První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede

U obytných přívěsů obvykle platí, že čím větší je, tím lepší pravděpodobně bude, čili něco tak malého nemůže být dobré. Jenže schopnosti tohoto konkrétního přívěsu se ukážou až po zastavení, spíše než Hybrid by si mohl říkat Transformer.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede

22.12.2020 | Petr Prokopec

První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede

/

Foto: Opus

U obytných přívěsů obvykle platí, že čím větší je, tím lepší pravděpodobně bude, čili něco tak malého nemůže být dobré. Jenže schopnosti tohoto konkrétního přívěsu se ukážou až po zastavení, spíše než Hybrid by si mohl říkat Transformer.

Zdá se, že koronavirus bude naše životy výrazně ovlivňovat i v příštím roce. Návrat k někdejšímu normálu se stále více komplikuje, a tak se můžeme znovu ptát, jak to bude v následujících měsících s cestováním. Jasnou odpověď nám nejspíše nikdo nedá, a tak nezbývá než se připravit na všechno. Pokud si tedy dovolenou nechcete nechat ujít a nehodláte spoléhat na to, zda politici otevřou hotely či nikoliv, pak byste měli začít uvažovat o obytném voze či alespoň o obytném přívěsu.

Žhavou novinkou je Opus OP15 Hybrid Caravan, jehož název svádí k vnímání dle dnešních zvyklostí. Hybridizací zde tedy není míněn dvojí pohon, ale nárůst vnitřního prostoru oproti předchozí „nehybridní“ verzi. Po vysunutí zadního modulu jeho délka naroste na v názvu zmíněných 15 stop, tedy takřka 4,6 metru, zatímco pomocí výsuvné střechy lze na palubě vytvořit prostor o výšce téměř 2 metry.

Proměna karavanu připomíná filmovou sérii Transformers, neboť stejně jako Autoboti a Decepticoni se i tento obytný přívěs může neskutečně transformovat. K výše zmíněnému natažení či přizvednutí stropu lze z boku karavanu vysunout kuchyňskou linku se čtyřmi plynovými plotýnkami, nerez dřezem a pracovní plochou. Dále pak lze počítat i se 70litrovou ledničkou Dometic či přihrádkami.

Vnitřek oproti tomu supluje hlavně ložnici, pročež nechybí jak skutečná plnohodnotná manželská dvoupostel, tak i palandy pro děti. Mezi nimi se pak nachází šatní skříň a koupelna se sprchou a chemickým záchodem. Nádrž na pitnou vodu pobere 238 litrů, zatímco do té užitkové se vejde dalších 64. Jedinou nevýhodou se tak nejspíše stanou častější zastávky u veřejných septiků, neboť nádrž na odpadní vodu je pouze 38litrová.

Počítat lze samozřejmě s ohřevem vody, stejně jako s klimatizací. Napájení pak mají na starosti 12voltové baterie, jejichž kapacitu mohou pravidelně doplňovat solární panely. Nechybí rovněž plochá televize či audio systém s bezdrátovými reproduktory, stejně jako rohová lavice se stolkem. Opus přitom na vnitřní vybavení použil pouze bambusové dřevo a jemnou kůži, nedostatkem luxusu a komfortu tedy trpět nebudete.

Zbývá jen dodat, že v případě podvozku lze počítat s 35,5centimetrovou světlou výškou a nezávisle odpruženou nápravou. Pohodlí pak ještě umocňují dvojité plynové tlumiče, zatímco díky unikátní oji se s přívěsem můžete kompletně otočit okolo své osy. Něco takového se jen tak nevidí, i proto nepřekvapí poněkud vyšší cena. Karavan vážící 2 993 kg si můžete pořídit od 45 tisíc dolarů (cca 966 tisíc Kč) a pochopitelně budete potřebovat i něco, co skoro třítunový přívěs s nadhledem utáhne.


První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 1 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 01První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 2 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 02První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 3 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 03První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 4 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 04První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 5 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 05První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 6 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 06První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 7 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 07První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 8 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 08První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 9 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 09První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 10 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 10První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 11 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 11První hybridní karavan se na pohled zdá prťavý, po zastavení ale ukáže, co dovede - 12 - Opus OP15 Hybrid Caravan 2020 prvni sada 12
Opus OP15 Hybrid Caravan se nepyšní hybridním ústrojím, nýbrž značnou variabilitou. Foto: Opus

Zdroj: Opus

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše