Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky

Rusové světu osobních aut nikdy nedali nic, co by bylo možné označit za převratné, teď se o to ale přinejmenším chtějí pokusit. Auto pro čtyři s pohonem na elektřinu za 160 tisíc dnes zní jako utopie, přesně to ale chtějí nabídnout.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky

5.8.2019 | Petr Prokopec

Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Rusové světu osobních aut nikdy nedali nic, co by bylo možné označit za převratné, teď se o to ale přinejmenším chtějí pokusit. Auto pro čtyři s pohonem na elektřinu za 160 tisíc dnes zní jako utopie, přesně to ale chtějí nabídnout.

Rusko rozhodně není zemí, kterou bychom považovali za perspektivní základnu elektromobility. Průměrná měsíční mzda většiny lidí činí v přepočtu jen 15 tisíc korun, v rámci teplot je pak možné v nejteplejším červenci počítat s nějakými 19 stupni Celsia. To nejsou zrovna ideální podmínky, kde by se dařilo drahým bateriovým vozům, jejichž již tak omezenou praktičnost snižují klimatické podmínky. Nicméně i přesto chtějí Rusové ještě letos začít se sériovou výrobou nízkonákladového elektromobilu. A netají se ani s nemalými ambicemi.

Projekt Zetta (Zero Emission Terra Transport Asset čili něco jako Pozemní přepravník s nulovými emisemi) od stejnojmenné firmy se zatím představil ve dvou variantách, kdy první se vyznačuje zkrácenou přídí a druhá prodlouženou. Zejména ta delší vypadá jako z kosmu a zatím není jasné, co všechno přináší navíc. Možností samozřejmě může být instalace většího paketu baterií, většina technických detailů ale zatím chybí.

Z toho mála, co ovšem víme, by Zetta měla používat čtveřici elektromotorů. To na první pohled vypadá nadmíru lákavě, přičemž v kombinaci s usazením každé jednotky přímo v kole by nebylo od věci očekávat také působivou jízdní dynamiku. Ovšem již samotný vzhled vozu naznačuje, že o trhání asfaltu tady nepůjde. To potvrzuje udávaný výkon 98 koní, který je spárován s bateriemi o kapacitě jen 10 kWh. A jelikož dojezd má činit 200 km, je jasné, že došlo zejména na omezování akcelerace a nejvyšší rychlosti.

Zmínit dále můžeme, že Zetta používá ocelový rám, na kterém jsou navěšené kompozitní panely. Hmotnost tedy nebude enormní, ostatně vyjma titěrného paketu baterií tu máme i nicotné rozměry. I když v tomto ohledu možná vůz klame tělem, neboť do provedení s delší přídí se s ohledem na protaženou záď povedlo napěchovat i zadní sedadla. Verze s krátkým čumákem tak nejspíše bude nejen méně dynamická, ale také méně praktická.

Na oznámení konkrétních parametrů ale budeme muset vyčkat. Nyní tedy již jen zmíníme, že Zetta má ještě letos vzniknout v testovací várce deseti exemplářů. Nicméně dle plánů by co nejdříve měla být spuštěna sériová produkce, kdy se počítá s 15 tisíci vozy ročně. Každý má startovat na 450 tisících rublech (cca 160 tisíc Kč), což by z vozu dělalo jasně nejlevnější elektrické auto světa. V takovém případě by i přes neoslnivé parametry mohlo bodovat.


Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 1 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 01Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 2 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 02Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 3 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 03Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 4 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 04Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 5 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 05Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 6 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 06Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 7 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 07Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 8 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 08Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 9 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 09Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 10 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 10Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 11 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 11Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 12 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 12Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 13 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 13Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 14 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 14Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 15 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 15Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 16 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 16Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 17 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 17Rusové chystají nejlevnější auto světa svého druhu, venku jsou první obrázky - 18 - Zetta rusky elektromobil 2019 prvni sada 18
Ruský elektromobil Zetta se zatím ukázal ve dvou verzích. Zda ale dorazí do série obě či něco zcela jiného, zjistíme v závěru letošního roku

Zdroj: Zetta

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše