Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák

(Doplněny živé fotky) Saab slíbil, že letos do Ženevy přiveze opravdu mnoho novinek. A své sliby plní, tou nejzajímavější z nich je nesporně koncept sporťáčku jménem Phoenix.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák

1.3.2011 | Petr Miler | 2 příspěvky

Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(Doplněny živé fotky) Saab slíbil, že letos do Ženevy přiveze opravdu mnoho novinek. A své sliby plní, tou nejzajímavější z nich je nesporně koncept sporťáčku jménem Phoenix.

Doplněno 18:45: Přidali jsme i živé snímky vozu přímo ze ženevského Palexpa.
Doplněno 13:15: Přidány další oficiální footgrafie a technické detaily.

Saab nás již v průběhu února ohromil chystaným počtem ženevských premiér, když poslal fotografii celkem čtyř novinek zahalených plachtou. Jednotlivé modely pak začal postupně odkrýval a mohli jsme si tak postupně přečíst o nové 9-5 SportCombi, faceliftu 9-3 sedan a kombi i 9-3 Cabrio. Odhalení čtvrté novinky si ale automobilka nechala až do Ženevy a ohromila nás s ní právě dnes.

Tento vůz jsme sice mohli vidět již na předchozí upoutávce, tehdy jsme se ale nedozvěděli ani jak se jmenuje natož jak vypadá. Nyní již víme vše podstatné. Koncept se jmenuje Phoenix, což je pro jakýkoli nový Saab jméno vskutku příznačné. Sám výrobce totiž loni po klinické smrti a převzetí holandským Spykerem vstal jako Fénix z popela a začal se znovu prát o místo na výsluní.

Na relativně konzervativní Saab je Phoenix až nebývale atraktivním vozem. Jeho design pochází z pera nového šefdesignéra Jasona Castrioty, který se v minulosti podepsal pod vozy jako Ferrari 599 GTB Fiorano nebo Maserati GranTurismo. Základní prvky vzhledu vycházejí z tradic Saabu (podívejte se třeba na přední masku a světlomety, mimochodem kompletně z LED), jsou ale ztvárněny ve stylu, který vyžaduje malé sportovní kupé.

Krom toho přináší vzhled i řadu nových nápadů. Linie střechy končící jakoby do ztracena, většina zadních partií, nebo nahoru se otevírající dveře po vzoru Mercedesu Gullwing jsou něčím, co jsme dosud na Saabech vidět nemohli. Celému pojetí říká pak automobilka Aeromotical Design; inu odkaz na letectví je patrný prakticky v každém novém Saabu a tento koncept není výjimkou.

Máme i informace o tom, jak je vůz ztvárněn vevnitř, na prvních snímcích ale interiér k vidění není. Podle nich se bude vyznačovat mj. červeným a nikoli zeleným podsvětlením palubních přístrojů, aby řízení přineslo více emocí a vůz uvnitř připomínal „ohnivý” příběh Fénixe. K dispozici má posádka také infomačně-zábavný systém využívající OS Google Android.

Pod kapotou najdeme hybridní pohonnou jednotku kombinující zážehový čtyřválec 1,6 turbo z produkce BMW a PSA s výkonem 147 kW (200 koní) a menší elektrický motor s výkonem 26 kW (36 koní). Elektromotor čerpá energii ze sady baterek o kapacitě 11 KWh a stará se pouze o pohon zadních kol, benzinový agregát naopak obhospodařuje přední osu.

Vůz tak ve výsledku disponuje pohonem všech kol eXWD nikoli nepodobným tomu, jaký nalezneme třeba v některých hybridních Lexusech. I díky němu zrychluje z klidu na stovku za rovných 5 sekund, maximální rychlost činí 250 km/h.

Saav Phoenix stojí na platformě nové generace modelu 9-3, která se má nově nazývat 93 a objeví se na trhu v roce 2012. Co bude s tímto konceptem teprve ukáže čas.


Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 1 - Saab Phoenix zive 01Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 2 - Saab Phoenix zive 02Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 3 - Saab Phoenix zive 03Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 4 - Saab Phoenix zive 04Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 5 - Saab Phoenix zive 05Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 6 - Saab Phoenix zive 06Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 7 - Saab Phoenix zive 07Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 8 - Saab Phoenix zive 08Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 9 - Saab Phoenix zive 09Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 10 - Saab Phoenix zive 10Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 11 - Saab Phoenix zive 11Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 12 - Saab Phoenix zive 12
Saab Phoenix živě v Ženevě

Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 13 - Saab Phoenix 01Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 14 - Saab Phoenix nove 01Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 15 - Saab Phoenix nove 02Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 16 - Saab Phoenix nove 03Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 17 - Saab Phoenix nove 04Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 18 - Saab Phoenix nove 05Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 19 - Saab Phoenix nove 06Saab Phoenix: z tajemného konceptu je sexy sporťák - 20 - Saab Phoenix nove 07
Saab Phoenix na dosud zveřejněných fotografiích. Další pro vás pořídíme přímo v Ženevě.

Petr Miler

Diskuze 2 příspěvky

Autobazar

zobrazit vše