Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4

(doplněno 14.9.) Máte zájem o crossover s vysokým výkonem a třídveřovou karoserií? Nebo vám chybí 4x4 u Leonu Cupra? Odpovědí je Leon Cross Sport.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4

13.9.2015 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

(doplněno 14.9.) Máte zájem o crossover s vysokým výkonem a třídveřovou karoserií? Nebo vám chybí 4x4 u Leonu Cupra? Odpovědí je Leon Cross Sport.

Doplněno 14.9.: Přidali jsme velkou sadu uniklých oficiálních fotek nového Leonu Cross Sport, které do detailu zachycují zvenčí i zevnitř skutečné auto. Článek byl upraven odpovídajícím způsobem.


Seat a jeho dvoupísmenná označení karosářských verzí mohou být pro leckoho matoucí - máme tu Leon ST a SC, tedy kombík a třídveřový hatchback. Aby toho nebylo málo, do nabídky zřejmě přibude ještě jeden model, a ten se bude jmenovat CS - Cross Sport. Ukáže se coby koncept na autosalonu ve Frankfurtu a nebude to jen tak ledajaký stroj

Podle Seatu to je „nová definice sportovnosti”, ve skutečnosti to je jediné - třídveřový crossover ve stylu Leonu X-Perience s horou výkonu. Kombinuje tedy výkon sportovního kompaktu, siluetu kupé a pohon všech kol, hovoří dále automobilka. „Leonem Cross Sport zkoumáme novou filozofii: výkony Leonu Cupra a všestrannost crossoveru,” uvedl Jürgen Stackmann, šéf Seatu.

Čtete správně, tohle auto je třídveřovým Leonem Cupra v pohorkách a výkon motoru bude posílat na všechna kola. A neomezí se na „pouhých” 290 koní, z dvoulitru pod kapotou bude turbo dolovat rovné tři stovky koní a 380 Nm, stejně jako v případě Golfu R. Budete-li na asfaltu, tohle auto zvládne stovku za 4,9 vteřiny, patrně s převodovkou DSG, ale doufejme, že bude k mání i poctivý manuál, pakliže dorazí sériové provedení.

S jízdou v terénu to ovšem nebude tak horké, jak napovídaly první oficiální obrázky. Světlá výška se zvedne jen o 41 mm a tolik místa, jak ukázaly ony prvotní ilustrace, pod autem určitě nebude, takže nečekejte, že tímhle autem nahradíte své Subaru Outback, když se děti odstěhovaly. Z fotek skutečného auta je ovšem patrné, že na tom budete rozhodně lépe, než kdybyste vzali na pole či v zimě do zasněžených hor běžnou Cupru.

Zvnějšku hovoří Seat o tom, že Leon Cross Sport je dynamický, všestranný a s ostrým designovým jazykem. Je to jedna z cest, kterou se vyvíjí ženevský koncept Seat 20V20 a spolu prý budou tato dvě auta určovat vzhled dalších SUV značky Seat, na které se můžeme těšit v budoucnu. Leon Cross Sport také bude mít stejný oranžový lak jako koncept 20V20.

Interiér bude mít také oranžové detaily, „inspirované sluncem Barcelony,” jak uvádí značka. Sedačky budou kožené, středová konzole bude natočena k řidiči a ve výbavě vozu bude kromě dnes již běžných jízdních pomocníků také systém FullLink, který umožní používat smartphone přes obrazovku v palubní desce. Aplikace s názvem Seat ConnectApp má umožnit např. číst a posílat SMSky, e-maily nebo přizpůsobovat domovskou obrazovku.

Po stránce techniky tu bude už zmíněný dvoulitr TSI o 300 koních a 380 Nm, které budou k dispozici od 1 800 otáček. Čtyřkolka bude Haldex páté generace s novou lamelovou spojkou s hydraulickým ovládáním a elektronickým řízením, zatím ale víme jen o převodovce DSG, o manuálu se dostupné zprávy nezmiňují.

Po pravdě, začít uvádět SUV do nabídky od toho nejsilnějšího a nejméně praktického je přístup hodný uznání. Kolik si tohle auto najde zájemců, je otázkou, protože ať bude Seat tvrdit cokoliv, tohle auto bude mít vyšší těžiště a tedy i horší jízdní vlastnosti ve srovnání se standardní Cuprou. A na jízdu aspoň trochu v terénu jsou lepší auta. Přesto by to mohl být zajímavý stroj, pokud se potýkáte s blátem a sněhem pravidelněji.

Tip: Projděte si všechny novinky frankfurtského autosalonu 2015.


Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 1 - Seat Leon Cross Sport oficialni 01Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 2 - Seat Leon Cross Sport oficialni 02Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 3 - Seat Leon Cross Sport oficialni 03Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 4 - Seat Leon Cross Sport oficialni 04Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 5 - Seat Leon Cross Sport oficialni 05Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 6 - Seat Leon Cross Sport oficialni 06Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 7 - Seat Leon Cross Sport oficialni 07Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 8 - Seat Leon Cross Sport oficialni 08Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 9 - Seat Leon Cross Sport oficialni 09Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 10 - Seat Leon Cross Sport oficialni 10Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 11 - Seat Leon Cross Sport oficialni 11Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 12 - Seat Leon Cross Sport oficialni 12Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 13 - Seat Leon Cross Sport oficialni 13Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 14 - Seat Leon Cross Sport oficialni 14Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 15 - Seat Leon Cross Sport oficialni 15Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 16 - Seat Leon Cross Sport oficialni 16Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 17 - Seat Leon Cross Sport oficialni 17Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 18 - Seat Leon Cross Sport oficialni 18Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 19 - Seat Leon Cross Sport oficialni 19Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 20 - Seat Leon Cross Sport oficialni 20Seat Leon Cross Sport je terénní Cupra, má 300 koní a pohon 4x4 - 21 - Seat Leon Cross Sport oficialni 21
Tohle je Seat Leon Cross Sport, poněkud překvapivý koncept Seatu pro letošní IAA s jistě nemalými šancemi na sériovou výrobu

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.