Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století

Modernizovat auto, které mimořádně proslulo ve své původní podobě, bývá velmi ošidné. Ruský designér to ale podle nás v případě UAZu-469 zvládl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století

3.6.2019 | Mirek Mazal

Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Modernizovat auto, které mimořádně proslulo ve své původní podobě, bývá velmi ošidné. Ruský designér to ale podle nás v případě UAZu-469 zvládl.

Asi čtyřmetrový terénní automobil s látkovou střechou, úzkými koly, kulatými světlomety a nejčastěji zelenou barvou je neoficiálním symbolem armád bývalého východního bloku. Dvounápravový UAZ-469 se vyrábí od roku 1971 a v některých postkomunistických zemích slouží dodnes. Charakteristický gazík slouží k přepravě osob a nákladu po pozemních komunikacích i mimo ni.

Technika i design jsou beznadějně zastaralé a model 469 se po 48 letech v akci stal věčnou klasikou. Modernizace zamrzly v mrtvém bodě, protože automobilka v Uljanovsku v tomto směru dlouhodobě nefunguje. Roli inovátora tak po technicích výrobce dobrovolně převzal nezávislý průmyslový designér Andrej Fandjuchin.

Andrej veřejnosti představil designový projekt moderního SUV inspirovaný právě legendárním UAZem-469. Nápad má zvětšené proporce se zachováním typických rysů jako kulaté světlomety v kombinaci s horizontální mřížkou chladiče či lichoběžníkové výřezy blatníků. Zůstaly klasické žábry po stranách přední kapoty, které odvádí teplo motoru. Plastová střecha v návrhu grafiky nahrazuje původní plátěné provedení sovětského typu. Tvůrce podle svých slov použil rámový podvozek s nezávislým předním odpružením a tuhou zadní nápravou, aby mimořádné schopnosti v terénu zůstaly zachovány.

Ruský grafik dal své vizi název UAZ Bor, skutečné exempláře by mohly uspokojit milovníky aktivního životního stylu v přírodě. „Nemám žádné odborné vzdělání, ale potřebou vytvářet nové obrazy automobilů trpím od dětství. S našdením z úspěchu zahraničních automobilek se začnete starat o své vlastní. Takto se zrodil projekt UAZ Bor,“ komentoval Andrej svůj výtvor před novináři.

Posuďte sami, jak moc se vám jeho dílo zamlouvá, podle nás ale před těžkým úkolem smysluplně a líbivě modernizovat něco, co všichni dobře znají v originální podobě, uspěl na výbornou, takové auto by se mohlo hned začít vyrábět.


Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 1 - UAZ Bor navrh foto prvni 01Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 2 - UAZ Bor navrh foto prvni 02Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 3 - UAZ Bor navrh foto prvni 03Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 4 - UAZ Bor navrh foto prvni 04Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 5 - UAZ Bor navrh foto prvni 05Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 6 - UAZ Bor navrh foto prvni 06Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 7 - UAZ Bor navrh foto prvni 07Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 8 - UAZ Bor navrh foto prvni 08Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 9 - UAZ Bor navrh foto prvni 09Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 10 - UAZ Bor navrh foto prvni 10Rus modernizoval legendární off-road sovětských vojsk, přenesl jej do 21. století - 11 - UAZ Bor navrh foto prvni 11
Potenciální náhrada za téměř padesát let starý vojenský UAZ si říká Bor. A je podle nás velmi povedená

Zdroj: Drom

Mirek Mazal

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.