Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj

Rumunské SUV je už po řadu let dojnou krávou celého koncernu Renault, jenže prodejně boří jeden rekord za druhým. A tak se stalo, že na ruském trhu dealeři nemají co prodávat, Dustery došly.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj

23.1.2020 | Petr Prokopec

Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rumunské SUV je už po řadu let dojnou krávou celého koncernu Renault, jenže prodejně boří jeden rekord za druhým. A tak se stalo, že na ruském trhu dealeři nemají co prodávat, Dustery došly.

Nelze nikterak zpochybnit, že Dacia Duster je fenomén, který v současném automobilovém světě nemá obdoby. V loňském roce se dokonce v některých měsících jednalo o druhý nejprodávanější vůz Evropy (po Volkswagenu Golf) a zároveň nejžádanější SUV starého kontinentu. Vlastně tak není překvapivé, že rumunská automobilka dosáhla posedmé v řadě na nový rekord. Celkové registrace Dacie v Evropě vystoupaly na 564 854 aut, což představuje meziroční vzestup o 10,4 %. Zásluhu na tom má právě hlavně Duster.

Zajímavá situace je přitom spojena s ruským trhem, kde jsou modely Dacie nabízeny pod logem Renaultu. Tato automobilka loni v zemi prodala 144 989 aut, tedy o 5,8 procenta více než předloni. To je vskutku působivé, neboť samotný trh zamířil o 2,6 procenta dolů. Paradoxní pak je, že poklesly i registrace modelu Duster, a to o 5 procent na 39 031 aut. Problém ale není v tom, že by Duster nešel na odbyt, není k dispozici. Renault totiž situaci v Rusku a na okolních trzích hrubě neodhadl.

Prodejci tak momentálně hlásí často úplně vyprodané stavy, neboť mají zásoby jen do konce tohoto měsíce. Běžně se přitom ve skladech dealerů nachází tolik vozů, kolik stačí na měsíc a půl či dva měsíce. Francouzi totiž předpokládali, že s ohledem na zhoršující se ekonomickou situaci bude zájem slabší. Realita je však zaskočila a náprava víceméně není možná. Duster modelového roku 2020 se totiž teprve začal vyrábět a bude k mání od března.

Z těchto skutečností vyplývá, že v únoru bude u Renaultu v Rusko prázdno. To mu ale svým způsobem i hraje do karet, neboť nové vozy čeká růst ceny. Modelový rok 2020 by vůči tomu předchozímu měl být dražší v průměru o 2 procenta, v případě Dusteru v základní konfiguraci to znamená posun ze 719 na 741 tisíc rublů (cca z 264 000 Kč na 272 000 Kč). To by za normální situace byl nepříjemný skok, nicméně za současné situace snad každý připlatí bez protestů.

Renault již uvedl, že zdražení se týká pouze vozů vyrobených v roce 2020, což znamená, že o Duster modelového roku 2019 bude enormní zájem a vůbec bychom se nedivili třenicím před showroomy. Jakkoliv se totiž nám může zdát cenový posun minimální, pro většinu Rusů jde o více než měsíční výplatu. Ono zdražení tak v řadě případů může znamenat rozdíl mezi tím, zda se někdo vůbec stane majitelem čtyřkolového dopravního prostředku.

Duster je vyráběn v moskevské továrně Renaultu, kde vznikají také modely Kaptur, Arkana či Nissan Terano. Podnik měl ovšem vánoční dovolenou, během které montážní linky od 18. prosince 2019 do 9. ledna 2020 osiřely. I to samozřejmě přispělo k nedostatku vozů. Dá se tedy předpokládat, že pokud zájem přetrvá, dost možná dojde na změnu strategie a řada Rusů příští přelom roku nebude trávit vozle jolky, nýbrž na rabote.


Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj - 1 - Renault Duster 2020 Rusko vyprodano 01Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj - 2 - Renault Duster 2020 Rusko vyprodano 02Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj - 3 - Renault Duster 2020 Rusko vyprodano 03Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj - 4 - Renault Duster 2020 Rusko vyprodano 04Duster na některých trzích došel, Renault i po letech úspěchů podcenil zájem o něj - 5 - Renault Duster 2020 Rusko vyprodano 05
Renault Duster je v Rusku takřka vyprodaný, už loňské registrace meziročně poklesly. Francouzi totiž neodhadli zájem zákazníků a vyrábí příliš málo aut

Zdroj: Vedomosti

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše