První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná

Hodně velkých, hodně luxusních a hodně drahých jachet už jsme viděli spoustu. Tato ale vedle toho umí plout i zamrzlými vodami, jako vůbec první.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná

18.7.2020 | Mirek Mazal

První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná

/

Foto: Charl van Rooy, SuperYacht Times

Hodně velkých, hodně luxusních a hodně drahých jachet už jsme viděli spoustu. Tato ale vedle toho umí plout i zamrzlými vodami, jako vůbec první.

Nizozemská loďařské firma Damen Yachts dokončila stavbu okázalé jachty SeaXplorer 75. Číslovka 75 v názvu značí délku tohoto stroje, který ale zdaleka není zajímavý jen svou velikostí. Jakási výletní laboratoř bude moci plout na neprobádané trasy v okolí obou zemských pólů, pro které bude potřebovat schopnosti ledoborce. Jinak společenskou smetánku, mezi kterou patří i majitel lodi, do těchto destinací nedoveze.

Ruský bankéř a miliardář v jedné osobě nazval novou hračku La Datcha, což jistě nemusíme překládat. V těchto dnech se může těšit z vůbec prvního vypuštění opulentního plavidla na moře, které dokumentují obrázky níže. Stavba lodi je hotová, po následující měsíc má ještě probíhat doladění některých interiérových detailů, aby Tiňkovovi, mohla být hotová předána v září.

„Naše planeta je tak velká a náš život je tak krátký. Proto musíme prozkoumat co nejvíc,“ řekl Tiňkov a dodal: „Projekt SeaXplorer je pro tyto záměry dokonalý. Na palubě jachty jsou dva vrtulníky, takže můžete přistát na pevnině a pozorovat medvědy a další polární zvířata. Můžete zkusit heliskiing, sněžné skútry, nebo si třeba zarybařit.“

Dokončená superjachta je plná luxusu i vědecky zaměřeného vybavení. Kombinace přepychu s vědou je v posledních letech oblíbených směrem investic bohatých mořeplavců a Tiňkov nehodlá zůstat pozadu. Sám amatérský pozorovatel přírody a dobrodruh může podnikat až 40denní expedice bez nutnosti zakotvit v civilizovaném přístavu.

La Datcha sveze s veškerým vybavením na více než měsíční dovolenou 12 hostů a 25 členů posádky. Pro hosty je k dispozici šest elegantních kabin zařízených v nadčasovém stylu. Byla by škoda trávit dny v kajutách, když je k dispozici vířivka, wellness centrum, masáže, ledová fontána, tělocvična s nádherným výhledem na vodu. Akčnější jedince potěší možnost výpravy mimo jachtu, posádka počítá například s využitím plně certifikovaného potápěčského centra s dekompresní komorou. Do hlubin je rovněž možné spustit ponorku pro tři osoby.

Trup SeaXplorer 75 dokáže prorazit led tloušťky 41 centimetrů, aby lidé dopluli přesně tam, kde objeví něco hodného dalšího zkoumání. Majitel plánuje svoji vodní rezidenci používat maximálně po 20 týdnů v roce, zbytek času bude vyhrazen k pronájmu za zhruba 20 milionů Kč týdně. Zájemcům ale bude jachta k dispozici od příštího roku, letos si ji bude užívat jen majitel.


První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 1 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 01První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 2 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 02První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 3 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 03První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 4 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 04První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 5 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 05První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 6 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 06První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 7 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 07První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 8 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 08První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 9 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 09První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 10 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec dalsi 10
Ilustrace superjachty SeaXplorer 75 La Datcha jsou známé už déle. Foto: Edmiston Yachts, Damen Shipyards

První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 11 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec 01První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 12 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec 02První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 13 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec 03První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 14 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec 04První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 15 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec 05První soukromý ledoborec ruského miliardáře dokončili, je to superjachta jako žádná jiná - 16 - SeaXplorer 75 La Datcha pruzkumny ledoborec 06
Hračku ruského miliardáře nyní vypustili na moře. Foto: Superyacht Times

Zdroje: Edmiston Yachts, Superyacht Times

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše