Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic

Legenda vyráběná na stejných základech už od roku 1958 proslula i u nás, hlavně kvůli své odolnosti a prostupnosti terénem. Obojího nyní ještě přibylo, Buchanka je teď k mání i v expedičním provedení Trophy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic

26.5.2019 | Petr Prokopec

Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Legenda vyráběná na stejných základech už od roku 1958 proslula i u nás, hlavně kvůli své odolnosti a prostupnosti terénem. Obojího nyní ještě přibylo, Buchanka je teď k mání i v expedičním provedení Trophy.

Pokud se rozhlédnete po naprosté většině dealerství aut alokovaných v Evropské unii, spatříte jen a pouze záplavu moderních vozů, jež jsou prakticky již bez výjimky osazeny přeplňovaným motorem, autonomními brzdami či monitoringem jízdních pruhů a kabinou napojenou na internet. Taková nabídka odpovídá většinovému vkusu a především je poplatná legislativě celé EU. Na tom samozřejmě nemusí být nic špatného, nicméně řada lidí si stýská po jednoduchosti, s níž byla auta spojena dříve. Naštěstí nemusí zůstávat jen u nostalgických vzpomínek.

Dealeři ruské automobilky UAZ začali nabízet novou verzi legendární Buchanky neboli „Bochníku chleba“. Ten je vyráběn již od roku 1958, v loňském roce tak oslavila šedesáté narozeniny. V polovině 90. let prošla výraznější modernizace, která přinesla vstřikování paliva značky Bosch nebo ABS, tím ale v podstatě snahy Rusů o přiblížení Buchanky moderní době skončily. Čas od času sice odhalí nějakou speciální verzi, její základ však zůstává neměnný.

Máme tu tedy uzavřenou skříňovou karoserii, která v případě kombíku (typ 3909) pobere pětici osob. Uložena je na ocelovém žebřinovém rámu, jemuž společnost dělají dvě tuhé nápravy a čtveřice listových per. Tato koncepce je sice nadmíru jednoduchá a neslibuje zrovna enormní komfort, ovšem na straně druhé potřebuje minimální údržbu a prodlužuje životnost vozu. Buchanka je tak ideálem pro mnohé expedice - a právě v tuto chvíli nastupuje nová verze Kombi Trophy, jež má vyhovět nejextrémnějším podmínkám.

Pohon zůstal stejný, i nadále jej zajišťuje 2,7litrový motor ZMZ-40911 naladěný na 112 koní a 198 Nm točivého momentu. Spárován je znovu s pětistupňovým manuálem a pohonem všech kol, novinkou je však redukční převodovka a uzamykatelný zadní diferenciál. Dorazily i nové můstky náprav, off-roadové pneumatiky BF Goodrich o rozměru 225/75 R16 či speciální maskáčový lak karoserie, jenž kvůli potlačení koroze obsahuje složku odpuzující vodu.

Opomenout nesmíme ani střešní „zahrádku“ či žebřík k ní vedoucí, stejně jako konvenční kličky dveří, které se odemykají stejným klíčem, jaký pasuje také do zdířky zapalování. I to je na poměry UAZu luxus, se kterým jsou spojovány právě jen speciální edice. Mimo to si cestující mohou užívat předních vyhřívaných sedadel či posuvných bočních oken, s nimiž dorazilo také vylepšené osvětlení kabiny. Tím ale novinky končí, dodat tak již můžeme pouze cenu startující na příjemných 829 900 rublech (298 400 Kč).


Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 1 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 01Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 2 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 02Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 3 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 03Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 4 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 04Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 5 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 05Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 6 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 06Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 7 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 07Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 8 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 08Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 9 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 09Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 10 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 10Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 11 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 11Rusové přetvořili legendární dodávku na expediční speciál, prý už ji nezastaví nic - 12 - UAZ Kombi Trophy 2019 prvni sada 12
UAZ Buchanka dorazil v nové verzi Kombi Trophy, která je určena pro extrémní off-roadové expedice

Zdroje: UAZ, Drom

Petr Prokopec

Živá témata na fóru

zobrazit vše