s milionem, byť zatím pouze v případě pohonné jednotky. Jelikož však ta je u aut se spalovacím motorem daleko nejdražším dílem, je třeba před Číňany smeknout klobouk.
Chery si samozřejmě něco takového může dovolit zejména proto, že není svázáno bruselským diktátem jako evropští výrobci. Jakkoliv tedy automobilka má ve svém výrobním programu i přeplňované motory, záruka na milion kilometrů se týká jen atmosférických jednotek (což také něco naznačuje). Konkrétně jde o 1,6litrový čtyřválec SQRE4G16, který produkuje 118 koní a největší úspěchy slaví pod kapotou modelu Chery Tiggo 3.
Tato pohonná jednotka je v branži všeobecně považována za jednu z nejspolehlivějších vůbec, krok čínské automobilky tak ve výsledku není až tak překvapivý. Otázkou pak je, zda časem do programu zamíří i atmosférická jedna-osma a dvoulitr. V případě přeplňovaného 1,5litrového čtyřválce s tím ale kvůli vyšší komplexnosti příliš nepočítáme.
Pokud se během onoho milionu kilometrů s 1,6litrovým motorem cokoliv stane (výjimkou je samozřejmě poničení úmyslem či nesprávnou údržbou), Chery jej na vlastní náklady opraví či rovnou vymění. Čínská automobilka je v rámci záruky poměrně velkorysá také u zbytku vozu, který kryje po dobu pěti let nebo do najetí 150 tisíc kilometrů. I to je meta, jíž mnozí evropští výrobci nedosahují.














Chery Tiggo 3 je možné spárovat hned se čtyřmi pohonnými jednotkami. Pouze u nejslabší jedna-šestky lze však nově počítat se zárukou prodlouženou na neskutečných milion kilometrů
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” znovu vytřelo podlahu s drahou konkurencí, potichu stanovilo další rekord okruhu
před 9 hodinami
Žena jela autem po dálnici a najednou jí na střeše přistálo letadlo. Video zachycuje vše
11.12.2025
Muž si nechal na zimu hodit své Ferrari jeřábem na balkon jen aby zjistil, že Vídeň není Dubaj
10.12.2025
Nové na MotoForum.cz
- Akira Yanagawa je stále aktivní 11:45
- Velká cena Thajska 2026 je v ohrožení kvůli negativnímu cestovnímu varování včera 11:18
- Danilo Petrucci: Jeho namáhavá cesta k tomu, aby se stal továrním jezdcem BMW v WSBK včera 11:00
- Radio Paddock informuje: Zvažuje VR46 Racing od roku 2027 přechod k Aprilii? 12.12.2025
- Test Honda GB350S: retro jednoválec 12.12.2025
Nejnovější články
Bývalý hokejista si jako první převzal nové nejrychlejší civilní letadlo světa od dob Concordu, překoná i rychlost zvuku
před 30 minutami
V dalším „zeleném království” zjistili, že silnice se samy neopraví, majitelé elektromobilů budou platit za každý ujetý km
před 2 hodinami
Britové montují do lehounké malé Mazdy 380koňový motor V6, výsledkem bude levné auto schopné pokořit i supersporty
před 3 hodinami
Prodeje Tesly šly skutečně do kopru. A hodně. Přesto ze současné situace silně profituje
před 5 hodinami
Nové Smarty jsou až absurdně obří auta, ten nejnovější měří skoro 5 metrů. A Mercedesy nepřipomínají náhodou
před 6 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 12.14. 14:07 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 12.14. 13:17 - pavproch
- whitelist & blacklist 12.14. 13:12 - pavproch
- IT poradna 12.14. 13:07 - pavproch
- Onboard videa 12.14. 12:25 - brnenska.odchytova
- Řidiči, co to mají v ruce... 12.12. 23:17 - Truck Daškam
- VZKAZY 12.12. 20:10 - M.Z.
- Politický koutek 12.10. 18:54 - Stepan
